כותרת
> C;
1/1
טיפוח ויופי

מה ניתן לעשות על מנת להצעיר את עור הפנים?

כרמיאלי טיפוח ויופיפורסם: 19.05.21 , 09:05ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

עור הפנים שלנו חשוף מידי יום לקרני השמש, לאבק ופיח באוויר, למגע ולמזהמים רבים בסביבתנו. עם השנים, העור עשוי לקבל מראה עייף, מקומט ולא אסתטי. הרפואה האסתטית והקוסמטיקה הרפואית מאפשרים להחזיר לעור הפנים את הזוהר הרענן של הנעורים ולשפר את המראה שלו. במאמר זה נדון במספר שיטות להצערת עור הפנים המספקות תוצאות מצוינות בכל גיל.

הצערת עור הפנים על ידי הזרקת חומצה היאלורונית

מהי חומצה היאלורונית?

החומצה ההיאלורונית קיימת בגופנו באופן טבעי. היא קיימת במפרקים השונים בגוף וגם בעור. לאורך השנים, ייצור החומצה בגופנו מתמעט, חוסר בחומצה היאלורונית בעור גורם לו לאבד את גמישותו והופעתם של קמטים ואזורים נפולים בפנים מתחילה. ניתן לרענן את מראה עור הפנים על ידי החדרת חומצה היאלורונית. ישנם מספר מותגים וסוגים של חומצה היאלורונית כך שניתן להתאים את סוג החומר המוזרק בדיוק רב מאוד לצרכיו של כל מטופל.

אילו טיפולים ניתן לעשות בעזרת חומצה היאלורונית?

באופן עקרוני ניתן להצעיר ולעצב את עור הפנים והגוף במגוון רחב של דרכים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית, למשל:

 • מילוי קמטים
 • החזרת נפח ללחיים
 • מילוי קמטי שפה
 • עיבוי השפתיים
 • טיפול בקמטים בין השפה לסנטר
 • עיצוב קו הלסת
 • טיפול בקמטי מחשוף
 • פיסול אף
 • מילוי קמטי צחוק

כיצד מתבצע הטיפול?

הזרקת חומצה היאלורונית מתבצעת בשני אופנים אפשריים: על ידי מחט או על ידי צינורית קנולה דקה במיוחד. ישנם יתרונות וחסרונות לכל שיטה ואזורים בפנים (ובגוף כמו המחשוף למשל) שמתאימים יותר לכל אחת מן השיטות. הרופא יבחן את הצורך של המטופל ויבחר בדרך המתאימה ביותר להזריק את החומצה ההיאלורונית להשגת תוצאות מקסימליות.

במרבית המקרים הטיפול אינו כואב (ניתן לאלחש באלחוש מקומי אזורים רגישים כמו השפתיים) ואינו כולל תופעות לוואי מיוחדות. ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה בתום הטיפול אך מומלץ לא לעשות פעילות מאומצת (אפשר לחזור לעבודה אך עדיף להימנע ממכון הכושר או הבריכה). טיפול ממוצע בחומצה היאלורונית נמשך כרבע שעה עד שעה.

האם ישנן תופעות לוואי לטיפול בחומצה היאלורונית?

בעבר, הפקת החומצה נעשתה ממקורות מן החי, כיום הטכנולוגיה מאפשרת יצירת חומרי מילוי מבוססי חומצה היאלורונית סינתטיים לחלוטין. לכן, אין חשש לתגובה אלרגית של העור. למרות זאת, מכיוון שמדובר בהזרקה של חומר לעור הפנים תיתכן אדמומיות באזור ואף סימן כחול קל שיעלם תוך מספר ימים. התוצאה הסופית נראיית לאחר כשבוע כאשר החומצה מתייצבת וסופחת מים – זה השלב בו העור נראה צעיר יותר ורענן יותר.

הצערת עור הפנים על ידי בוטוקס

מהו בוטוקס?

הבוטוקס הוא למעשה רעלן המופק באופן טבעי על ידי חיידק הבוטולינום. הרעלן מסוגל להרפות שרירים בגוף האדם כאשר הוא מוזרק לרקמת השריר בריכוז נמוך שאינו גורם לתגובה רעילה. הבוטוקס משמש ברפואה האסתטית להרגעת קמטים, במיוחד קמטי הבעה על ידי הרפיית השרירים באזור. כמו כן, הבוטוקס משמש לטיפול בהזעת יתר, מיגרנות ושימושים רבים נוספים ברפואה. מדובר בחומר המיוצר תחת תקנים מחמירים ביותר ומשמש בריכוז מאוד נמוך להשגת התוצאה הנדרשת.

אילו טיפולים ניתן לעשות בעזרת בוטוקס?

הצערת העור בעזרת בוטוקס מתמקדת בקמטי הבעה במיוחד באזור המצח, לצד העיניים ובין הגבות. כמו כן, אפשר להשתמש בטיפולי בוטוקס להצערת עור הפנים סביב השפתיים (מתאים למעשנים עם קמטוטים סביב השפתיים) וכן אזורים נוספים בגוף. הבוטוקס מתאים לשימוש בכל גיל בו מופיעים קמטים אלו. ניתן להיעזר בבוטוקס לשיפור מראה הקמטים גם אצל אנשים בגילאי ה-40.

