כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

רשות הטבע והגנים משיקה פעילויות מיוחדות לחודש אוגוסט ברחבי הארץ

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 05.08.19 , 12:52ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בין הפעילויות הבולטות: פסטיבל סרטי ילדים בצפון, פעילויות סביב זריחות ושקיעות, שלל סיורי ט"ו באב לאוהבים ואטרקציות אסטרונומיות לחובבי הכוכבים

רוב הקייטנות הגיעו לסיומן, והורים רבים תרים אחר פעילויות בעלות ערך שינעימו את זמנם עם הילדים, באמצע השבוע או בסופו. רשות הטבע והגנים משיקה מגוון פעילויות מיוחדות לשארית החופש הגדול, בהן פסטיבל סרטי ילדים בצפון, "משקיעה לזריחה" - מופע הלילה החדש במצדה שמוקרן על ההר ועוד. בנוסף, תקיים רשות הטבע והגנים שלל פעילויות מיוחדות ליום הכי רומנטי בשנה, ט"ו באב, עם סיור זוגי שכולו צבעים, ריחות וטעמים בציפורי, ליל אהבה רומנטי בטבע מול הים באפולוניה, חג אהבה תחת כיפת השמיים בתל ערד, סיור מודרך הכולל ביקור בווילה רומית, מוזיקה חיה, יין מייצור מקומי ושקיעה מדברית בעין עבדת ועוד. לסיום, צפויות גם שלוש פעילויות אסטרונומיות לחובבי הכוכבים, בהן צפייה ב"כוכבים נופלים" בחאן בארות מכתש רמון ותצפית טלסקופים במצדה ובממשית.

בין התאריכים 12-30 בחודש אוגוסט, תפעיל רשות הטבע והגנים 21 תחנות מידע והסברה שיוצבו באתרים שונים ברחבי הארץ. המטיילים מוזמנים לפנות למדריכים המוצבים בתחנות, לקבל המלצות ומידע על מסלולי טיול, ערכי טבע, נוף ומורשת באזור וכללי הטיול הבטוח.

לרשימת האתרים בהם יוצבו תחנות המידע וההסברה: https://www.parks.org.il/new/statinfor/

להלן פעילויות אוגוסט:

פסטיבל סרטי ילדים בצפון

הקרנת שלל סרטי ילדים בגנים הלאומיים היפים ביותר בצפון הארץ, ביניהם "הנסיכה הגנובה" במבצר נמרוד, סרט אגדה מקסים בחוויה שמתחילה במבצר גבוה ונגמרת בסיור לאור עששיות, "הממלכה הסודית" במרפסת מבצר יחיעם העטוף בירוק, שם יתקיים בנוסף סיור ערב מודרך שיספר את סיפורם של שלל דמויות הקשורות למבצר, "פליימוביל הסרט" בקיסריה, שם יתחיל הערב במסע בזמן ובהדרכות בארמון אתר נמל קיסריה ויסתיים בהקרנת הסרט במתחם התיאטרון, גם בגן לאומי בית שאן יוקרן הסרט פליימוביל בבמת התיאטרון, ו"החברים של לואי" בכוכב הירדן, סרט מיוחד על חברות וכוכבים בהקרנה במבצר עם תצפית הכוכבים המיוחדת ביותר, עם סיום הסרט יוכלו המבקרים לסייר במבצר. הכניסה לאתרים תתאפשר מהשעה 18:00, תחילת ההקרנה בשעה 19:30 (קיסריה 19:45).

היכן ומתי: במבצר יחיעם ב-15.8, בגן לאומי כוכב הירדן ב-20.8, במבצר נמרוד ובגן לאומי בית שאן ב- 22.8, ובגן לאומי קיסריה ב-26.8

כמה זה עולה: מבוגר: 45 ₪, ילד: 30 ₪. מנויים: מבוגר: 25 ₪, ילד: 20 ₪.

יש צורך להירשם מראש בקישור לפסטיבל סרטים באתר הרשות, מספר מקומות מוגבל.

לפרטים נוספים: 3639* או באתר רשות הטבע והגנים.

