כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

טיפול בהזעת יתר בידיים

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 23.09.19 , 13:27ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הזעת יתר היא תופעה ידועה, המופיעה אצל אחד מתוך מאה ילדים ובני נוער. הזעת יתר יכולה להופיע בידיים, בבתי השחי, בפנים או בגוף כולו, בדרך כלל התופעה מתמתנת ונעלמת עם ההתבגרות, והיא קיימת במספר דרגות חומרה. כאשר מדובר בהזעת יתר חמורה בכפות הידיים היא הופכת ממטרד הגורם בעיקר לאי נוחות, לתופעה המגבילה את תפקודו של האדם הסובל ממנה, ומונעת ממנו לעסוק במגוון עיסוקים. לשמחתם של מי שסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים, לתופעה קיימות מספר שיטות טיפול.

הסיבות לתופעה

את הסיבה המדויקת להזעת יתר עדיין איננו יודעים. מטרת מנגנון ההזעה היא קירור הגוף, אולם הזעת יתר מתרחשת ללא קשר לטמפרטורה או לעונת השנה. הזעת יתר יכולה להיות סימפטום של שיבוש או מחלה אחרים, וכמו כן, גורמים כמו עישון, נטייה גנטית, צריכת אלכוהול, שינויים הורמונאליים, לחץ ומשקל עודף ידועים כמעודדי הזעת יתר. הזעת יתר ראשונית, שאינה סימפטום של הפרעה או מחלה אחרות, היא ביטוי של שיבוש האיזון במערכת העצבים האוטונומית.

אבחון

לפני שקובעים את שיטת הטיפול המתאימה למי שסובל מהזעת יתר בידיים, יש לבצע אבחון מקיף שיאמוד את מידת ההפרעה, את אורח חייו של המטופל והתרומה של אורח החיים לתופעה. בנוסף, יש לבחון קיומם של גורמים גנטיים ולשלול את האפשרות שהזעת היתר היא סימפטום משני של מחלה או הפרעה אחרות. כמובן שבמקרים בהם הזעת היתר היא סימפטום של מחלה אחרת, יש לטפל במחלה המקורית.

טיפול בתכשירים

הטיפול הפשוט בהזעת יתר בכפות הידיים הוא שימוש במשחות וקרמים מיוחדים, המבוססים על אלומיניום שידוע כגורם לחסימת בלוטות הזיעה, ולהפחתת הזיעה כתוצאה מכך. זהו טיפול פשוט שהמטופל יכול ליישם בכל עת, אולם לטיפול זה שני חסרונות עיקריים:

  • זמניות – ההקלה המושגת בעזרת מריחת הקרם היא זמנית, ואינה פותרת את הבעיה, אלא מקילה את הסימפטום.
  • האלומיניום שהמשחות והקרמים לטיפול בהזעת יתר מכילים עלול לגרום לרגישויות וגירויים בעור, ומי שרגיש לאלומיניום לא יכול להפיק תועלת מתכשירים אלו.

חשמל בכפות ידיך PalmaDry

PalmaDry הוא מכשיר מתקדם שפיתח דוקטור צחי וידר. מדובר במכשיר חשמלי המייצר סביבה מימית בעלת מוליכות חשמלית נמוכה ומבוקרת, אשר ממתנת את ההזעה בכפות הידיים. בניגוד לטיפולים במכשירים אחרים העובדים על אותו העיקרון, חווית הטיפול בפאלם דריי היא נעימה, המטופל מטפל בעצמו בביתו, ונדרשים שני טיפולים של עשרים דקות בשבוע.

בוטוקס

מדובר בטיפול פשוט יחסית, שמצליח להשיג הקלה ניכרת וירידה בהזעה למשך מספר חודשים. הטיפול טיפה כואב, ולכן נהוג להשתמש בשיטות אלחוש שונות לשם הקלה על המטופל. יש לחזור על הטיול מדי 6-12 חודשים. חשוב לוודא שהזרקת בוטוקס מבוצעת בידי מומחה בעל הכשרה והסמכה מתאימות, שכן טיפול לא נכון יכול לפגוע בשרירים וביכולות מוטוריות עדינות.

במקרים קיצוניים ניתן לבצע ניתוח לניתוק העצב האחראי על הפרשת הזיעה.

חשוב לדעת

  • טיפול בהזעת יתר במוקד אחד יכול להביא לתופעה של הזעת יתר במוקד אחר, זוהי תופעה ידועה, שאינה קשורה לאיכות הטיפול, ולא ניתן לצפות אותה מראש.
  • חשוב להקפיד על אבחון מעמיק ראשוני, בכדי לא לפספס מחלות והפרעות שגרמו אולי לתופעה.