כותרת
> C;
1/1
חינוך

שלושה בני יישובים במועצה האזורית משגב, סיימו את קורס הצוללנים היוקרתי

כרמיאלי חינוךפורסם: 19.12.19 , 14:48ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

שלושה, כולם תושבי היישובים שבמועצה האזורית משגב, שונים בהשקפותיהם וכל כך דומים, כמעט ולא הכירו הפכו לחברים הכי טובים

לפני כשבועיים הם סיימו את הקורס הנחשב לאחד היוקרתיים בצה"ל. הטקס נערך בבסיס זרוע הים בחיפה, בנוכחות מפקד זרוע הים, האלוף אליהו (אלי) שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף משנה א', מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף משנה נ' ומפקד בית הספר צוללן, רב סרן י', בנוכחות משפחות בוגרי הקורס ואורחיהם.

הם לא ממש הכירו לפני הגיוס, הם גם לא למדו יחד בבית הספר התיכון משגב שכן אחד מהם דתי שלמד בבית הספר שדה יעקב, השניים האחרים בתיכון משגב וכל אחד גר ביישוב אחר, אך הפכו לחברים הכי טובים. שניים מהם משובצים לאותו כלי .

סמל ‏ש׳ אחד המסקרנים מבין השלושה, הוא תושב יישוב קהילתי דתי במשגב . בבית הספר התיכון הרחיב פיזיקה וגמרא. הוא בוגר בית הספר שדה יעקב. תחביבו היה משחק כדורגל עם החברים בשבת. היה פעיל בתנועת הנוער "בני עקביא״. לאחר סיום התיכון עבר מכינה קדם צבאית.

תמיד ידע שרוצה לעשות שירות משמעותי וקרבי

סמל ש' קיבל מיון לקורס "חובלים צוללן״. הוא החל להתמיין ועבר כל פעם שלב. לאחר הגיבוש ניפגש לראשונה עם י' חברו ללימודים. בהמשך פגש את א' ואת ט' אשר בהמשך יהפכו לחבריו הטובים, שכן כולם תושבי משגב. תחילתו של הקורס לא היה פשוט עבורו בעיקר כי רבים מחבריו לקורס פרשו, אך הוא התגבר על הקשיים והחליט להישאר ולסיים.

סמל ש' מספר כי בילדותו לא היה חובב ים . אם כן למה דווקא צוללן? איך מתיישבות המטלות השונות בצוות עם ההלכה הדתית?

" אתה יכול להמשיך לקיים את המצוות, להניח תפילין. אפשר למצוא את הזמנים אפשר להתמודד עם זה. כולל במשמרות ובפעילות מבצעית. אפשר גם לעשות את אווירת השבת גם כשאתה 24/7 בצוללת."

התייעצת עם הרב?

"במכינה שאלתי, דברים נקודתיים, כמו כל חייל קרבי, מודעים לקשיים. הרב לא התלהב מההיבט הדתי אבל הסביר שזה לא בלתי אפשרי. צריך להכין עצמך, למצוא את הזמנים, אתה אחראי למצוא איך לעשות את כל מה שהיית עושה מחוץ לצוללת."

סמל ש' מספר כי הוא אינו החייל הדתי היחיד שמסיים את הקורס היוקרתי : " הגענו שמונה דתיים וסיימנו חמישה . אנחנו גם תומכים אחד בשני. מבחינת המפקדים הם הכירו את הנושא , למרות שלא ידעו הכל, אבל אין בעיות הם נותנים לנו את המקום בקורס. "

הוא מספר כי הוא לא יצר תקדים בצוללות מהיישוב שלו , קדם לו תושב המקום שכבר משוחרר היום, מה שאפשר לו להתייעץ בנושא. "כן דיברתי אתו והוא הסביר לי שזה קשה אבל אפשרי ושאני צריך למצוא את הכמה דקות להתפלל, לעשות שבת ולקיים את כל המצוות." הוסיף.

למרות שהמשפחה דתית, אביו שירת בצבא, והוא זה שדחף אותו ואת אחיו לשרת שירות משמעותי. האם נרתעה תחילה בשל ההרגשה שיקשה עליו הצפיפות בכלי, אבל בסוף היא שמחה ותמכה.

למרות היותם דתיים, זהו בית שכולם משרתים , ומשולבים בכוחות הביטחון, האם עובדת ברפא"ל , אחות גדולה ממנו שירתה במודיעין, אחיו קצין בשריון, האב שירת בחטיבת הצנחנים, נח"ל מוצנח.

