כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

איך ניתן לצפות בכוכבים?

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 21.11.19 , 13:18ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

תצפיות על כוכבים בשמיים תמיד יישמעו לנו כחוויה מרתקת, בכדי ליהנות ממנה נדרש להגיע רוב הפעמים אל דרום הארץ. כשהטמפרטורה נוסקת ואין לחות גבוהה, תוכלו למצוא מקומות רבים בדרום הארץ בהם תוכלו ליהנות מתצפיות אסטרונומיה מודרכות באזורים חשוכים מרוחקים מערים הגדולות, אבל ככל שנתרחק יותר מאזור הכרך ומזיהום האור, כך השמיים יראו מלאים יותר בכוכבים בוהקים ועשירים בגרמי השמיים ובקווי המתאר של הגלקסיה שלנו. בין היתר תחשפו למראה פנורמי מרהיב של נצנוצי כוכבים אשר אין באפשרותכם לראותם מחלון ביתכם. במאמר זה, נסביר מדוע לא נוכל לראות את כל היופי הזה ממרום המרפסת או חלון הבית שלנו? התשובה לכך במאמר הבא.

זיהום אור משפיע על תצפיות כוכבים

אור הוא אחד המאפיינים הכי נחוצים שיש בכדור הארץ והוא מסנכרן את פעילותן של כל היצורים החיים, החל מנדידה של ציפורים דרך התרבות של אלמוגים ועד למחזוריות האדם. זיהום אור מתייחס לתאורה המלאכותית שיצר האדם, שפולשת למקומות שלא מיועדים להיות מוארים. דוגמאות לזיהום אור הינן: פנסים ברחוב, תאורת כבישים או תאורה שמאירה על חלונות ראווה של חנויות ומרכולים וכהנה. האור הזה משבש את האיזון האקולוגי של הסביבה, פוגע בתפקודם הטבעי של בעלי החיים, בבריאות האדם ובחוויה של מראה שמי הלילה. זוהי אחת הפגיעות המשמעותיות, שכן היא פוגעת באיכות שמי הלילה באמצעות אור מלאכותי שמתפזר באטמוספרה וגורם לשמיים להראות בהירים ויוצר את התופעה שמכונה - "זוהר שמיים אורבניים". הנוגה העירוני הזה לא מאפשר לתושבים שמתגוררים בעיר ובשטחים פתוחים ליהנות ממראה אותנטי של גרמי כוכבים. אז איפה ניתן לראות את כל היופי הזה בכל זאת?

מצפה כוכבים נייד - תוכלו להתחבר למצפה כוכבים נייד שמציע תצפית אישית לכל אחד במספר מקומות בדרום, כמו: מדבר יהודה, ערד, ים המלח, אזור חצבה ועוד. מדובר בפעילות לילית שכוללת היכרות עם שמי הלילה והסבר מרתק על גרמי השמיים, על הכוכבים השונים ובנוסף סקירה על אסטרונומיים מההיסטוריה כגון: גלילאו ואייזיק ניוטון. כשכל זה שזור בתצפית מרהיבה דרך טלסקופ גדול ומרשים שמשקיף לעבר הגלקסיות.

האגודה הישראלית לאסטרונומיה – מקום נוסף שתוכלו להתחבר אליו על מנת לצפות בכוכבים הינו האגודה הישראלית לאסטרונומיה. מדובר באגודה שכל מטרתה היא הפצת ידע אסטרונומי לכל מי שמעוניין בכך, ללא מטרות רווח. אחת הדרכים בהן מציעה האגודה פעילות תצפיתית היא על ידי עריכה של תצפית אחת לחודש מול הירח, בזמן שהוא אינו בוהק וכך לא מפריע לצפות בשאר גרמי השמיים. התצפיות נערכות באמצעות שלל טלסקופים שפרושים בשטח והחוויה משולבת בהסברים, חידות טריוויה וסיפורי מיתולוגיה מרתקים.

כפר הנוקדים – בכפר הנוקדים שממקום בין ערד לים המלח שבדרום עורכים הפנינג כוכבים קסום, בעיקר בעונת הקיץ לרגל לילות המטאורים של חודש אוגוסט. הפעילות, קרויה "מסע בין כוכבים", והיא מתחילה במצגת בשטח על ידי מסך ומקרן, שמציג ומתאר בפני הקהל את מושגי היסוד המהותיים באסטרונומיה, כל הסיפורים מעוברים בצורה נעימה ומרתקת לכל טווחי הגילאים. בהמשך נערכות תצפיות מודרכות, שמתובלות גם הן בסיפורים מתוך המיתולוגיה היוונית אודות הכוכבים.

שמורת הכוכבים במכתש רמון - מכתש רמון שהוכרז לאחרונה כשמורת אור כוכבים בינלאומית, מתהדר בשחק זרוע כוכבים כשהכל מסביב בלתי מופר. רק כך אפשר באמת להיחשף למראות יוצאי דופן של שמיים זרועי כוכבים. את התצפיות תוכלו לעשות בגפכם באחד החניונים של מכתש רמון או באמצעות חברות רבות שמארגנות תצפיות כוכבים עם שלל פעילויות בנושא מרתק זה.

רוצים ללמוד עוד על השפעות זיהום אור על הסביבה? כנסו לאתר הבא