כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

כריתת עצים בבית פרטי או בפרויקט בנייה

כרמיאלי סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 30.11.23 , 09:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כריתת עצים בבית פרטי, כמו גם במרחב הציבורי או ביוזמות שונות של בניה ופיתוח, היא לא דבר שיש להקל בו ראש. לעץ לוקח הרבה מאוד זמן לגדול. עץ בריא ובוגר הוא מקור לחמצן באטמוספירה, ריאה אקולוגית מקומית, כמו גם נוף ירוק ויפה שמזכיר לנו, עם כל הבניה והפיתוח, את מה שיפה ופשוט – הטבע.

ועדיין, הצורך לכרות עצים עולה מעת לעת, ובכל יום ברחבי העולם אלפי עצים נכרתים מסיבות שונות ומגוונות. גם כאן בישראל נכרתים כמה וכמה עצים בשנה, ובעוד שהמספרים כאן אצלנו מתגמדים לצד המספרים בעולם כולו, הרי שזה כמעט אך ורק בגלל שאנחנו מדינה קטנה, ולא כי אנחנו שומרים על העצים בצורה יוצאת דופן.

מדוע כורתים עצים בכלל?

ישנן סיבות שונות ומגוונות לכריתת עצים:

  1. בטיחות – עצים גדלים ומפתחים לכיוונים שונים. לעיתים עצים גדלים לעבר כבלי החשמל החי, או שענפיהם מתייבשים ומהווים סכנה במקרה של קריסה – סכנת חיים אמיתית בשני המקרים. בכל אופן, במידה ועץ מהווה סכנה מהותית שלא ניתן לתקן על ידי גיזום, הרי שיש צורך לכרות אותו.
  2. פיתוח ובנייה – במידה ויזם מבקש ליזום פרויקט בניה ועל המגרש בו הוא מבקש לבנות ישנו עץ אחד או יותר, הרי שבמרבית הפעמים יש להשיג היתר לכריתת העץ, או במקרים אחרים להעתקתו למקום אחר (העתקה אומרת עקירת העץ ונטיעתו מחדש במיקום חדש, אלטרנטיבה יקרה יותר ליזם, אך בריאה יותר לעץ).
  3. בבתים פרטיים – לא רק יזמים גדולים צריכים לכרות עצים מעת לעת, אלא גם בעלי בתים פרטיים מוצאים את עצמם לעיתים מול הצורך לכרות עץ בשטח שלהם, וזה מכל מיני סיבות. זה יכול להיות גם כן מסיבות בטיחותיות, כאשר העץ מהווה מטרד בטיחותי, אך גם לצורך פיתוח ושיפוץ גדול, כמו הוספת יחידה או הגדלת הבית, או אפילו בניה של קומה נוספת מעל המבנה הקיים.

ומה לגבי נטיעה של עצים?

מי שאוהב עצים, ובצדק גמור, אך מבין בה בעת כי יש צורך חיוני מאוד לכרות כמה עצים מעת לעת, שואל את עצמו בוודאי לגבי הצד השני – נטיעת עצים. בעוד שבישראל כורתים מדי שנה לא מעט עצים, ישמחו חובבי הטבע והירוק לגלות כי גם נוטעים בישראל עצים רבים.

בעוד שבעלי עניין עסוקים מעת לעת בקבלת אישורי כריתת עצים בבית פרטי או בפרויקטים גדולים, ישנם הרבה מאוד פרויקטים הכוללים בתוכם נטיעה של עצים מרובים. מדובר בנטיעות המעוגנות בחוקים ובתקנות עירוניות, אשר בעצם מחייבות את היזמים להשאיר ולפתח, ואפילו לטפח אזורים ירוקים כחלק מהפרויקט שלהם. בין אם זה בניין מגורים משותף ובין אם זה פרויקט ענק של הקמת שכונה, מעבר לכריתת העצים (אם בכלל יהיה צורך בכך) הרי שעצים אחרים יינטעו בסביבה, לרווחת כולם.