ערב ניגון וצלילי פעמונים בציפורי
ענבלי פעמונים, ניגונים וצלילים ברחובותיה העתיקים של ציפורי במופע אמן פעמוני רוח, שאוסף כלים מיוחדים ופעמונים שונים ומנעים למאזיניו בניגונים ובצלילים מכל העולם.
כמו כן נפגוש מספר סיפורים שיספר על סודו של אהרון הכהן ועל ניגוני פעמוני כותנתו. בסדנה מיוחדת נבנה פעמוני רוח מחומרים ממוחזרים צבעוניים, וכך ימשיך ניגון הפעמונים לנגן גם בבית, ככתוב: "פעמון זהב ורימון פעמון זהב ורימון ונשמע קולו" (שמות כח, לג- לה).
היכן: גן לאומי ציפורי
מתי: חמישי 22.8, בשעה 20:00-18:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

לילות גוברין – בין אור לחושך במערות

פעילות מחדדת חושים לכל המשפחה במתחם מערות הפעמון.

כשהערב יורד על מערות בית גוברין התאורה משתנה וגם הצבעים, והכול נראה אחרת. אנו מזמינים אתכם לערב שכולו חוויה של לילה ומעט אור. נטייל בין המערות, ובתחנות לאורך מסלול הטיול נגלה שאורות הפנסים חושפים לפנינו עולם שלם שנסתר מעינינו ובו צלליות, חרקים, ואווירה מיוחדת. נפסע לאור עששיות, כלי נגינה מיוחדים ישמיעו מוזיקה שתעיר ותחדד את החושים, ועל קירות המערות ניצור בעצמנו צלליות בכל מיני צורות. כמו כן יהיו במתחם תחנות יצירה בתשלום.
היכן: גן לאומי בית גוברין
מתי: שלישי ורביעי, 27-28.8, בשעות: 21:30-18:30
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

אשקלילה
העיר העתיקה אשקלון מתעוררת לחיים.
אנו מזמינים אתכם לגן לאומי תל אשקלון לגלות בו את עברה המרתק של אשקלון שלא הכרתם, בחוויה משפחתית לעת ערב.
בואו לטייל בין דמויות שיספרו סיפורים נבחרים מעברה המפואר של העיר, בהן שמשון הגיבור שנלחם בפלישתים, וממלוכ ססגוני שיספר "סיפורי אלף לילה ולילה" על העיר. כמו כן תפגשו מכשפה מקומית, שתושבי העיר הקדומה בזו לה, ואף על פי כן היא תגלה לכם סודות על כישוף וגם תלמד אתכם לרכוב על מטאטא, אם רק תרצו.
את הלילה בגן הלאומי תוכלו לחוות גם בחושך – חדדו את חושיכם בסיור עששיות קצר, במשחקי צלליות, ועוד.
היכן: גן לאומי תל אשקלון
מתי: שלישי ורביעי 27-28.8, בשעות 22:00-19:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לגן הלאומי, חינם למנויים.

מהעגולשון ועד גירית הדבש
מפגש בין חיית בר לאדם – מאחורי הקלעים בכתבותיו של יגאל מוסקו.
יגאל מוסקו, עיתונאי וכתב אולפן שישי בערוץ 12, הביא אלינו לסלון את עולמן של חיות הבר. אנו מזמינים אתכם לצאת מהסלון ולפגוש את מוסקו ואת כתבותיו המרתקות בגן לאומי ירקון, מתחם תל אפק.
במפגש, מוסקו ישתף אתכם בחוויותיו בעבודתו המקצועית ויחשוף אתכם לאחורי הקלעים של כתבותיו, המשודרות בפריים טיים: התחקיר, הצילום, הקשיים, התגובות והשותפים לעשייה. בכתבותיו מוסקו מציג נקודות ראות מגוונות על סוגיות סביבתיות העוסקות בחיכוך המעניין בין האדם לחיות הבר.
אל המפגש יצטרף ד"ר יריב מליחי, אקולוג ברשות הטבע והגנים. ד"ר מליחי השתתף בהכנת כמה כתבות ויציג תמונת מצב עדכנית על אודות הסוגיות שעלו בכתבות.
היכן: גן לאומי ירקון מתחם תל אפק
מתי: שלישי 27.8, בשעות 21:00-19:00

שימו לב:

מספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש באתר רשות הטבע והגנים.
המפגש הוא למבוגרים ולנוער מגיל 10.
הישיבה היא על הדשא, מומלץ להצטייד במחצלות או בכיסאות וכן בחומר דוחה יתושים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

