כותרת
> C;
1/1
כרמיאל

גלית הופמן- הגברת הראשונה של כרמיאל

כרמיאלי כרמיאלפורסם: 04.03.19 , 13:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

עם ניסיון כמנהלת המרכז לבריאות האישה בנעמת מרחב כרמיאל ותפקידים התנדבותיים שעשתה כפעילה חברתית וכחברת מועצת עיר, נכנסה גלית הופמן אבידור, בקלילות ובטבעיות, לתפקיד יו"ר נעמת מרחב כרמיאל.

הופמן אבידור מסכמת את השנה וחצי הראשונה שלה בתפקיד, מסבירה על הפרויקטים השונים, מדברת על תוכניות לעתיד ואומרת: "אני רואה את עצמי מנטורית לנשים ומגשימת חלומות".

לאחר שכיהנה כמנהלת המרכז לבריאות האישה בנעמת מרחב כרמיאל, ועם ניסיון של כ-30 שנה כפעילה חברתית בעיר כרמיאל, נבחרה גלית הופמן אבידור לפני כשנה וחצי ליו"ר נעמת במרחב, הכולל את העיר כרמיאל, המועצה האזורית משגב והכפרים הערביים מג'ד אל כרום, בענה, דיר אל אסד ונחף ע"י אלפי נשים עובדות וגמלאיות במרחב.

"במסגרת תפקידי חשוב לי מאוד להגדיל את מספר האנשים הנהנים מהשירות בנעמת כרמיאל, לעודד נשים להיכנס למוקדי קבלת ההחלטות במוסדות השונים, לחזק את הקשר עם אוכלוסיות מגוונות במרחב ולהעביר ידע רחב לקהילה במסגרת המרכז לבריאות האישה", אומרת הופמן אבידור, בת 49, נשואה לתומר ואם לנעם (21) וגיא (18).

בריאיון שנערך עימה, עם כניסתה לתפקיד, אמרה הופמן אבידור - כאשר נשאלה על האיפיון העיקרי שלה כאדם וכאשה - כי היא רואה עצמה "אדם מקשיב, מכיל ורגיש, שמנסה תמיד למצוא פיתרונות לאי צדק, אופטימית בגישה שלי לחיים ובורכתי בחיוך שגורם לאחרים תחושת נינוחות".

ואכן, השילוב שבין האופטימיות, האיכפתיות והרגישות, יחד עם היוזמתיות, האסרטיביות וה"ראש הגדול", הפכו אותה למעין "הגברת הראשונה של כרמיאל" ולסוג של מנטורית עבור נשים.

הופמן אבידור, בעלת תואר ראשון בלימודי המזה"ת מטעם אוניברסיטת חיפה, היתה קצינה בחיל האוויר במשך 4.5 שנים, ונחשבת לפעילה חברתית דומיננטית מזה שנים רבות.

בין השנים 2014-2009 היא שימשה חברת מועצת העיר כרמיאל, ובין השנים 2013-2010 היתה יו"ר שותפות ביחד כרמיאל-משגב-פיטסבורג (מטעם כרמיאל), שני תפקידים אותם מילאה בהתנדבות ומתוך תחושת שליחות.

בשנת 2011 נבחרה לנהל את מרכז בריאות האשה בנעמת במרחב, תפקיד שבמסגרתו יזמה פרויקטים רבים, שחלקם נמשכים עד עצם היום הזה.

"אחד הפרויקטים הללו הוא קבוצת 'איילות', הכולל כ-80 נשים גימלאיות הנוטלות חלק בהרצאות, סדנאות וטיולים.

כמו כן הקמה קבוצות להעצמת נשים הדוברות שפות שונות, ובהן יהודיות וערביות, דוברות אנגלית, ספרדית ורוסית.

פרויקטים נוספים שהקמו במסגרת המרכז היו פרויקט מיוחד לנערות בסיכון ופרויקט 'נשים ביחד' שמטרתו חיבור והעצמת נשים מארבע הדתות.

כמו כן, במסגרת המרכז לבריאות האשה נערכים אירועים ומיזמים שונים בשיתוף העירייה, כמו ימי בריאות מיוחדים לנשים כגון סימנים להתקפי לב בקרב נשים ובריאות הנפש".

במסגרת תפקידה כיו"ר נעמת מרחב כרמיאל, חולשת הופמן אבידור על ארבע מעונות יום של נעמת, הכוללים כ-70 עובדות המטפלות בכ-250 ילדים, ושני בתי ספר תיכון טכנולוגיים בנחף ובמג'ד אל כרום.

"אחד הדברים היפים, בהם אני גאה, הוא החיבור יוצא הדופן בין ביה"ס 'אדם, חברה וטבע' בכרמיאל לבין ביה"ס נחף. למשל, באחד המקרים הגיעו צעירים מכרמיאל, העושים שנת שירות, לביה"ס נחף, שם העבירו לתלמידים שיעורים בעברית ובאנגלית, וכמו כן נערך פרויקט משותף בין חדרי המורים של שני בתי הספר.

