כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

למה בצפון הארץ ישנים טוב יותר?

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 30.10.22 , 13:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הבקרים הופכים להיות קשים יותר ויותר? לפעמים נדמה לך שהגוף זועק לעוד שעות שינה? תשישות הפכה להיות חלק מאורח החיים? אם ענית "כן" לפחות לשאלה אחת, כדאי לדעת שאינך לבד. למעשה, מדובר כיום במגיפה של ממש בעולם המערבי המודרני. איכות ויעילות השינה שלנו מעולם לא היה כה ירודות. עם זאת, נראה שבאזורים מסוימים אנשים נהנים משינה טובה יותר מאשר באזורים אחרים. כאן, נראה מדוע שינה איכותית היא קריטית לבריאות והרווחה הכללית שלך, ננסה להבין מדוע דווקא אזור הצפון מציע את תנאי השינה הטובים בארץ וכיצד נוכל ליהנות מהם, לא משנה היכן אנחנו גרים.

אז למה בעצם שינה טובה היא כל כך קריטית?

שינה חשובה לבריאות טובה לא פחות מאשר תזונה ופעילות גופנית. למעשה, היא חשובה הרבה יותר. שינה ללא הפרעות משפרת את ביצועי המוח, מצב הרוח והבריאות. לעומת זאת, מחקרים רבים כבר זיהו את הקשר בין שינה לא מספקת ובין מחלות לב, השמנת יתר, ירידה קוגניטיבית ובעיות רבות אחרות. חשוב שהשינה תהיה בזמנים סדירים ורציפה כדי להבטיח שנוכל לעבור את כל מחזורי השינה ונאפשר למערכות הגוף שלנו להשתקם ולהתאושש.

המוח, למשל, מארגן מחדש את כל הנתונים שספג לאורך היום ומשפר את יכולת הלמידה והזיכרון במהלך השינה. מחקרים עכשוויים מצאו כי במהלך השינה, המוח גם מנקז רעלים הפוגמים בתפקודו.

במהלך אחד המחקרים, נמצא שהמוח מסיר חלבונים הקשורים למחלת האלצהיימר פי שניים יותר מהר במהלך השינה.

מתהליכי חילוף חומרים והתחדשות תאים ועד לחיזוק מערכת החיסון והתאוששות המערכת העצבית, השינה האחראית לכמה מהתהליכים החשובים ביותר לתפקוד בריא ותקין. לכן, לא ניתן להפריז בחשיבות שינה טובה.

מדוע תושבי הצפון נהנים יותר משינה ללא הפרעות?

בשנים האחרונות, חקר השינה בישראל תופס תאוצה אדירה. כחלק ממגמה זו, בוחנים מומחים רבים מהם התנאים המבטיחים שינה אופטימלית. אחד מהתנאים הסביבתיים החשובים ביותר שנמצאו, הוא השקט. כולנו שמענו על זיהום אוויר או זיהום מקורות מים, אבל האם ידעת שגם רעש נחשב לזיהום סביבתי?

שקט הוא זה שמאפשר לנו להתרכז, ליהנות ממנוחה טובה ולתפקד במינימום מאמץ. בשינה, התנאי הזה מקבל משנה תוקף. אזור הצפון, המשופע באזורים פתוחים וניחן בסביבות כפריות שקטות יותר, מביא עמו תנאי פתיחה טובים בהרבה לשינה איכותית.

להביא את יתרונות הצפון אל הבית שלך

למרבה הצער, רוב אוכלוסיית ישראל מתגוררת במרכז הארץ. סביבה אורבנית ותעשייתית זו גדולה ברעשי סביבה. כיצד, אם כן, נוכל להבטיח שנוכל גם אנחנו ליהנות משינה טובה? גם כאן, המפתח הוא בידוד רעשי הסביבה. שימוש באוזניות לשינה יכול לסייע במיסוך הרעשים. לצד השימוש באטמי אוזניות, ניתן להגיף היטב את התריסים והחלונות במהלך השינה. שימוש באמצעים הנכונים ובניית סביבת שינה נקייה מרעש ככל הניתן, יכולה לעשות פלאים לבריאות הכללית שלנו.

קרדיט לתמונה: pixabay