כותרת
> C;
1/1
ילדודס

משחקי קופסא מומלצים – לא רק כיף, אלא גם ערך

כרמיאלי ילדודספורסם: 13.07.22 , 08:28ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כיף זה דבר קל לייצור. כל משחק עם מעט מחשבה מאחוריו יכול, בפוטנציאל, להיות כיף למי שאוהב אותו. מצאתם משחק שהילדים אוהבים? אתם יודעים שהם אוהבים אותו כי הם נהנים לשחק בו, ומסכימים לשחק בו כשאתם מציעים, או אפילו יוזמים לשחק בו בעצמם. משחקי קופסא מומלצים צריכים להיות, בעינינו, הרבה מעבר לכך. לא רק כיף, אלא גם ערך מוסף.

נכון, אפשר ליפול לקלישאה כי כל משחק מביא עימו ערך מוסף מעבר להנאה הבסיסית ממנו. יש בכך אמת, שכן אומרים כי מאחורי כל קלישאה מסתתרת אמת. ובכל זאת, הרי שיש משחקים, ויש משחקים. הדוגמה הפשוטה ביותר היא אולי דמקה מול שח-מט, ומעטים יתווכחו כי המיומנויות הנרכשות והמתפתחות במהלך משחק השח-מט הן הרבה יותר עמוקות מאלו שנרכשות במשחק הדמקה.

משחקי קופסא מומלצים בכל גיל

לא רק לילדים, משחקי קופסא מומלצים גם למבוגרים, כי הנאה והתפתחות זה בכל גיל. נכון, משחק שמשעשע ותומך בהתפתחות של ילדים בני 3 עד 5 לא בהכרח יגרו מספיק את מוחו של מבוגר, אך ישנם משחקים שיתאימו גם למבוגרים, ומשחקים אלו מחזיקים פוטנציאל של הנאה מרובה, והתפתחות שלעיתים נראה שוויתרנו עליה, וחבל.

ישנם סוגים רבים של משחקים שכאלו, משחקים עם בונוס מיוחד:

  • משחקי הרכבה – שילוב ייחודי של פעולות מוטוריות ואסטרטגיה, משחקים שעוזרים לילד להתפתח ברמה הקוגניטיבית.
  • משחקי אסטרטגיה – מאפשרים לילדים שלכם לפגוש סיטואציות מהחיים, שיקוף מעניין של העולם הדורש מהם פיתוח של היכולות הנדרשות בכדי בשגשג, והכול בקטן, נגיש לילדים ותומך בפיתוח מיומנויות חיים.
  • משחקי קלפים – אנחנו לא מדברים על חבילות קלפים קלאסיות, אלא על אותם משחקי קלפים שונים ומשונים שעוצבו ותוכננו לייצר כל מיני מיומנויות, מזיכרון וויזואלי, ועד זריזות גופנית ומנטלית, וכל מה שביניהם
  • פאזלים – משחק שמסביר את עצמו, ריכוז, יכולות מוטוריות, והצלחה מדידה עם סיפוק ברור מהתמונה הנוצרת בסוף התהליך, ולא לחינם יש כל כך הרבה פאזלים גם למבוגרים – כי זה פשוט כיף.

חשיבות משחקי חשיבה לילדים

חשיבותם של משחקי החשיבה והאסטרטגיה, משחקי החברה ומשחקי שיתוף פעולה, היא מכרעת בהתפתחות הילד. לא צריך להיות בעל תואר בפסיכולוגיה בכדי להבין כי הילדים הלומדים וחווים דרך משחקים משותפים יכולים לפתח יכולות אישיות שיעזרו להם בכל שלב בחיים.

מהגן ועד להקמת משפחה משלהם, הילד שלנו נשען על המיומנויות הבסיסיות שהוא רוכש בילדות, ובעוד שהתכנים משתנים עם הגיל והסיטואציה, היכולת שלו להתמודד עם התכנים הללו והסיטואציות השונות בחיים הללו נשענת על המבנים הפסיכולוגיים שלו ועל היכולות שהוא רכש כילד וכנער.

אנחנו ממשיכים להתפתח גם כמבוגרים, אך זה ידוע כי חלקה הארי של האישיות שלנו מגיע מהילדות, מה שאומר לא מעט אודות חשיבות משחקי חשיבה לילדים.