זו רק דוגמה אחת לדברים שאנו עושים במרכז הקהילתי.

הפרויקטים הללו מביאים לקירוב לבבות בין יהודים וערבים, הכרת השכן וניפוץ סטיגמות האחד כלפי השני".

דבר נוסף שהופמן אבידור חרטה על דגלה הוא שיתופי פעולה בין גורמים שונים, במטרה להביא לאוכלוסייה ידע על נושאים מגוונים, ובהם בריאות האשה, מעמד האשה והעצמה נשית.

"אחד המסרים שאנו מעבירים, באמצעות האירועים והפעילויות השונים, הוא שחשוב לפעול למען שוויון בין המינים בכלל והורות שוויונית בין בני הזוג בפרט", היא מסבירה.

"בין השאר אנו מעניקים שירותים לכ-500 הורים צעירים מכרמיאל, אותם אנו מיידעים בכל הדברים שנעמת עושה, וכן מסייעים להם בטיפוח הקשר הזוגי והמשפחתי, תוך הענקת הרצאות סדנאות וחיבורם לכלל הפעילויות בעיר.

אלו פרויקטים נוספים אתם מפעילים?

"פתחנו תוכנית מנהיגות צעירה לנשים יהודיות וערביות בנות 35-20, בסבסוד נעמת, הכוללת 20 מפגשים, שעוסקים בנושאים כמו: לגלות את המנהיגות שבך, מהו פמיניזם? ומושגים מעולם העבודה.

בקרוב נפתח קורס לנשים בעלות עסק עצמאי, שייערך בשיתוף מעו"ף לעסקים ופרויקט 'עסק משלך'.

מטרת הקורס היא לקדם ולתת כלים לנשים שפותחות עסק חדש או מתכוונות לעשות זאת.

בנוסף, אנו מפעילים מדי יום כיתת אולפן עבור עולים חדשים, חינם אין כסף, בשיתוף מתנדבות ומתנדבי נעמת".

אלו דברים נוספים חרטת על דגלך?

"חשוב לי שכל אשה תרגיש כאן בבית ותגשים את עצמה, גם אם זה אומר שהיא מביאה רעיונות משלה ומעבירה סדנאות. אנחנו מאוד עוזרות, למשל, לנשים עצמאיות שפתחו עסק ונמצאות בראשית דרכן המקצועית.

אני מרגישה סוג של מנטורית עבור הנשים הללו, כזו שמכוונת אותן ועוזרת להן להגשים את חלומותיהן.

בשורה התחתונה, השאיפה שלי היא שכל אשה באזור תדע שהיא יכולה להיכנס לנעמת מרחב כרמיאל ולמצוא כאן אוזן קשבת.

לדוגמה, יש אצלנו לשכה משפטית ברמה גבוהה, עם עורכת דין מקצועית מטעם נעמת, המעניקה שירות משפטי בענייני ישות,גישור וכתיבת צוואות, במחיר סמלי".

אלו תוכניות לעתיד יש לך?

"אחת המטרות שהצבתי לעצמי היא להגיע אל תוך הכפרים שמסביב לכרמיאל ולאוכלוסיית משגב (יהודים ובדואים), אליהם אני רוצה להביא את נעמת ואת נושא בריאות האשה, עם סדנאות, הרצאות ואירועים נוספים.

כבר ב 13 במרץ אנו מקיימות אירוע ראשון במועצה אזורית משגב בנושא מניעת אלימות כלפי נשים עם הרצאת עו"ד וההצגה גט.

יש לי עוד המון תוכניות, אותן בכוונתי להגשים לפחות עד תום הקדנציה הראשונה שלי".

את רואה עצמך ממשיכה קדנציות נוספות?

"בהחלט.

אני רואה את עצמי ממשיכה עוד שנים לשרת את ציבור הנשים בכרמיאל ובסביבתה".

יצוין כי בימים אלו נערכות במרחב כרמיאל, בהובלת הופמן אבידור, אירועים שונים המיועדים לרגל יום האישה.

ביום ג', 5/3, בשעה 20:00, תתקיים במרכז הקהילתי בנעמת כרמיאל, הרצאה בנושא הומור נשי ומגדר, אותה תעביר ענבל רז, ואילו ב-12/3 תעביר נופית אביטל חג'ג' הרצאה בנושא כלכלה רגשית, בשיתוף פרויקט "להיות איתך".

ההרצאות פתוחות לציבור הנשים בכרמיאל במחירים סמליים.

לפרטים נוספים: מרכז קהילתי נעמת, רח' החבצלת 1 כרמיאל.

טל': 04-9883945.

בתמונה: גלית הופמן