כותרת
> C;
1/1
לימודים

נחת! מפתחים צעירים מכרמיאל

כרמיאלי לימודיםפורסם: 09.03.19 , 22:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בין ה- 10-12 במרץ, יערוך מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים את תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל 2019.

בין התלמידים שהגיעו לגמר הארצי וישתתפו בתחרות, 4 תושבי כרמיאל:

  • אורי אדרי ורחלי מדבדב, לומדות בביה"ס אורט כרמים - פיתחו מכשיר אוטומטי לביצוע תמרון הסליק וסיוע בעת אינטובציה

  • דניאל דבורין ודניס לוצנקו- לומדים בביה"ס אורט פסגות- פיתחו בלון מטאורולוגי לניטור ונטרול של עננים חומציים

נעים להכיר את הבנים המוכשרים:

דניאל דוברין (בן 19) ודניס לוצנקו (בן 17), תלמידי בית הספר "אורט פסגות" בכרמיאל תלמידי י"ב במגמה "המדעית הנדסית", פיתחו בלון מטאורולוגי לניטור ונטרול גשמים חומציים:

"במסגרת לימודינו במגמה אנו מחוייבים בפרוייקט מדעי הנדסי עם כוון חברתי ברמה של 5 יח"ל. בכיתה י"א, כאשר חיפשנו רעיון לפרויקט, ניתקלנו בכתבה שדיברה על הפגיעה שנגרמת לסביבה, לחקלאות ולמי התהום עקב גשמים חומציים. מאחר וגשם חומצי נוצר בגלל זיהום אוויר, הבנו שזהו נושא חשוב ואקטואלי שאיתו אנו מעוניינים להתמודד.

כיום רוב המדינות בעולם מנסות להשפיע ולהפחית את פליטת הגזים המזהמים (שהם גם הסיבה להיווצרות אפקט החממה) אל חלל האוויר, אך התהליך ארוך וכרגע האנושות הצליחה להביא להתייצבות ואפילו האטה בתהליך היווצרות הגזים הנוצרים על ידי האנושות, אך זה רחוק עדיין מפתרון כולל של הבעייה.

במערכת שפיתחנו התמקדנו בנסיון לנטרל גשמים חומציים עוד בשלב הענן ולפני שהוא ירד על הקרקע בצורת משקעים. הרעיון הוא לנטרל את העננים שרמת החומציות שלהם גבוהה מן הרצוי באמצעות חומר בסיס שהוא הסידן. ביצענו מחקר נירחב במגוון תחומים בעיקר כימיה ופיזיקה, על מנת להבין את התהליכים המתרחשים בטבע ולתאם את הפעילות שלנו בבניית המערכת. למשל, למדנו על תהליך היווצרות העננים, חישבנו ופתחנו גרפים שבאמצעותם ניתן היה לבחור באפשרות האופטימלית. והכי חשוב- למדנו לעבוד כצוות.

ייחודו של הפרויקט בא לידי ביטוי בכך שכבר בתחילת תהליך הפיתוח הצבנו מטרה שתהליך נטרול העננים יתבצע ללא שימוש בדלקים מכל סוג שהוא ולהשתמש אך ורק באנרגיות ירוקות המופקות מהסביבה הטבעית. הפיתרון שהתקבל הוא זול ועונה על הצורך, מה עוד שלא קיים שום מוצר שמטרתו לנטרל גשם חומצי כבר בשלב הווצרותו.

אנו ממשיכים לפתח את האב טיפוס הסופי ונעזרים במכללה האקדמית אורט בראודה שבכרמיאל, בעזרתו הרבה וליוויו המקצועי של מנחה הפרויקט ראובן דינוביץ'.

אנו נרגשים לקחת חלק בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של מוזאון המדע בירושלים. מקווים להביא גאווה לכרמיאל, ולהתמודד על הזכות לייצג את ישראל בתחרות העולמית".

למעבר לכתבה על הבנות

למעבר לכתבה המלאה ולהסבר על התחרות

צילום: ראובן דינוביץ'