כותרת
> C;
1/1

פחד לטוס – פוביית טיסה

כרמיאלי פורסם: 21.01.20 , 15:06ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

פנה אלי א. גבר צעיר ואנרגטי שהקים יחד עם חבריו חברת סטרט-אפ מצליחה. בגאווה הוא ספר על ההצלחה, על האתגר וההתמודדות עם לקוחות מחו''ל. הוא תיאר חיים מלאים עניין ועשייה שכוללים גם הרבה טיסות לארצות מעבר לים או למזרח. אף פעם לא היה לו קושי עם טיסות עד שיום אחד, ממש לפני שעלה לטיסה ארוכה, הרגיש בחילה, תחושה לא טובה בבטן וצורך להתפנות בדחיפות. כל זה דקות ספורות לפני העלייה למטוס. הוא חשש מאוד מהטיסה הארוכה אך הצליח להתגבר והגיע בשלום ליעדו. כשנכנס לפעילות שכח מהעניין והטיסה הביתה עברה ללא הפרעה. א. לא היה עסוק עם העניין עד שבערב לפני הטיסה הבאה פתאום התחיל להרגיש כאבי בטן, בחילה וצורך דחוף להתפנות. כל הלילה בילה בשירותים ואף שקל לבטל את הטיסה. בסוף החליט לטוס אך התופעה לא פסקה עד שהגיע ליעד. בהגעתו הכל נרגע, כאילו לא היה. א. התחיל להבין שזה לא מקרי ומעכשיו התופעה חזרה על עצמה לפני כל טיסה.

בשלב זה א. שמע על טיפול ב- EMDR שהיא שיטת טיפול מאוד יעילה לחרדת טיסה. כשהוא הגיע אלי ותיאר את קשייו מיד התחלנו לעבוד. כמו בכל טיפול פסיכולוגי התעניינתי ברקע ובהיסטוריה האישית שלו. חיפשתי יחד איתו את האירועים הראשונים בחייו שבהם הופיעו קשיים דומים או רמזים ראשוניים לקושי. לאחר איתור המוקדים התחלנו בעבודה לפי הפרוטוקול של טיפול EMDR אשר הופך אירועים "מציקים", מפריעים או שגורמים למצוקה נפשית לאירועים ניטרליים, כאלה שלא גורמים לשום מצוקה או התרגשות.

לאחר פגישות ספורות א. נדהם לגבי השינוי שחווה. לא רק שהתופעה נעלמה לחלוטין והוא שוב נהינה מהטיסות, הוא גם מסר שבתחומים אחרים של חייו בהם הוא הבחין בעבר בדאגה קלה זו נעלמה ושמרגיש שהתמלא באנרגיות טובות.

בסוף הטיפול הוא הודה לי ואמר שהיה שווה כל שקל שהשקיע, שמרגיש משוחרר יותר ושחזר לעצמו כמו שהיה לפני שהתחילה התופעה – מוכן לכל הרפתקה.