כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

רק זה היה חסר לה

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 07.10.19 , 10:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

סוניה יפעת יובל, מאמנת אישית ויועצת זוגית, המתמחה בייעוץ ובליווי גברים וזוגות בפרק
א' ו-ב', משיקה ספר חדש בשם "רק זה היה חסר לי" שבעלילתו קווים דומים לחייה: טליה הגיבורה חייבת להמציא לעצמה חלום חדש, לאחר שבעלה עזב את הבית לטובת אישה אחרת

הכתיבה תמיד ליוותה את חייה של סוניה יפעת יובל, מאמנת אישית ויועצת זוגית – בשירים שכתבה כנערה ובסיפורים קצרים שכתבה לאחר הגירושים שהתבססו על החוויות שקרו לה. בעלילת הספר "רק זה היה חסר לי" (בהוצאת "מדיה 10") קווים דומים לחייה: טליה הגיבורה חייבת להמציא לעצמה חלום חדש, לאחר שבעלה עזב את הבית לטובת אישה אחרת, אבל איזה חלום אפשר להמציא כשהמצב הכלכלי דוחק ושני ילדים בגיל ההתבגרות מלווים את טליה לכל מקום?

הרעיון הראשוני של סוניה בספרה החדש היה לכתוב על סצנת הדייטים ההזויים של אישה גרושה היוצאת לחיי הרווקות, אך בחיים הדברים לעתים נדחקים הצידה. לפני כשנה היא החליטה להגשים את חלומה, ולמרות שהתוצאה שונה מהתכנון הראשוני הספר מבוסס על חייה והמסר העיקרי שלו הוא: כל גבר וכל אישה יכולים לקבל השראה מעלילת הספר ולהבין שעם כל מה שהחיים מזמנים עבורנו, אנו יכולים לקום ולהמשיך הלאה ופעמים רבות אף להרוויח מכך.

סוניה: "תהליך כתיבת הספר היה מאתגר ובעקבותיו עברתי תהליכי עבודה והבנה עצמית עמוקה יותר מכל מה שחוויתי במשך השנים. אומרים שכשאתה מתחיל לכתוב אתה לא יכול לסיים. ואכן, בימים אלו אני עובדת על ספר נוסף, רומן שיהיה יותר חושפני ויתבסס על חיי ועל זיכרונותיו של אבי מעירק ומעלייתו ארצה".

היצירה תמיד ליוותה את חייה, ולאחר שהתגרשה מצאה מחדש את עצמה וחזרה לעשות דברים שהפסיקה בגלל הנישואין כמו מוזיקה וציור, אבל הכתיבה תמיד היתה שם. בימים אלו היא מופיעה כזמרת עם הרכב מוזיקלי הכולל שני מוזיקאים נוספים במופע של שירי הלהקה המיתולוגית "החלונות הגבוהים" ושירים נוספים, ויוצאת במופע מוזיקלי חדש בשם "רק זה היה חסר לי" המבוסס על ספרה החדש.

במשך מעל עשר שנים היא תרמה לקהילה במסגרת הקמת מרכז משפח"ה (משפחות חד הוריות) במודיעין, אותו הפעילה בהתנדבות, והיא בעלת ניסיון רב בניהול בתחום ההדרכה ושירות לקוחות בחברות הייטק. מעבר להופעה על הבמה, שתמיד הייתה המקום בו היא מרגישה מלאת ביטחון עצמי, היא מעבירה סדרת הרצאות וסדנאות על בסיס ניסיונה האישי והמקצועי גם יחד, העצמה אישית, תובנות וכלים להתמודדות בשלבי פרק א' ו-ב' השונים של הזוגיות.

לסוניה חשוב מאוד להעביר מסר לכל מי שיש לו חלום. "האופטימיות שלי חילצה אותי ממצבים לא קלים אליהם הגעתי: גירושים לא קלים וילדות לא פשוטה לאמא שילדה אותי בגיל מאוד צעיר והיתה צריכה ללמוד איך להיות אמא. כל אדם אחראי לגורלו ולהגשמת חלומותיו, ולכן אם יש לכם חלום, לכו עליו. אפשר להיתקע בעבר ולחלום את העתיד, אבל לא יעזור להסתכל על העבר כי מה שהכי חשוב הוא כאן ועכשיו. אני מאמינה גדולה בציטוט הידוע של הוגה הדעות פיטר דרוקר: 'הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו'".

היא מתמחה בייעוץ ובליווי נשים, גברים וזוגות בפרק א' ו-ב' בנישואיהם ובליווי יחידים וזוגות בצמתים במהלך חיי הזוגיות וגם בהתמודדות הלא פשוטה של אם או אב חד-הוריים. לדבריה, בעקבות גירושיה היה לה קשה לבטוח בגברים, ולכן העדיפה לצאת עם גברים צעירים – ממש כמו טליה, גיבורת ספרה החדש. "לא רציתי מערכות יחסים רציניות. אז יצאתי עם גברים צעירים ולא נתתי להם לחדור את השריון שעטיתי, ועזבתי אותם לפני שהם עזבו אותי – עד שהבנתי שאני חייבת ללכת לייעוץ, לטפל בעצמי ולעבור תהליכים. עם השנים ועם התהליכים שעברתי, וכלומדת סדרתית שתמיד אמרו לה שהיא חייבת לטפל באנשים, הגעתי למכון אדלר ללימודים במסלול זוגיות. הלימודים והתהליכים שעברתי עזרו לי להבין שלא חייבים לחכות למשבר ושכל אדם חייב לקבל ייעוץ אישי או זוגי".