קול הארמון שר – שירת המונים
הצטרפו אלינו לערב שירת המונים סוחפת בארמון המלך הורדוס עם המפיק המוזיקלי נוריאל שמעון והזמרת חגית מעוז. נבחר יחד שיר ונשיר אותו בשירה משותפת בהופעת המונים חיה ובועטת, שתוקרן על מסך ענק. לאחר מכן נגלוש לתוך הלילה עם מבחר שירים ישראליים – מהקלסיקה של הזמר העברי ומשירי ימינו – בביצועים חדשים ורעננים.
לתשומת לבכם: הפעילויות הן בשעות הלילה וכוללות הליכה בשבילים.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: חמישי 29.8, בשעה 19:30, המופע ב 21:30
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

משקיעה לזריחה – מופע רב חושי חדש המוקרן על הר המצדה
אתם מוזמנים להגיע ולצפות בסיפור מצדה תוך חוויה רב חושית מרתקת.
החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי הר המצדה בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגית VIDEO MAPPING , תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך.
אנו ממליצים להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע שקיעה ודימדומים תוכלו ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר. אורך המופע כ- 45 דקות. מומלץ להגיע ב20:00 ולהתרשם גם ממופע מקדים הכולל סרט על החפירות ההיסטוריות במצדה, עמדות קול עם מידע בנוגע להורדוס ועוד..
היכן: גן לאומי מצדה מערב
מתי: ימי שלישי וחמישי בשעה 21:00.
הכניסה בתשלום.
מחיר: מבוגר – 50 ₪ , ילד – 40 ₪.
הנחות ללנים בחניון הלילה, למנויי מטמון ולקבוצות מעל 30 איש.

הפסטיבל הבינלאומי של כדורים פורחים מגיע לגלבוע ולבשור

פסטיבל הכדורים הפורחים הבינלאומי המסורתי מתקיים זו השנה השמינית בגן הלאומי מעיין חרוד ובגן לאומי הבשור. אין מקום מתאים יותר מהגלבוע והבשור לתעופת כדורים פורחים על רקע נופיו המרהיבים של ההר ויערותיו, העמק ושדותיו הירוקים זהובים ובריכות ומאגרי המים התכולים. ביום חמישי בערב ייערך מופע להטוטנות לכל המשפחה ואחריו מופעglow night מרהיב של כדורים פורחים מוארים ומרקדים במקצב מקפיץ.

למחרת עם הזריחה יהיה מטס של כ-14 כדורים פורחים מהארץ ומהעולם, והם ירחפו מעל הפארק עד שייעלמו בקצה האופק. אפשר להמשיך לבלות בפארק לאחר המטס. במקום יהיו דוכני מזון בתשלום.

היכן: גן לאומי מעיין חרוד וגן לאומי הבשור

מתי: בגלבוע חמישי ושישי 15-16.8, מיום חמישי בשעה 16:00 עד אור ליום שישי.

בבשור חמישי ושישי 22-23.8, מיום חמישי בשעה 16:00 עד לאור יום שישי.

רכישת כרטיסים באתר http://www.gobalon.co.il

מחיר למשתתף: משתתף 149 ₪; למנויים 115 ₪; פעוטות עד גיל 3 20 ₪.

עוד באתר: מעיינות ציוריים, בריכות שכשוך, מתקני פיקניק, כרי דשא ופינות חמד לרוב.

טו באב

אהבה ציפורית בט"ו באב
הפתיעו את בן או בת זוגכם בסיור זוגי אחר שכולו צבעים, ריחות וטעמים.
מה מחכה לכם כאן? ערב רומנטי בשעות בין הערביים סביב בוסתני ציפורי, ניחוחות בשמים, ניגוני לב הנובעים ממיתרי הנבל, וסדנת זוגיות שבסופה כל זוג ירכיב קטורת אישית.
רבי שמעון בר יוחאי אמר: "אילו ידעו הבריות כמה גדולה מעלת פיטום הקטורת, היו מעטרים אותה ושמים אותה על הראש כעטרת של זהב".
אפשר לקנות במקום סל טעימות מפנק לערב זוגי.
היכן: גן לאומי ציפורי
מתי: חמישי 15.8, בשעה 19:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

ליל האהבה באפולוניה
טבע רומנטי מול הים
רוצים לציין את ט"ו באב במקום מיוחד?
כשכולם מתאמצים לייצר את האווירה הרומנטית, אצלנו היא כאן כל יום. הנוף לים, קצה המצוק, אור אחרון, מבצר עתיק, ושקיעה..
גם האווירה כבר כמעט מושלמת: משבי רוח קלילים, שקט.. אנחנו נשלים בצלילים נעימים של נבל, כוס משקה קר ואתם רק צריכים להגיע...
היכן: גן לאומי אפולוניה
מתי: חמישי 15.8, בשעות 18:30 – 21:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

