כותרת
> C;
1/1
עיריית כרמיאל

חתול הרחוב

כרמיאלי עיריית כרמיאלפורסם: 25.07.16 , 15:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
ארצנו היא ארץ מיוחדת בכל הנוגע לנושא החתולים, הן מבחינה כמותית והן מן הבחינה האיכותית. על פי אומדנים, בישראל חיים כיום כ-2 מליון חתולי רחוב, מספר זה אינו כולל את חתולי הבית הרשומים ומטופלים באופן רצוף.
 
ביחס למספר התושבים במדינת ישראל שהוא כ-8 מיליון, מספר חתולי הרחוב גבוה במיוחד. יחס דומה בין מספר התושבים למספר חתולי הרחוב, נמצא גם בעירנו כרמיאל, לכן יש המכנים את כרמיאל כבירת החתולים. גם מן הבחינה האיכותית יש להזכיר שמעמד חתולי הרחוב בישראל, הוא מעמד מיוחד ופריבילגי, לאחר החלטות משפטיות המורות על זכותם של החתולים להתגורר בכתובת הולדתם, ללא מעבר.
 
מקורם של חתולי הרחוב בחתול הבית, כלאמר לאחר שחרורו של חתול הבית אל הרחוב.
 
האדם הוא זה האחראי לתופעה זו. זהו תהליך הפוך לעיניין ביותו של החתול אשר נעשה לראשונה, כנראה, במצרים העתיקה לפני כ- 5,000 שנה.
 
ביות החתול מחתול הבר נעשה מתוך מטרה לניצולו כשומר מאגרי תבואה ומזון מפני מכרסמים קטנים, כמו עכברים. תהליך שחרור חתול הבית אל הרחוב הביא ליצירת תופעה חדשה של התרחקות החתול במידה כזו או אחרת מן האדם.
 
ניתן לחלק את חתולי הרחוב לשלוש קבוצות:
קבוצה ראשונה : חתולי רחוב השומרים על קרבה מסוימת אל האדם ומתקרבים אליו עדיין ללא חשש.
 
קבוצה שנייה : חתולי רחוב אשר אינם שומרים עוד על קרבה אל האדם ונמצאים באזורים האורבנים, המהווים עבורם מקור למציאת מזון.
 
קבוצה שלישית : חתולי רחוב מתפרעים. הנם חתולי רחוב אשר עזבו את האדם ואת מקומות מגוריו והפכו לחתולי פרא.
 
תופעת חתולי הרחוב טומנת בחובה מספר בעיות.
 
הגדול של החתולים, מעלה את אפשרות העברת מחלות, לא רק בין בעלי חיים בצפיפות, אלא גם אל האדם. רשימת המחלות המועברות מן החתול אל האדם גדולה, והיא כוללת מחלות מסוגים שונים כמו מחלת שרטת החתולCSD   הנגרמת ע"י חיידק הברטונלה, או מחלת הכלבת הנגרמת על ידי וירוס, או מחלות עור הנגרמות ע"י פטריות.
 
העברת טפילים חיצוניים כמו הפרעוש, העברת טפילים פנימיים כמו תולעי מעיים, או טפילים חד-תאיים כמו הטוקסופלסמה הגורמים בין היתר להפלות אצל נשים בהריון.
 
כמו-כן מספר חתולי הרחוב הגבוה בישראל, גרם לשינוי באיזון בעלי החיים שבטבע.
כמו למשל העלמות הלטאה הירוקה מאזורים מסוימים, וירידה במספר זוחלים וציפורי-שיר. מן הצד האחר יש לציין שתופעת חתולי הרחוב, הפכה להיות תופעה סוציולוגית מן המדרגה הראשונה. הוכח מעל ומעבר לכל צל של ספק, שנוכחות החתול בקרבת האדם משפרת את מצבו הנפשי. עם חתולי הרחוב התפשטה גם תופעת מאכילי חתולי רחוב.
 
