כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

מרוץ ההר, עממי קהילתי

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 01.11.21 , 14:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בבוקר שבת נערך 'מרוץ ההר' זו השנה השנייה, בהשתתפות מאות רצים מגיל שנה עד 80 שנה. החזון של מארגני המרוץ הוא עידוד הקהילה לעסוק בספורט, חינוך הילדים מגיל צעיר לאורח חיים בריא ופעיל, וחוויה של עשייה יחד, הכל בהתנדבות מלאה. במרוץ היו שותפים שלושה ישובים קהילתיים במועצת משגב, שכניה, מנוף וקורנית והמועצה המקומית כאוכב אבו אל-היג'א שהצטרפה השנה ליוזמה.

'מרוץ ההר' הוא גלגול של מסורת בת 40 שנה של מייסדי מנוף, גרעין משפחות שעלה מדרום-אפריקה. מראשית דרכם יזמו מסורת של מרוץ קהילתי שקיבל את השם 'על הנוף למנוף', ולימים נקרא 'מרוץ משגב'.

מארגני 'מרוץ ההר' מהישובים מנוף, שכניה וקורנית חידשו את המסורת, והשנה נוצר חיבור מיוחד עם מועצה מקומית כאוכב אבו אל-היג'א.

החזון של המארגנים הוא להמשיך מורשת של שנים, לחבב את העיסוק בספורט על ילדים ומשפחות, לקדם אורח חיים בריא בקהילות, וליצור שותפויות ארוכות טווח סביב פעילויות ספורטיביות. המרוץ מתקיים מדי שנה בסתיו, והכוונה שכל שנה הוא יוזנק מאחד מהישובים השותפים למיזם.

המרוץ כלל ארבעה מקצים: ריצת 8 ק"מ, ריצת 3 ק"מ, צעידה 3.5 ק"מ וריצת הדגל של המרוץ, 700 מטר של הורים וילדים. במרוץ אין מדידת זמן, וכל הילדים ללא יוצא מן הכלל קיבלו מדליות. המרוץ תם לא לפני שכל הרצים כתבו את מספר הק"מ כחלק ממיזם הקפת כדור הארץ להעלאת מודעות של בדיקה מוקדמת לגילוי סרטן שד. במרוץ השתתפו מאות ילדים ומבוגרים מהסביבה, מגיל שנה עד שמונים שנה. האווירה הייתה מיוחדת במינה.

במרוץ השתתפה גם קבוצה של כ-60 איש מעמותת אתגרים שצבעה את המסלול בכתום, וקבוצת רצים מכישורית, שהתרגשה לשוב ולהשתתף באירועים עם ציבור רחב, לאחר תקופה ארוכה של בידוד בשל מגפת קורונה. רצי כישורית לא הסתירו את התרגשותם, וזכו לאהדת הקהל.

שרונה זילברשטיין, אחת ממארגני המרוץ אמרה: "חשוב לנו לחבר את הילדים לספורט, ליצור המשכיות ומסורת, ואין כמו להתחיל בדוגמא אישית. השנה שמנו לנו כמטרה לצרף למרוץ את המועצה כאוכב אבו אל-היג'א ולחזק את הקשר ושיתוף הפעולה עם שכנינו סביב פעילות המיטיבה עם כולנו. בנוסף, החלטנו לתרום חלק מההכנסות של המרוץ לעמותות של אנשים בעלי צרכים מיוחדים בגליל. אפילו המדליות לילדים נוצרו בעבודת יד במארג מרכז תעסוקה רב נכותי כפר ורדים".

ארגון המרוץ מבוסס על התנדבות מלאה בדגש על שותפות: מוועדת ההיגוי שמנתה כעשרה אנשים מכל ארבעת הישובים ועד עשרות המתנדבים שגויסו ביום המרוץ להיות סדרני חנייה, רוכבי אופניים מלווים, אנשי לוגיסטיקה וחשמל, צוות רישום וחלוקת ערכות, מנחת האירוע- איילת גיא משכניה, ודי ג'י גלעד זילברשטיין ממנוף.

בתום המרוץ נערכו פעילויות משותפות - זומבה בהדרכת המאמנת אמנה עבד אלקאדר מכאוכב אבו אל-היג'א, הרקדה בהנחיית דבורה ישראלי ממנוף. במקביל הילדים וההורים נהנו מחוויית אפייה של פיתות בטאבון שהכינו במו ידיהם, ובמועדון התקיימה הרצאה של הפסיכולוגית תמר פודולי ממנוף 'הנעה בהנאה - כיצד מטפחים אהבה לספורט בקרב ילדים', בה השתתפו ילדים ומבוגרים ונוצר שיח. הכל נעשה ברוגע עם הרגשה של שיתוף, אחווה ואהבה. חתם את האירוע מופע מוסיקלי של הרכב נגנים וזמרת Old Passion משכניה וקורנית.

את המרוץ כיבדו בנוכחותם: חברת הכנסת ('יש עתיד') ענבר בזק מיובלים, שהיא נציגה של יישובי משגב, אורלי גבישי-סוטו מנכ"לית רשות ניקוז נחלים גליל מערבי, אשר גם היו שותפות פעילות ורצו במרוץ, מירב בן‑דע ,מנכ"לית מועצת משגב, זאהר סאלח ראש מועצת כאוכב אבו אל-היג'א ,עלי חליל מנהל מחלקת ספורט כאוכב אבו אל-היג'א, עוז דודאי מנהל מחלקת ספורט של מועצת משגב, וראשי הנהלות הישובים מנוף, שכניה וקורנית.

איילת גיא מנחת האירוע הודתה לכל העושים במלאכה ולכל המשתתפים וציינה שהמרוץ לא יכול היה להתקיים ללא המתנדבים הרבים מארבעת הישובים שהשקיעו רבות להצלחת האירוע.

נותני החסות לאירוע: עמותת 'גלילה', מיזם 'רוח הגליל' אותו ייסדה אשת העסקים רעיה שטראוס בן דרור, איגוד 'הפועל', רשות ניקוז נחלים גליל מערבי , נביל גאנם מכאוכב, אילן יערי ממנוף שרץ בעצמו ותרם לקידום הספורט העממי, ומשרד התרבות והספורט.

המרוץ הוא חלק מפרוייקט רחב שיזמה שרונה שלו-מאייר ממועדון 'אדרנלין', פרוייקט 'פסיפס אנושי גלילי', שכולל ארבעה מרוצים: 'מרוץ הסמטאות' בפקיעין, מרוץ 'רצים ביחד' המשותף למזרעה ומועצה אזורית מטה אשר, מרוץ 'כריסמס ראן' במעיליא ו'מרוץ ההר' שהתקיים בשבת האחרונה. שלו-מאייר, בעלת מועדון 'אדרנלין' בגליל המערבי היא הרוח החיה ושהובילה את הרעיון ואת החיבורים הנפלאים בתבונה ויצרה שילוב בין כל העושים במלאכה שהביאו לאירוע מושלם.

צילום RITVO PHOTOGRAPHY