חג האהבה בתל ערד

כי לתל ערד באים באהבה או לא באים כלל

בואו לחגוג חג אהבה רומנטי תחת כיפת השמיים בליל ירח מלא עם ההרכב הנשי והמיוחד Maisha, שפירושו בסוואהילית "חיים", והיא המילה המתאימה ביותר לתאר את החוויה הסוחפת הזאת.

שתי נשים על במה אחת שרות, מנגנות ורוקדות, והמוזיקה שלהן תיגע בלבכם ותגרום לכם לחוש מאוחדים עם האדמה, עם השמיים, עם הרוח, עם האש ועם האהבה.

לאחר ההופעה נשב ליד המדורה ונשמע סיפורי אהבה לאור האש והירח, ולמי שעדיין מחפש תשובות יוצב טלסקופ עם מדריך, אולי הן בכוכבים?
במקום יהיו דוכני מזון ודוכני יצירה ומכירה של אמני ערד – וגם זה באהבה.
בבוקר נצא לסיור מודרך ייחודי באתר.
היכן: גן לאומי תל ערד חניון הלילה "החאן הכנעני"
מתי: חמישי 15.8, בשעה 17:30
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

ט"ו באב ערב מיוחד בחמת טבריה
בערב ט"ו באב אנו שמחים להזמינכם למופע אוזניות אקוסטי ייחודי בגן לאומי חמת טבריה עם מיאל – מוזיקאי יוצר.
המופע מתקיים במסגרת סיור ברחבי האתר בשעות הערב: נתחיל בחמאם התורכי, נמשיך למעיינות החמים (מעיינות המרפא של שמעון בר יוחאי) ונקנח בבית הכנסת הקדום, שבו רצפת פסיפס מהיפות בארץ. הסיור ייערך בלוויית מוזיקה ישראלית חיה וסיפורים על המקום, והוא כולל אוזניות אלחוטיות לכל משתתף מגיל 5.
אוירה מיוחדת מובטחת בערב זה.
היכן: גן לאומי חמת טבריה
מתי: חמישי 15.8
בהרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*
מחיר:
מבוגר: 55 ₪, ילד: 45 ₪. מנויים: מבוגר: 45 ₪, ילד: 35 ₪.

ט"ו בעבדת - שקיעה, מוסיקה ויין

לחוות את עבדת קצת אחרת,

בשעות הנעימות של הערב נצא לסיור מודרך ממערות האחסון המרשימות עד לווילה הרומית, ובה ניהנה מצלילי מוזיקה חיה, נטעם יין מייצור מקומי ונתרשם משקיעה מדברית באחת מנקודות התצפית היפות והרומנטיות באזור.
במקום תהיה פינת יצירה במיוחד לילדים.

היכן: גן לאומי עבדת

מתי: חמישי 15.8, בשעות 18:00-20:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

לנים באהבה לצד הנחל
לינת שטח לכל המשפחה לכבוד ט"ו באב.

מוזמנים לערב מיוחד, באווירת חג האהבה, שיחל בסיור לאור עששיות וימשיך במדורה אחת משותפת לכולם עם תה והרבה כוכבים וסיפורי אהבה לכל המשפחה. על הלנים להצטייד בכל הציוד הנדרש ללינה. ניתן להגיע לגן הלאומי עד השעה 16:00 ולשהות בו עד שעת סגירת האתר למחרת.

היכן: גן לאומי ירקון מתחם מקורות הירקון

מתי: שישי, 16.8 החל מהשעה 16:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

ערב סיפור אהבה חלוצי

ערב למבוגרים: נשיר שירי אהבה מתקופת הקמת היישוב העברי ונלמד עליהם.

באמצע חודש אב, כשחג האהבה מגיע והלבנה בשיא אורה, נתכנס בחדר האוכל של אתר חומה ומגדל,

נטעם מהכיבוד ומן התה המתוק, נשמע סיפורי אהבה וזוגיות מימי החלוצים ונתוודע לשירים בליווי הקהל.

היכן: גן לאומי גן השלושה (הסחנה)
מתי: שבת 17.8

לפרטים והרשמה מראש 04-6581017, 04-6586219
מחיר:
אדם 66 ₪.


