כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

על השטנץ ומקומו בתהליך הייצור המודרני

כרמיאלי אורח חייםפורסם: 28.05.19 , 07:51ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מרבית האנשים שהתעניינו בהווה או בעבר בייצור המוני של פריט זה או אחר וודאי נתקלו במושג המרכזי כיום בעולם הייצור המודרני – שטנץ. בעברית נקרא השטנץ בפשטות – מבלט, אך במקומות רבים מעדיפים להישאר עם המונח הישן והמוכר, ומדברים ללא הפסקה על "שטנצים" שונים, תכונותיהם והדרכים היעילות ביותר לייצר אותם ברמת איכות גבוהה. עבור כל מי שלא נתקל במושג זה בימיו או שנתקל אך לא לגמרי מבין על מה מדובר, נציע בקטע הבא סקירה קצרה – מהו בדיוק שטנץ (או "מבלט"...) ומה בדיוק תפקידו המרכזי כל כך בעולם התעשייה והייצור ההמוני?

הכלי שמאפשר ייצור המוני מדויק ויעיל - שטנץ

שטנץ הוא בעצם אחד הכלים הבסיסיים והמרכזיים ביותר בפסי ייצור המוניים רבים. בפועל, מדובר בסוג של שבלונה מדויקת ביותר, אשר משמשת לצורך ייצור המוני של חלקי מוצר שונים. כך, ניתן לייצר באופן המוני ויעיל פרטים רבים של אותו חלק בדיוק, ולהגיע לכדי פס ייצור המייצר מוצר שלם בצורה מהירה, יעילה וזולה. למעשה, שיטה זו עומדת בבסיסם של מרבית המוצרים הנפוצים השונים בהם אנחנו נתקלים, וסביר מאוד להניח שממש בביתכם תוכלו למצוא אינספור מוצרים שונים אשר נבנו והורכבו מחלקים אשר יוצרו באמצעות שטנצים.

אחד המאפיינים הבסיסיים והבולטים ביותר של מבלטים הוא רמת הדיוק והגימור בה הם מתאפיינים. לא מדובר כאן סתם בשבלונה רגילה לכל דבר ועניין. להיפך – מדובר בשבלונה ייחודית ומדויקת, המיוצרת במיוחד עבור כל חלק פשוט של מוצר אותו מעוניינים לייצר באופן המוני, ובאמצעותה ניתן לבנות פס ייצור מדויק ומוקפד, כזה אשר יבטיח אחידות וייצור המוני של מוצרים זהים לחלוטין – תנאי סף ודרישה בסיסית בעולם התעשייה והייצור של ימינו.

חשיבות רבה לרמת האיכות והדיוק של השטנץ

כפי שניתן היה להבין מהפסקה הקודמת, אחת התכונות החשובות ביותר במבלטים היא איכותם - רמת הגימור שלהם והדיוק בו הם הוכנו. כאשר מדובר במוצר המורכב מחלקים רבים ושונים, מספיק שחלק אחד לא ייוצר באופן המדויק ביותר, והמוצר כולו לא ניתן יהיה להרכבה ולתפקוד תקין. לכן, מקפידים על מבלטים איכותיים ומדויקים ביותר, כאלו אשר יבטיחו ייצור סדרתי מדויק של כל חלק וחלק, ולכן גם מוצר סופי תקין ושמיש.

מכיוון שרמת הגימור והדיוק חשובה כל כך בשטנצים, עולה השאלה המתבקשת – מהי הדרך הטובה ביותר לייצר את אותם מבלטים. בעוד מבלטים יוצרו בעבר (ועדיין מיוצרים כיום) בשיטות שונות, בשנים האחרונות מסתמן כי הדרך היעילה והמתבקשת ביותר לייצור מבלטים (לפחות בחלק מן התחומים) היא באמצעות חיתוך לייזר. מכונת החיתוך בלייזר היא אחד האמצעים היעילים והמדויקים ביותר לייצור מהיר של מבלטים על פי הזמנה. סביר להניח שבשנים הקרובות נראה חלקים הולכים וגדלים מעולם התעשייה והייצור עוברים לעבוד באמצעות מבלטים המיוצרים על ידי מכונות אוטומאטיות לחיתוך בלייזר.