ספרי על הרגע בו גילית את הבגידה של בן זוגך.

"אתה מכיר את זה שנחתכים עמוק מסכין? ככה הרגשתי כשגיליתי שהוא בוגד בי, ועוד איתה. רק שהסכין ננעצה בלב שלי, וזה כואב. בגיל 36, עם שני ילדים מתבגרים בבית, הייתי חייבת להבין שאני שמה בצד את החלום על משפחה ועל בית ולחשב מסלול מחדש. היינו החברים הכי טובים והנישואים היו טובים, אבל זה לא הספיק לו כי הוא רצה עוד. העובדה שהייתי החברה הכי טובה שלו עזרה לי להבין שזה משבר גיל ה-40 ושזה לא בגללי. ובכל זאת, מצאתי את עצמי נבגדת על ידי גבר שלא מבין מה הוא רוצה מהחיים. אז בכיתי קצת על החלום ושברו, עד שהבנתי שאלה החיים ושעלי לקום ולחיות אותם".

סוניה, גרושה ואם לשניים, מספרת כי ניסיון חייה גרם לה להבין שהייעוד שלה הוא לעזור לזוגות לחזק את זוגיותם באמצעות שיטה ייחודית, המשלבת ייעוץ זוגי או פרטני שלמדה בשיטת אדלר ומשרד החינוך ואימון שלמדה במכון יוזמות. היא גם מנחה סדנה אינטימית חוויתית בת שישה מפגשים להעשרת הקשר הזוגי, בה מקבלים בני הזוג כלים יישומיים כמו: דיאלוג אינטימי, פתרון קונפליקטים, תקשורת בונה ומקרבת ומקבלים כוח מהקבוצה.

היא מעידה, מניסיונה האישי, על כך שהזוגיות בפרק ב' הרבה יותר מורכבת. "המעורבות שלי בקהילת המשפחות החד-הוריות לימדה אותי עד כמה קיימת מורכבות בפרק ב'. בפרק א' אנו מגיעים לזוגיות עם דפוסי ההתנהגות שלנו ועם משפחת המוצא שלנו, ואילו בפרק ב' אנו מגיעים גם עם משפחות המוצא של הגרושים, עם ילדינו ועם החבילות שאנו סוחבים על הגב. כאן חייבת להתבצע עבודה כדי לדעת איך לעשות זאת נכון, כי אחוז הגירושין הגבוה בפרק ב' (הכפול מפרק א') נובע מאי-למידה, ופעמים רבות נכנסים למערכות יחסים מורכבות מבלי להבין איפה טעינו בפעם הקודמת ואילו בחירות היו לנו. לכן זה עלול להיות מועד לכישלון".

לדבריה, חשוב מאוד לגלות מה גורם לחילוקי הדעות בין בזני הזוג ולעבוד על כך באמצעות תרגילים, שיחות וכמובן התגייסות של בני הזוג. זאת מכיוון שרוב חילוקי הדעות בין בני זוג מגיעים מתחושת הערך והשייכות של כל אחד מהם. "ייעוץ עוזר מאוד להעביר זוג או יחיד תהליכים מדהימים, אבל כמובן בתנאי שהזוג או האדם מעוניינים לעבור את השינוי. אם אחד מבני הזוג לא מעוניין להגיע, אפשרי שיגיע רק בן זוג אחד כי כשהתנועה שלך משתנה, התמונה הזוגית לגמרי משתנה".

היא מודה שבכל הנוגע לגירושים, למרבה הצער, היד היום קלה על ההדק בקרב הצעירים והצעירות. "כשאני שואלת צעירה בת 23 העומדת להינשא האם זה האדם שהיא רוצה לחיות איתו כל חייה, היא משיבה לי: 'מקסימום נתגרש'. עושה רושם שבגלל שיש כל כך הרבה גירושין, יש כאלה המעדיפים להיות בסטטוס של נשוי או גרוש מאשר רווק. מצד שני, יש כאלה שמתחתנים בגיל מבוגר מחשש לחזור על הטעויות של הוריהם".

בין סיפורי ההצלחה של סוניה כמאמנת אישית וכיועצת זוגית: אישה שדימויה העצמי היה מאוד נמוך ובזכות כלים שקיבלה כלים הצליחה לצאת לדרך חדשה, בני זוג שכמעט פירקו את נישואיהם וכשהגיעו אליה התברר שלא ידעו כיצד לתקשר זה עם זו וזה גרם לכך שהזוגיות הייתה אצלם במקום האחרון. "כששואלים אותי איפה אני מרגישה שנכשלתי בייעוץ, אני נותנת את הדוגמה של בני הזוג שהגיעו אלי לייעוץ - הם רבו המון, נפרדו ושוב חזרו. בפעם האחרונה הם הגיעו אלי כדי להבין איך לעבוד הפעם על הקשר, רק שהחשש שלהם שהשיחות בקליניקה יקלקלו את 'ירח הדבש' שלהם גרם להם להפסיק את הפגישות איתי".

כריכת הספר רק זה היה חסר לי - מאת סוניה יפעת היובל 

סוניה יפעת יובל,  עננים חברה לצילום

סוניה יפעת יובל,  עננים חברה לצילום

סוניה יפעת יובל,  צילום: שרית נבון