כותרת
> C;
1/1
חדשות

2.2 מיליון שקלים קנס למפעל תדביק בפארק תעשיות משגב

כרמיאלי חדשותפורסם: 05.02.20 , 15:27ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המשרד להגנת הסביבה הטיל על מפעל "תדביק" שבפארק תעשיות משגב (תרדיון) עיצום כספי בסך 2.2 מיליון שקל, לאחר שגילה בבדיקות פתע כי המפעל פלט חומרים אורגניים נדיפים מעבר למותר והפר את היתר הפליטה.

מנהלת פארק תעשיות משגב – תרדיון : "מפעל תדביק הינו מוותיקי המפעלים בפארק . לאורך השנים המפעל נכנס להסדרה של 'היתר פליטה' מול משרד איכות הסביבה......"

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 2,200,560 שקל על מפעל תדביק מאזור התעשייה תרדיון במשגב, המייצר אריזות ומדבקות, בעיקר לתעשיית המזון והשתייה.

העיצום הכספי הוטל בגין שלוש הפרות, אשר כל אחת מהן חמורה ועומדת בפני עצמה: הראשונה חריגה מערך הפליטה של TOC (חומרים אורגניים נדיפים) מהארובה, השנייה אי-דיווח על דיגום ארובה שחרג, ולבסוף אי-תפקוד מערכת הבקרה וההתראה. לדברי המשרד , הפרות אלו עלולות להוביל לפגיעה בציבור ובסביבה.

ההפרה הראשונה, חריגה מערך הפליטה, התגלתה בבדיקת פתע למזהמים הנפלטים לאוויר מהארובה שערך המשרד להגנת הסביבה באמצעות מעבדה מוסמכת, שהייתה גבוהה בלא פחות מ-500 אחוז מערך הפליטה המרבי המותר ל-TOC.

ההפרה השנייה, אי-דיווח על הדיגום בארובה, התגלתה באירוע שבו נציגי המשרד, המפעל והמעבדה הדוגמת ראו ערכים גבוהים ביחס ל-TOC במכשיר המדידה - אולם התברר כי המפעל לא העביר את דוח הדיגום כנדרש ובו החריגות, ובכך הפר את ההיתר.

ההפרה השלישית, של חוסר תפקוד מערכות הבקרה וההתראה, התגלתה באותה בדיקת פתע שנערכה במפעל, במהלכה התברר כי מפוח היניקה למתקן הפחם הפעיל, לא עובד, ושמערכות הבקרה וההתראה לא גילו זאת ולא התריעו על החריגה. גם בכך הפר המפעל את הוראות היתר הפליטה.

בתום הליך האכיפה שניהלו מחוז צפון ואגף איכות אוויר במשרד מול חברת תדביק, הטיל המשרד עיצום כספי בסכום הנקוב , לאחר הפחתה של 20 אחוז, לפי תקנות ההפחתה, שכן החברה לא הפרה את הוראות החוק בחמש השנים האחרונות.

שמוליק דודאי, מנהל פארק תעשיות משגב – תרדיון מסביר בתגובה: "מפעל תדביק הינו מוותיקי המפעלים בפארק תעשיות משגב (תרדיון), כ-25 שנה בפארק. המפעל מייצר מדבקות ואריזות למפעלי מזון. לאורך השנים המפעל נכנס להסדרה של 'היתר פליטה' מול משרד איכות הסביבה (תהליך שכל מפעל שיש לו פליטות לאוויר מחויב להיכנס אליו). בעבר הם קיבלו קנס בגין פליטות לא תקינות. בשנים האחרונות היו בתהליך מתמשך של הסדרה, שהנהלת הפארק ואיכות הסביבה של המועצה הייתה מעורבת בכדי לפשר ולסייע ככול הניתן. לאחרונה, המפעל שוב לא עמד לצערנו בהתחייבויות שנתן, ולכן קיבל את הקנס הגדול.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה אירועי חריגות ואי-דיווח מסוג זה, וימשיך לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לשמור על הסביבה ועל בריאות הציבור".

תגובת תדביק:

בשעות הערב של יום ה- 4.2.2020 נודע לחברה מכלי תקשורת כי המשרד להגנת הסביבה החליט להטיל על החברה עיצום כספי בסכום של כ- 2.2 מיליון ₪ בשל פליטת חומרים אורגניים נדיפים מעבר למותר, במפעל החברה הנמצא באיזור התעשייה משגב בגליל.

עד למועד הנ"ל לא נתקבל בחברה מסמך ההחלטה הנ"ל, כך שהחברה אינה יכולה לדעת מהם נימוקיה של ההחלטה ולהתייחס אליהם בהתאם.

יצויין כי ביולי 2019 התקבלה בחברה הודעה של המשרד הנ"ל על כוונתו להטיל על החברה עיצום כספי בטענה שהמפעל הנ"ל ביצע הפרות בתחום פליטת החומרים הנ"ל. החברה השיבה להודעה הנ"ל במכתב מפורט בתחילת אוגוסט 2019, התייחסה לטענות הנ"ל ודחתה אותן.

לכשיתקבל בחברה מסמך ההחלטה הנ"ל, שיכלול את נימוקיה, היא תיבחן הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה המשפטית ואז תשקול החברה את השלכותיה ואת הפעולות שעליה לנקוט להגנת זכויותיה.

אזור אחסון חומרים מסוכנים ופסולת חומרים מסוכנים במפעל תדביק.

צילום - המשרד להגנת הסביבה