כותרת
> C;
1/1
כרמיאל

ספיחי קורונה – קיצוץ במספר הסייעות בגני התקשורת לילידם על הרצף

כרמיאלי כרמיאלפורסם: 02.06.20 , 14:57ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

במפתיע ללא כל הודעה מוקדמת להורים. כאשר חזרו לפני שבועיים לגנים גילו שמכל גן קוצצה סייעת.

גני החינוך המיוחד חזרו לפעול במתכונת מצומצמת לפני כשלושה שבועות, בהמשך גם שבו לפעילות במתכונת מלאה .

עם חזרתם לפעילות התברר להורים לילדים על הרצף האוטיסיטי הלומדים בגני תקשורת, כי עיריית כרמיאל הפחיתה את מספר הסייעות העובדות בגנים אלו, כל זאת מבלי שיידעו את ההורים .

בגני התקשורת, הצוות כולל, גננת אחראית ושתי סייעות עובדות עירייה וכן סייעת של עמותת אלו"ט. בעיר פועלים חמישה גנים כאלו: עומר, בציר, כרכום, אילנות ויחיעם.

כעת עם השינוי ופיטוריה של אחת הסייעות בכל גן כזה, הגנים פועלים עם סייעת עירייה אחת וסייעת נוספת של אלו"ט.

אחת האמהות הסבירה: "״לא הגיוני שדווקא כעת, כשחוזרים לשגרה אחרי תקופה ממושכת בבית, הילדים על הרצף שגם כך מתקשים להסתגל למצבים חדשים, נאלצים להתמודד עם שינויים רבים. חבל מאוד שהוחלט לצמצם את כוח האדם המקצועי דווקא על חשבונם של הילדים שזקוקים לתשומת הלב הגדולה ביותר״.

תפקיד הסייעת בגן תקשורת

כל סייעת מקבלת במשך השנה הדרכה מאנשי המקצוע שעובדים בגן, לגבי 2-3 ילדים הנמצאים תחת אחריותה.

עם הילדים האלו היא יושבת ועובדת על מיומנויות תקשורת, הכנה לכיתה א, יצירת קשר עם חברים ונושאים נוספים. הילדים נותרו ללא הסייעות שמכירות אותם היטב, ופועל יוצא מכך שעות העבודה הפרטנית צומצמו.

אחת האמהות מרחיבה: "בנוסף, כשיש מספיק כוח אדם בגן, ניתן להצמיד סייעת לילד שנמצא בתקופה סוערת ונושך או מרביץ לחבריו. כעת אנחנו , ההורים, רואים שהילדים חוזרים עם סימני נשיכות ומכות מהגן".

הילדים בגני התקשורת הם על הרצף האוטיסטי ברמות שונות, חלקם עדיין לא גמולים ולכול אחד יש צורך בתשומת לב רבה במיוחד כפי שהסבירה אחת האמהות״.

בנוסף יש לשים לב למספר השעות שהם שוהים בגן . שעות הפעלת הגנים אמורות להיות מ- 7:30 עד 16:45. אולם מאחר והגננת והסייעת של אלוט מגיעות רק בשעה 08.00 ההסעות מגיעות עכשיו לגן רק בשעה הזאת כדי שהסייעת הנמצאת לבד כעת לא תצטרך להביא את הילדים מההסעה ולהשאיר את הילדים לבד בגן.

אחד ההורים הסביר כי על פי התקן של משרד החינוך לא אמורות להיות שתי סייעות עירייה, ועד כה העירייה מימנה את הסייעת הנוספת מתוך רצון טוב להיטיב עם הילדים. "הנוהג הזה אינו חדש, הוא קיים מימיו של עדי אלדר במשך יותר מ-10 שנים" הסביר.

ביום ראשון ה-24.5 התקיימה פגישה של מספר הורים עם ראש העירייה שלדברי אחת המשתתפות הבטיח לבדוק מה ניתן לעשות. לדברי אותה אם " קונינסקי הציע דברים לא קשורים כמו חוגים אחר הצהריים. אמר שבעייתי להכשיר סייעות חדשות עבור חודש בלבד. אבל האמת היא שמדובר בחודשיים וחצי- עד 15.8. והסייעות לא עוברות שום הכשרה, צריך רק להחזיר את אלו שפוטרו".

הורי הילדים מסכמים בקריאה לראש העירייה: "אנחנו הורים לילדים מחמשת גני התקשורת, קוראים לראש העיר להתעשת ולקבל את ההחלטה הנכונה . להחזיר את הסייעות לגנים. די לפגיעה בילדים על הספקטרום!

תגובת עיריית כרמיאל: "עיריית כרמיאל פועלת בהתאם לתקנים של משרד החינוך. הצוותים משובצים בהתאם לכך במערכת החינוך ובגנים".

גני הילדים - צילום עליזה רוזן הברמן