כותרת
> C;
1/1
כרמיאל

ל"ג בעומר-בהצדעה ל"לוחמי האש"

כרמיאלי כרמיאלפורסם: 22.05.19 , 08:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ל"ג בעומר מעלה לתודעתנו את פועלם של כוחות ההצלה ובעיקר מורגשת נוכחותם של "לוחמי האש", הכבאים המסורים המתרוצצים ברחבי העיר עם הכבאיות ודואגים לביטחוננו.

"מלך הגליל" מציץ לעולמם המרתק והמורכב של "לוחמי האש" באמצעות ראיון עם רס"ר אלכס ברנשטיין – בהצדעה !

רס"ר אלכס ברנשטיין בן כרמיאל, הגיע בגיל 8 כעולה חדש מברית המועצות ומאז השתקע כאן והקים את משפחתו

נשוי לרונית ואב לתומר(31), שובל(26) ואור(20).

לקראת יום העצמאות קיבל פרס הצטיינות נציב כבאות והצלה כהערכה והוקרה על הישגיו הבולטים בתחום המקצועי ובאיכות השירות. רס"ר אלכס ברנשטיין מכהן בתפקידו 21 שנים וכיום הוא מפקד צוות.

מדוע בחרת בתפקיד לוחם אש?

באופי שלי חיפשתי תפקיד שטח ,למדתי הנדסאי אלקטרוניקה ויכולתי להשתלב במפעל אך זה לא עניין אותי, תמיד רציתי להיות בשטח, לעזור, להציל אנשים וזה גם מה שאני מחנך את הילדים שלי "תעשו טוב ויבוא טוב". אני גאה שגם הבן שלי הצטרף ללוחמי האש וכמובן גאה גם בשני ילדי האחרים :שובל שלומד עיצוב תעשייתי ואור שמסיימת י"ד ומתגייסת החודש.

ספר לנו קצת על ההתרחשויות מרגע הקריאה לשטח?

לכל אירוע דרגות סיכון ולפי האירוע יודעים מה להוציא לשטח, כבאית או גם רכב לאספקת מים או מנוף או רכב לחומרים מסוכנים עם חליפות הכל בהתאם לאירוע.

מספר הצלצולים קובע את אופי האירוע וכמה כבאיות נדרשות: שני צלצולים כבאית אחת יוצאת לשטח שלושה צלצולים אירוע חמור יותר יוצאות 2-3 כבאיות.

תוך דקה אנחנו יוצאים מוכנים לשטח, ביום יכולות להיות אפילו 8 קריאות.

אתה משתייך ליחידת יל"מ – יחידה לחילוצים מיוחדים: חילוץ מגובה, חילוץ ממים זורמים דרדרות, מפולת אבנים חילוץ מבורות.

ספר לנו על מספר אירועים כדוגמה לפעילות.

להיות כבאי זה לא רק כיבוי שריפות אנו נמצאים לצד כוחות המשטרה בעת תאונות כשנדרש סיוע שלנו, בחילוצים של אנשים, בעלי חיים ממקומות גבוהים או מבורות, מנחלים ובכל אירוע בו נדרש חילוץ והצלה.

לדוגמה זכור לי חילוץ שני ילדים מבור בכרמיאל מעומק של 7-8 מטר ,כמובן שהבור נסגר אחרי האירוע. או חילוץ חתול בחוסניה באירוע זה ירד כבאי לבור מים של עשר מטר, הכבאי למרבה הצער ננשך ונזקק לטיפול נגד כלבת, המקרה משקף את המסירות בהן מבוצעות המשימות שלנו למען ההצלה.

שתף אותנו במספר אירועים שהשתתפת בהם ונחרתו בזיכרונך

החילוץ האחרון של החייל בנחל חילזון שגעש ושצף לפתע, הילד הזה שהרמתי אותו בכל פעם שאני נזכר בו אני רואה את פניו ,מלח הארץ, זה פשוט מטריף אותי.

אירוע אחר הוא אירוע שריפה בו נכנסנו לבית שהשתוללה בו השריפה, כל הבית היה אפוף עשן, לא ראינו ממטר ורק לאחר כיבוי השריפה הצלחנו לראות את האדם שנספה.

באירוע כשהאש משתוללת אתה מסכן את החיים שלך בשביל להציל אנשים אחרים ,אתה בכיוון הפוך מהאנשים הרצים ובורחים מהאש ואילו אתה בניגוד לאינסטינקט הטבעי, נכנס לתוך האש על מנת להציל חיים.

בזמן אמת נמדד האומץ שלך. כבאי הוא אדם שמוותר על עצמו כדי לתת לאחרים ,זה משהו מובנה באישיות.

אירוע נוסף שאיני יכול לשכוח הוא אירוע של תאונת דרכים, בזמן החילוץ אני פותח את הדלת האחורית ולעיניי אדם שהכרתי שנים ונהניתי לשוחח עמו, אני רואה אותו במותו, זוהי התמודדות קשה.

איך מתמודדים עם הטראומות הזיכרונות?

בתקופה האחרונה ישנה הכרה בתופעה של פוסט טראומה והוכנסו טיפולים של פסיכולוגים.

ישנה הכרה למורכבות של ההתמודדות לה נדרש הכבאי ביום יום.

לדוגמה ארוחת ערב שישי, במשמרת עושים קידוש כשלפתע פעמון קריאה לסיוע תוך דקה יוצאים ומגיעים לבית באחת השכונות בכרמיאל, על פי הוראת השוטר פורצים את דלת הבית ובבית מתגלה אדם שנפטר כבר לפני מספר ימים.

לאחר מכן אתה חוזר לקבוצה ונדרש לחזור לשגרה עד לאירוע הבא למרות שאתה עדיין מלווה במראה המזעזע ובתחושות הקשות שחווית בכל חושייך, מראה, ריח, מגע. אתה צריך לנתק עצמך מהרגש ולחזור לפעילות בקבוצה.

איך שומרים על כושר ככבאי?

ככבאי אתה נדרש לקום מנקודת אפס פעילות ובתוך שנייה לתת את המאה אחוז שלך, אתה מקבל קריאה בלילה ובתוך דקה אתה בחוץ, הלב פועם במהירות האדרנלין זורם ואתה חייב להיות בכושר.

כמו עט לבנקאי כך הכושר לכבאי, כבאי ללא כושר זה לא כבאי, מי שמכבד את עצמו ואת תפקידו חייב לשמור על כושר, כל כבאי בוחר לעצמו כיצד לשמור על כושר.

אני באופן אישי מתאמן כל יום: רכיבה על אופניים, הליכה, חדר כושר ואימון משקולות.

כבאי צריך את כוח הרצון להצליח ,כשאתה נכנס לבית עם מסיכה, עולה במדרגות אתה צריך ללמוד לווסת את החמצן, לעמוד בפעולות קשות, להרוס תקרה שבוערת עם וו הריסה או לשבור אח המותקנת בקיר, כל זה מחייב כושר מעולה.

מה לגבי מעורבות בקהילה ?

אנו מקיימים כמה פרויקטים בקהילה :

כבאי בגן – יצירת קשר עם הגננות והגעה לגן למפגש חוויתי ,מגיעים עם כבאית ושני כבאים ומסבירים לילדים על הכבאית, תפקיד הכבאי וכללי זהירות.

שילוב תלמידים בוגרים במסגרת מחויבות אישית ופעילות ב"יום המעשים הטובים" – צביעת מוסדות ציבור בהתנדבות.

עיתון "מלך הגליל", צביקה וישניה 050-3010878