כותרת
> C;
1/1

שוק הנדל"ן: התאוששות לאחר המלחמה? מחירי דירות יד שנייה באזור חיפה ובקריות

כרמיאלי פורסם: 09.06.24 , 11:53ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ענף הנדל"ן למגורים חווה טלטלה קשה בסוף 2023 בעקבות המלחמה בעזה, שהובילה לקיפאון במכירות ולפגיעה בענף הבנייה. חצי שנה לאחר מכן, נראה שהשוק מתחיל להתאושש, אך המגמה אינה אחידה ברחבי הארץ.

בערים מסוימות, מחירי דירות יד שנייה 4 חדרים דווקא עלו בחצי שנה האחרונה. עליות משמעותיות נרשמו בערים כמו אשדוד (קפיצה של 3.2% ביחס לספטמבר 2023), חולון (2.6%), קריית מוצקין (5.6%) ותל אביב (2.3%). גם בערים פתח תקווה וקרית אתא חלה התאוששות מרשימה במחירי דירות 4 חדרים. בחיפה עצמה נרשמה עלייה מתונה יותר של 3.2%.

למרות עליות המחירים, רמת המחירים בחיפה והקריות נותרה נמוכה יחסית לממוצע הארצי.

דירת 4 חדרים יד שנייה עולה בחיפה והקריות כ-1,834,390 ש"ח, בעוד שהממוצע הארצי עומד על כ-2,444,913 ש"ח.

מנגד, בערים הנמצאות בקווי העימות, כמו אשקלון, באר שבע ושדרות, נרשמה ירידה צפויה במחירי הדירות. ירידה פחות צפויה נרשמה גם בערים לוד, רמלה, גבעתיים ונתניה.

כפר סבא וראשון לציון, שגם הן חוו ירידה במחירי הדירות בחצי שנה האחרונה, מציגות התמתנות מסוימת בראייה שנתית.

ירידת מחירים אלו ניתנות להסבר בשני גורמים עיקריים: דירות ישנות יותר, חסרות ממ"ד, ספגו ירידה משמעותית יותר בהשוואה לדירות חדשות. ירידת מחירי השכירות בערים מסוימות תרמה גם היא לירידת מחירי הדירות.

ממשרדו של אילן גרוס אגמ נכסים נמסר לנו על מחיר ממוצע למ"ר באזור חיפה והקריות

מחירי דירות יד שניה בחיפה לפי מ"ר כיום עומד על כ 18500 ₪ בקרית אתא המחיר עומד על כ 14500 ₪ ואילו בקרית מוצקין המחיר הממוצע עומד על כ 16000 ₪

ומה קורה בשוק דירות החדשות?

למרות המלחמה שהתרחשה בסוף שנת 2023, שוק הדיור בישראל נמצא במגמת התאוששות משמעותית. ברבעון הראשון של 2024 נרשמה עלייה של 20.6% במכירת דירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, וקפיצה של 88.8% בהשוואה לרבעון האחרון של 2023.

הזינוק ניכר הן במכירת דירות חדשות (עלייה של 42%) והן במכירת דירות יד שנייה (עלייה של 5.9%). מחוז המרכז מוביל במכירת דירות, עם 27% מסך הדירות שנמכרו ברבעון הראשון.

ערים בולטות במכירת דירות חדשות הן אשדוד, תל אביב וירושלים, ואילו חיפה, באר שבע וירושלים מובילות במכירת דירות יד שנייה. ההתאוששות מיוחסת בין השאר להטבות ממשלתיות לרוכשי דירות חדשות, ירידה בריבית המשכנתאות, ביקוש גובר לדיור ותחושת ביטחון כלכלית.

עם זאת, חשוב לציין שנתונים אלו מציגים תמונה כללית ויתכנו הבדלים משמעותיים בין אזורים שונים ובין סוגי דירות שונים.

ככלל אם אתם משקיעים ייתכן וזו העת להשקיע דווקא בנדל"ן באזור חיפה. נדל"ן נחשב להשקעה סולידית יחסית, היות ומדובר בנכס פיזי מוחשי. בניגוד להשקעות פיננסיות, שערכן עלול להשתנות באופן משמעותי, ערכו של נכס נדל"ן נוטה להיות יציב יותר לאורך זמן וסביר כי בקרוב נראה את שוק הנדלן מתאושש עוד יותר.

שוק הנדל"ן למגורים נמצא כעת בתהליך התאוששות לאחר המלחמה. בערים רבות נרשמות עליות מחירים, בעוד שבערים אחרות, בעיקר בקווי העימות, חלה ירידה. חשוב לציין שהמגמה אינה אחידה, ויש לקחת בחשבון גורמים נוספים כמו סוג הדירה, מיקומה ומצבה, לפני קבלת החלטות בנוגע לרכישת דירה.