כיצד מתבצע הטיפול בבוטוקס?

הטיפול בבוטוקס מתבצע על ידי הזרקת החומר ישירות אל אזור הקמטים. הטיפול אינו כואב ואינו כולל תופעות לוואי מיוחדות למעט חוסר נוחות. עם זאת, ישנם אנשים הרגישים לכאב במיוחד ועבורם ניתן להקל על התחושה על ידי שימוש בקרם מאלחש או קרח. הטיפול מהיר מאוד, נמשך כ-10 דקות ואחריו ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה אם כי מומלץ לא לעשות פעילות מאומצת 24 שעות לאחר הטיפול. התוצאה הסופית נראית לאחר כשבועיים. הטיפול בבוקס אינו קבוע ותוצאותיו מחזיקות בין שלושה לשישה חודשים. כאשר מטפלים באופן קבוע באותו אזור משך ההשפעה גדל מטיפול לטיפול.

האם ישנן תופעות לוואי להזרקת בוטוקס?

כ-5% מן האוכלוסיה לא יראו כל שיפור לאחר הטיפול, לא מדובר בתגובה אלרגית אלא בתגובה חיובית של המערכת החיסונית אשר לא מאפשרת לבוטוקס לעשות את עבודתו בהרפיית השריר. לאחר הזרקת החומר תיצתכן אדמומיות באזור ונפיחות החולפים מאליהם לאחר מספר ימים, סימן כחול ייתכן ויופיע שיחלוף גם הוא לאחר כמה ימים. תופעות לוואי אפשרויות אך נדירות הן נפילת עפעף או פזילה, מדובר בתופעות זמניות החולפות מעצמן.

הצערת עור הפנים על ידי טיפולי פילינג

מהו פילינג?

מטרתו של טיפול פילינג הוא לקלף את שכבת העור הראשונה, אותה שכבה הנמצאת במגע מתמיד עם האוויר, החשופה לאור השמש, לאבק ועוד. על ידי הסרה של שכבה זו ניתן להצעיר את עור הפנים ולשמור עליו חלק ואחיד יותר. פילינג יכול להתבצע על ידי קוסמטיקאית ויכול להתבצע על ידי רופא כאשר מדובר בפילינג עמוק הדורש שימוש בציוד לייזר מתקדם. פילינג עדין ניתן לבצע תוך שימוש במוצרים ייעודיים שניתן לרכוש בבתי המרקחת.

כיצד פילינג מצעיר את עור הפנים?

פילינג עוזר לשמור על פראה רענן של עור הפנים, יכול לטפל בפיגמנטציה, סימני אקנה,סימנים כחולים עדינים הנוצרים מנימים זעירים תחת העור, יובש, חיספוס של העור ועוד. פילינג עמוק הנעשה על ידי שימוש בחומרים כימיים ייעודיים או פילינג לייזר יכולים לחדש לחלוטין את עור הפנים ואף לעזור לשפר את המראה של צלקות אקנה, צלקות בעקבות ניתוחים ושינויי צבע עמוקים בעור הפנים.

כיצד מתבצע הטיפול בפילינג?

פילינג יכול להתבצע במספר דרכים:

 • פילינג בעזרת משיחת חומר – הקוסמטיקאית תמרח חומר כימי עדין על האזור המטופל לפרק זמן קצוב. הסרת החומר תסיר גם את שכבר העור הרצויה.
 • שימוש בלייזר – פילינג לייזר נעשה על ידי מיכשור רפואי מתקדם, מדובר בפילינג עמוק יותר מסוגים אחרים. בעזרת טיפול בלייזר ניתן להסיר צלקות.
 • פילינג בשפשוף – על ידי שימוש בחומר בעל טקסטורה גרגרית עדינה (כמו פילינג יהלום למשל) ניתן להסיר את אותה שכבה ראשונה של עור הפנים בצורה מאוד יעילה אך ללא תופעות לוואי מיוחדות.

האם ישנן תופעות לוואי לפילינג?

פילינג עדין אינו כולל כל תופעות לוואי והתוצאות שלו נראות מידית. כאשר מדובר בהצערת העור על ידי פילינג עמוק יותר כמו פילינג לייזר ישנן מספר תופעות לוואי כגון אדמומיות ונפיחות. הטיפול יכלול הרגעת העור בעזרת קרמים יעודיים. לרוב, לאחר כשבוע ניתן לצאת מהבית שכן עור הפנים מתחדש והאדמומיות יורדת.

מהי השיטה המומלצת ביותר להצערת עור הפנים?

עבור מי שסובל מפגעי הזמן על פניו אין שיטה אחת שתבטיח תוצאות מושלמות. כדאי מאוד להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית ועם רופא פלסטיקאי המתמחים בטיפולים להצערת העור כדי לבחון את כל האופציות העומדות בפניכם. במרבית המקרים, שילוב של מספר שיטות טיפול יבטיח את התוצאות המרשימות ביותר.