כותרת
> C;
1/1
כרמיאל

התכנית ששילבה עשרות אלפי דורשי עבודה בשוק התעסוקה מצטרפת בימים אלו לכרמיאל

כרמיאלי כרמיאלפורסם: 18.11.19 , 14:39ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לאור ההצלחה הגדולה - 'מעגלי תעסוקה', תכנית הדגל של שירות התעסוקה לטיפול בעוני מתרחבת:

התכנית ששילבה עשרות אלפי דורשי עבודה בשוק התעסוקה מצטרפת בימים אלו לכרמיאל

  • 'מעגלי תעסוקה', תכנית הדגל של שירות התעסוקה, התכנית שהעבירה עשרות אלפי ישראלים מחיים תלויי קצבאות לחיים עצמאים ומפרנסים, מצטרפת ללשכת התעסוקה בכרמיאל
  • שירות התעסוקה: התכנית חוסכת 220 מיליון שקל למשק בשנה
  • תכנית 'מעגלי תעסוקה' השפיעה בשנים האחרונות, בצורה דרמטית, על אחוז האבטלה בישראל העומד כיום על פחות מ - 4%
  • בזכות התכנית: השתלבו בשוק התעסוקה בחמש השנים האחרונות כ-52 אלף דורשי עבודה - שווה ערך ל-2% בשיעור האבטלה הכללי של המשק
  • רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "תכנית מעגלי תעסוקה הוכיחה בשנים האחרונות את יעילותה והשפעתה הרבה על המשק הישראלי בכלל ועל מצב דורשי העבודה בהבטחת הכנסה בפרט. לאור כך, החלטנו להשיק את התכנית בכרמיאל ובעשרות ערים נוספות בכדי לתת מענה מקיף ואפקטיבי בכל חלקי הארץ."

'מעגלי תעסוקה', תכנית הדגל של שירות התעסוקה, שנחלה הצלחה גדולה, התקיימה ב-5 השנים האחרונות (החלה כפיילוט במרץ 2014) ב-36 לשכות ברחבי הארץ, עם למעלה מ-60 אלף משתתפים דורשי עבודה, כ-120 אלף אימונים אישיים כ-2100 סדנאות, וכ-52 אלף דורשי עבודה שהשתלבו בשוק התעסוקה. לדעת שירות התעסוקה, זוהי התכנית הגדולה ביותר ובוודאי האפקטיבית ביותר בטיפול בעוני בכך שמעבירה את עשרות אלפי משתתפיה מחיים תלויי קצבאות (נמוכות מאוד, בסביבות 2,000 ₪ בחודש) – לחיים עצמאיים ומפרנסים.

מדו"ח מבקר המדינה, שפורסם במאי 2018, ציין המבקר בחיוב את פעילותו של שירות התעסוקה בשנים האחרונות; "לאור האפקטיביות המוכחת של תכנית 'מעגלי תעסוקה' שהבשילה לשלב של יישום קבוע", והמליץ "לתקצב ולהרחיב את תכנית מעגלי תעסוקה" לכל חלקי הארץ.

מתוך כך, שירות התעסוקה מיישם את המלצות המבקר ומשיק את התכנית במעלה בכרמיאל וב-29 לשכות נוספות ברחבי הארץ. בשל ההתרחבות הגדולה שירות התעסוקה מעריך כי יחול גידול של מעל 50% מהכמות השנתית הממוצעת במספר דורשי העבודה שישולבו בשוק התעסוקה.

'מעגלי תעסוקה' הינה תכנית המאפשרת לתובעי הבטחת הכנסה להשתלב במהירות בעולם העבודה ומסייעת להם בשימור וקידום הקריירה. התכנית כוללת מגוון מסלולים ותכניות השמה ייחודיות בהתאמה למגוון דורשי העבודה. תכניות ההשמה מורכבות משילוב של אימון, סדנאות, השתלמויות וליווי לשכתי ממוקד, לצורך טיפול רציף ועקבי בתובעי הבטחת הכנסה תוך שילובם בעבודה מתאימה לרצונם ויכולתם, ומניעת גלישתם לעומק אבטלה ותלות רבת שנים בקצבאות.

כיצד הצלחת התכנית השפיעה עד היום על המשק?

מזה כ-50 שנה המשק הישראלי לא היה בשיעור אבטלה כה נמוך, העומד על פחות מ- 4%. ישנן סיבות שונות למצב התעסוקה המצוין בו אנו נמצאים כיום, אולם נתון אחד בטוח: אלמלא תכנית מעגלי תעסוקה לא הייתה קיימת – אחוז האבטלה הרשמי היה גבוה בהרבה.

