כותרת
> C;
1/1
בעלי חיים

מה ההבדל בין דיונון לתמנון?

כרמיאלי בעלי חייםפורסם: 09.12.19 , 14:15ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הם אמנם שייכים לאותה משפחה ויש להם לא מעט מאפיינים משותפים, אולם עדיין יש הבדלים בין תמנון ודיונון. מדובר בשני מיני רכיכות ממחלקת הצפלופודים, כשהמשמעות היא בעל חיים שיש לו 'רגל בראש'. מבנה הגוף של שניהם מחולק לשלושה חלקים: ראש, צוואר ותא מטען. יחד עם זאת, לתמנון יש שמונה זרועות כאשר שתיים משמשות אותו לתנועה וכל היתר לאכילה ואחיזה. לדיונון לעומת זאת יש עשרה זרועות. גם לתמנון וגם לדיונון יש שלוש לבבות המעבירים את דמם הכחול לכל חלקי הגוף השונים. רוב הרעלים המיוצרים על ידי התמנון והדיונון (ששמו מגיע מהדיו שהוא פולט), משמשים אותם לצרכי הימלטות מכל סכנה שמתקרבת, אך יחד עם זאת, חלשים מכדי לפגוע בבני אדם. יחד עם זאת התמנון הכחול שחי בעיקר בחופי אוסטרליה, מסוגל לייצר מספיק רעל כדי לשתק ולהרוג בן אדם.

סוגי דיונונים ותמנונים בים התיכון

יש מאות זנים של דיונונים ותמנונים בכל רחבי האוקיאנוסים וטרם הצליחו לגלות את כולם. גם בים התיכון נמצאים זנים של דיונונים וזני תמנונים כמו 'תמנון החוף' ו- 'תמנון ארך הזרועות', ' 'דיונון הרוקחים' שהוא זן קטן יחסית, יש גם את 'דיונון הרחיפה' ששחייתו מאפשרת לו מצב של "רחיפה". יש גם את דיונון ים תיכוני שמכונה 'אומן ההסוואות' שנחשב לדיונון גדול ומוכר ויכול לגדול עד ל - 50 ס"מ ולשקול כ- 4 ק"ג.

מהם ההבדלים בין תמנון לדיונון?

חברותיות ותוחלת חיים - בעוד התמנון חי בגפו רוב הזמן ותוחלת חייו בין חצי שנה עד חמש שנים, הדיונון מעדיף לנוע בקבוצה ותוחלת החיים שלו תעבור את החמש שנים.

טכניקות מזון וציד – התמנון הוא טורף פעיל בעיקר בשעות היום, הוא צד - דגים, סרטנים, רכיכות וגם אצות. כדי להשיג את המזון הוא מעביר את שמונה הזרועות שלו כאילו היו תולעים ומושך אליו את הטרף. במקרה של דיונונים, הם אוכלים בעיקר דגים וחסרי חוליות שאותם הם תופסים בין הזרועות ואוכלים אותם ברעבתנות רבה.

גודל - גודלו של תמנון יכול להגיע לכל היותר לחמישה מטרים, בעוד דיונונים מסוימים יכולים להגיע לאורך 20 מטר.

שחייה והנעה - לדיונון יש איבר שנקרא היפונימיה שמאפשר לו תנועה של ריחוף והוא נע מהר במיוחד! זה ההפך מהתמנון שנע באטיות באמצעות שמונה זרועותיו.

בית גידול והפצה - דיונון יעדיף תמיד לשחות בים הפתוח בעוד התמנון יבחר לשהות במערות בין שוניות ואלמוגים, תחת אבנים וכמה שיותר קרוב לקרקעית הים.

מה המאפיינים המשותפים בין השניים?

יחד עם השייכות לאותה משפחה, מאפיין נוסף משותף הוא ששניהם חיות אינטליגנטיות מאוד. מדובר בשני מינים שנחשבים למבריקים בזכות מערכות העצבים המפותחות שלהם. יש להם את המסוגלות לפתור בעיות, לצאת מתוך מבוכים ולזהות דרכי מילוט וכדומה. כמו כן, הם בעלי כושר ההסתגלות גבוה במיוחד בכל הקשור למציאת מזון ורבייה. גם הדיונון וגם התמנון לא קיבלו הדרכה או גדלו לחקות את הוריהם, שכן הנקבות של הדיונונים והתמנונים מתות מיד לאחר בקיעת הביצים ובכל זאת מדובר בחיות סתגלניות שמתמזגות עם הסביבה שלהן במיומנות גבוהה.

התמונה מאתר pixabay.com