בני אדם רבים, מסיבות שונות, החליטו לקחת על עצמם אחריות ודאגה לחתולי רחוב.
מכספם שלהם הם קונים מזון לחתולים, ולעיתים אף תרופות בעת צורך.
הם מבלים בקרבת חתולי רחוב, צופים בהתנהגותם ומכירים כל חתול וצרכיו.
חתולי הרחוב משמשים חברה נעימה לאנשים בודדים, לאנשים קשישים, אך גם לצעירים בעלי חמלה. חתולי רחוב גורמים לסיפוק הצורך לפעול ולהגן על הטבע, ובכך יש כמובן ערך גדול. במחקרים שונים הוכח שקרבת החתול משפרת איכות חייו של האדם ואפילו מאריכה אותם. על כן הוחלט בטיפול בבתי-אבות אחדים באמצעות החתול.
 
יש על כן לזכור שהאדם שהחליט לביית את החתול מחתול הבר, ואשר החליט לשחרר את חתול הבית בחזרה אל הטבע, מחובתו עתה לדאוג למצב חדש זה. כלאמר לראות ולבדוק את כל האספקטים הנוגעים בדבר, שהם בחלקם חיוביים ובחלקם שליליים, ומכאן בראש ובראשונה לשמור על האיזון הנכון. צריך לומר שלא כל בני האדם בדעה אחת תמימה.
 
חלק מן האנשים רואים בתופעת חתולי הרחוב תופעה ברוכה, אחרים לעומת זאת רואים את ההיפך ומבינים בתופעה זו כתופעת מטרד.  גם כאן יש למצוא את דרך הזהב, אשר תגשר בין הדעות השונות, אשר גורמות גם לסכסוכים קשים בין בני אדם שכנים.
 
תופעת התרבות חתולי הרחוב, באופן לא מבוקר, גרמה לירידה באיכות חייהם של החתולים. צפיפות גדולה מדי של חתולים גורמת פרט להתפשטות מחלות, גם לריבים בין החתולים עצמם ומכאן לפציעתם.
 
הפתרון שנמצא לשמירה על מספר חתולי-רחוב הוא באמצעות ניתוח עיקור לנקבות וסירוס לזכרים. פעולה זו מורכבת, שכן היא כוללת לכידת חתולים, סימון הכלובים בכתובת מגורי החתולים, הובלתם אל המרפאה, ניתוחם, אישפוזם ושחרורם באותה הכתובת.
 
במרפאת הניתוחים נבדקים החתולים, ופרט לעיקורם ולסירוסם מקבלים כולם חיסון כנגד מחלת הכלבת, טיפול נגד תולעים, טיפול נגד פרעושים, וטיפולים אחרים עפ"י הצורך, כמו טיפול אנטיביוטי, טיפול בפצעים, ואף ניתוחים אחרים כמו הסרת גידולים ועוד.
החתולים המעוקרים והמסורסים מסומנים בחיתוך קטן של אוזנם השמאלית.
 
אל המרפאה מגיעים חתולים צעירים ובוגרים, חולים ובריאים, ידידותיים ופראים, כולם מקבלים טיפול על פי הצורך, ונשארים להשגחה לאחר הטיפול לתקופת זמן הנקבעת על ידי הווטרינר המטפל. 
אולי יעניין אותך גם
יש קואליציה בכרמיאל!
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
18 מתחמים להתחדשות עירונית בעיר כרמיאל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
עלייה מרשימה בשיעור הזכאים לתעודת בגרות בכרמיאל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
פרויקט מרכז העסקים העירוני הראשי של כרמיאל יוצא לדרך
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
עיריית כרמיאל הינה העירייה הראשונה שקיבלה את אות תנועת החזית האזרחית על תפקודה בתקופת מלחמת חרבות ברזל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
קידום תשתיות הספורט בכרמיאל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
מפעל דגל נוסף נחנך בכרמיאל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
איחוד הצלה חנך סניף חדש ומשודרג בכרמיאל
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.
יום חג לכרמיאל. הממשלה אישרה הקמתן של כ-7,000 יחידות דיור
תופעת חתולי הרחוב מוכרת לכל התושבים במדינת ישראל.