סיור זריחה למצדה

לפני זריחת החמה נטפס בשביל הסוללה אל מבצר מצדה ונגיע לראש ההר שהתגלה מחדש אחרי אלפיים שנה, עם קום המדינה.

אחרי הזריחה נסייר על ההר בין מבני הפאר של המלך הורדוס הגדול למשכנות המורדים, ובין בורות המים לבית הכנסת העתיק. בדרך נשמע את סיפורם הטרגי של הקנאים ועל סופו של המרד ברומאים.
נקודת מפגש: במרכז השירות, למקדימים יוגש תה חם.

בשעה 9:00 יצא עוד סיור לאוהבי השכמה מאוחרת.

היכן: חניון לילה גן לאומי מצדה
מתי: שבת 17.8, בשעה 05:00

הסיור מיועד ללנים בחניון הלילה בלבד.

ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

ט"ו באב פארק הבשור

ערב של סיפורים רומנטיים ליד המדורה בחניון הלילה של פארק הבשור.

קצת לפני ט"ו באב נשב תחת כיפת השמיים ליד המדורה עם כוס תה או יין, ומספר סיפורים מקצועי יספר לנו את הסיפורים הכי רומנטיים שהוא ליקט מכל רחבי העולם. בבוקר נצא לפארק להשתכשך בבריכות השכשוך וניהנה ממתקני פיקניק, מכרי דשא ומפינות חמד לרוב.

במקום לינת לילה משודרגת באוהלים אישיים או בקרוונים ובמגורונים להשכרה.

היכן: גן לאומי אשכול (פארק הבשור)

מתי: חמישי 15.8
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

ללנים בחניון הלילה בלבד.

ערב אסטרונומי

מסע אסטרונומי בשמורת אור הכוכבים הבין-לאומית
למה שולחים פרה לחלל? אחרי ערב של מסע אסטרונומי תדעו!
על שאלה מיתולוגית זו ועל עוד המון שאלות אחרות נקבל תשובות במסע אסטרונומי בשמורת אור הכוכבים היחידה במזרח התיכון.
נפתח את המסע במצגת ובה נלמד על שביל החלב, על מערכת השמש ועל היקום שבו אנו חיים. ניעזר בלייזרים כדי להכיר את כיפת השמיים ולהבין איפה אנחנו בתוך כל זה. נסיים בתצפית על כוכבים מוכרים יותר ומוכרים פחות דרך טלסקופים מרשימים.
היכן: חניון לילה חאן בארות (מכתש רמון)
מתי: שני 12.8, חמישי ושישי 15-16.8, בשעה 20:30
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.
הפעילות ללנים בחניון הלילה בלבד, ובבוקר מומלץ לצאת אל אתרי המכתש הקסומים.

תצפית טלסקופים בחניון הלילה מצדה מערב

לשכב על הגב ולתת לשמיים לדבר בחוויה לילית קסומה.

בואו למסע אסטרונומי מרהיב בשמי המדבר דרך עדשת הטלסקופ. נשמע מהי ערפילית ונגלה היכן עובר שביל החלב, ומהן שנות האור שכולם מדברים עליהן? על כל אלה ועוד נלמד מאסטרונום מומחה.

הפעילות מיועדת ללנים בחניון הלילה.

היכן: גן לאומי מצדה חניון הלילה מצדה מערב
מתי: שישי 16.8, בשעה 20:30

ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

תצפית כוכבים בחניון הלילה ממשית

בליל ט"ו באב נשכב על הגב על מזרן או על מחצלת ונצפה ב"כוכבים נופלים" בערב של כוכבים תחת כיפת השמיים. בואו לשמוע – מה זה כוכב נופל? למה דווקא כאן ועכשיו? למה קוראים לשביל החלב בשם זה ואיפה הוא?

על כל זה ועל עוד המון דברים אחרים נשמע ממומחה לכוכבים ואסטרונומיה, ולסיום נצפה בכוכבים דרך טלסקופ.

היכן: גן לאומי ממשית חניון הלילה "החאן הנבטי"
מתי: שישי 16.8, בשעה 20:30
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

הפעילות מיועדת ללנים בחניון הלילה בלבד.

פרטים נוספים:

ורד רהט- רוט, 052-8000380 vered-r@gitam.co.il

דניאל כהן, 052-8029938 danielleco@gitam.co.il