המסר של סמל ש': "היחידה מאוד משפחתית , מחבקת, אני ממליץ לכל מי שמחפש יחידה אפשר בה גם להפעיל את הראש וגם דורשת המון מבחינה קרבית זה המקום."

סמל א' למד בתיכון משגב , הרחיב בגרויות במכטרוניקה. עוסק בספורט . בילדותו היה חבר בתנועת " הנוער העובד והלומד " . הוא חלם תמיד על שירות משמעותי בצה"ל , התכוון להגיע לאחת הסיירות. סביו של אופיר שירת גם הוא בחיל במילואים, בתפקיד קצין תיאום של הזרוע עם הצי השישי של ארה"ב . סבו שוחח אתו בעבר על האפשרות לשרת בזרוע הים ‏בשירות מילואים אך מהרגע ששמע שהוא בקורס צוללן סיפר לו יותר על תפקידו ועל האנשים שעבד עימם.

איך הגעת לצוללות?

לא שמעתי על זה לפני, תמיד שבדקתי וחשבתי לאן ללכת זה לא נפתח בפני משהו. עד שחבר מהכיתה סיפר לי על זה. הגעתי לגיבוש, אמרתי לו שאבוא לגיבוש ואראה אם זה מתאים לי. התמיינתי בביתן חיל הים בתל השומר וזרמתי עם המיונים. בגיבוש התחברתי מאוד. ככל שהתקדמתי במסלול התחברתי עוד ועוד .

מאחר ותפקיד הצוללנים נחשב לאחד הסודיים ביותר לא ניתן לחלוק את החוויות אם חברים ובני משפחה.

האם העובדה שהגברת בגרויות דווקא במכטרוניקה מייעדת אותך לתפקיד מיוחד בתוך הצוללת?

כללית העבודה בצוללת מאוד מורכבת, צריך חוש טכני ולדעת לעבוד עם מכונות , חשמל אלקטרוניקה . המגמה בהחלט נתנה לי בסיס טוב זה מאוד תרם לי והתחבר לי מצוין.

איך מתמודדים עם הסודיות?

לא קל אבל יש לזה יתרונות, שאתה אומר להורים שאתה לא יכול לספר וזהו. לפעמים קשה שאתה לא יכול לחלוק חוויות על העשייה. רק לספר על ההווי בצוות.

את סמל ט' ממשגב, הכיר טרם גיוסם, בבית הספר . את סמל ש' הכיר ביום מוטיבציה של הצוללות .

לסמל א' שתי אחיות ,ההורים, אבא עובד בבנק לאומי והאם מורה מחנכת בבית הספר היסודי ממשגב.

לסמל א' מסר: "מי שחושב להתגייס למקום כזה , שאין מידע רב ברשתות, אם הוא מתלבט, שיידע שאין דברים כאלה, אין מקום כזה בצה"ל שישקלו חיובי."

כמעט רופא

סמל ט' שכמעט היה רופא הגיע בסוף לקורס וסיים בהצלחה. בבית הספר התיכון הרחיב ברפואה. טרם גיוסו לאחר סיום י"ב עבר מכינה קדם צבאית בעמק בית שאן, מתוך מטרה להשתלב בעתודת רפואה , בסופו של דבר הגיע לגיבוש חובלים צוללן והחליט שדווקא כן רוצה לנסות להגיע לקורס . בתקופת לימודי התיכון התנדב במד"א, סניף כרמיאל , תחילה משום שמגמת רפואה מחייבת לעבור קורס מע"ר (מגישי עזרה ראשונה) אותה עשה במסגרת מד"א, אך נשאר להתנדב בהמשך עד לגיוס.

מה קרה שבסוף ויתרת על עתודת רפואה?

"בי"ב עשיתי פסיכומטרי להתקבל לעתודה, כדי להתקבל לעתודה רפואית צריך לפחות 720 בפסיכומטרי, הייתי קרוב אבל לא מספיק, לא רציתי לנסות שוב. ניסיתי להתקבל לתפקידים אחרים בתחום הרפואה , קורס פרמדיק אבל לא הסתכלו עלי בגלל הפרופיל שלי הגבוה 97 ולכן הוצע לי רק תפקידי לוחם. עשיתי יום סיירות חובלים צוללות ואז בגיבוש התקבלתי.

על שירותו כצוללן הוא אומר: "אני שמח שהגעתי ליחידה מיוחדת, עם אנשים מיוחדים. שכל אחד יגיע למקום שיכול לתרום הכי הרבה לעצמו ולמדינה".

צילומים דובר צה"ל

 

צילומים דובר צה"ל

 

צילומים דובר צה"ל

 

צילומים דובר צה"ל

 

אולי יעניין אותך גם