מאז תחילת פעילותה של תכנית "מעגלי תעסוקה" בתחילת שנת 2014, ירד מספרם של תובעי הבטחת הכנסה המתייצבים בשירות התעסוקה בחודש ממוצע ביותר מ-50 אלף איש(!), מ-115.6 אלף דורשי עבודה בחודש דצמבר 2013 ל-61.5 אלף איש בחודש אוגוסט 2019. מחלקת המחקר של שירות התעסוקה ערכה ניתוח עומק של אחוז האבטלה של הלמ"ס ומצאה כי תכנית מעגלי תעסוקה שהשפיעה בצורה דרמטית על שיעור האבטלה הנמוך במשק, עם למעלה מ-52,000 השמות של דורשי עבודה שהשתלבו בשוק התעסוקה. מדובר בנתון שהוא שווה ערך לכ-2% בשיעור האבטלה הכללי של המשק.

עוד ניתן לציין בהשפעת מעגלי תעסוקה על מצב המשק את החיסכון לקופת המדינה מצד אחד בהפסקת תשלומי הקצבאות, ומצד שני תרומתו של האדם העובד להכנסות המדינה, למשק, לפריון וכמובן לאדם עצמו; המחקר שבוצע מוכיח שבעקבות התכנית עלתה הכנסתו ב2000 ₪ בחודש. בחישוב פשוט אם הקצבה הממוצעת נעה בסביבות ה2,000 ₪ בחודש ומהתחלת התכנית ועד היום ירד מספר תובעי הקצבה המתייצבים בשירות התעסוקה ב-למעלה מ50,000 איש – הרי שמדובר בחיסכון בהיקף ענק של 220 מיליון שקל למשק בשנה.

ראשונים בממשלה לבחון אפקטיביות במחקר פורץ דרך

שירות התעסוקה הוא הגוף הציבורי הראשון והיחיד בישראל, עד יום זה, שהשכיל (כבר בשנת 2014) לערוך מחקר חיצוני הבוחן את אפקטיביות התכנית טרם הוצאתה לפועל במתכונת מלאה. המחקר בחן האם התכנית החדשה תסייע לעשרות אלפי ישראלים להשתלב בשוק העבודה והאם היא תצדיק את התקציבים שיושקעו בה. יודגש כי אין במדינת ישראל עוד גוף ממשלתי שאימץ שיטת מחקר זו בבואו לבחון את אפקטיביות תכניותיו.

בכדי לבחון זאת בצורה נטולת פניות, הפקיד שירות התעסוקה את המחקר בידי חוקרת מנוסה מאוניברסיטת ת"א, שאימצה את שיטת המחקר RCT (randomized controlled trial: התערבות בקבוצת טיפול וקבוצת ביקורת) הנהוגה בעולמות הרפואה והמדע – לשדה המדיניות הציבורית. מהלך זה, בו מאמצים מתודולוגיה מחקרית זו במסגרת בחינת ההתמודדות במיגור העוני זיכתה לפני ימים ספורים את אסתר דופלו בפרס נובל לכלכלה.

ניתן ואף מומלץ לקרוא את תמצית המחקר פורץ הדרך באתר שירות התעסוקה (בצד שמאל בקובץ: לתקציר הדו"ח).

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "תכנית מעגלי תעסוקה הוכיחה בשנים האחרונות את יעילותה והשפעתה הרבה על המשק הישראלי בכלל ועל מצב דורשי העבודה בהבטחת הכנסה בפרט. לאור כך, החלטנו להשיק את התכנית בכרמיאל ובעשרות ערים נוספות בכדי לתת מענה מקיף ואפקטיבי בכל חלקי הארץ. יחד עם זאת, אנו לא עוצרים בסיוע המשמעותי לתובעי הבטחת הכנסה. בכוונתנו להיערך עם תכנית מקיפה לכלל דורשי העבודה התובעים דמי אבטלה, תוך התאמת התכנית לצרכי השוק ולמאפייני דורשי העבודה ובשיתוף פעולה רחב וחוצה מגזרים. לאחר שסייענו ועודנו מסייעים לתובעי הבטחת הכנסה בעזרת "מעגלי תעסוקה" – משימתנו המרכזית כעת היא להטמיע את תכנית האבטלה אותה נשיק בקרוב לשאר דורשי העבודה".