כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

דימונה טוויסט

כרמיאלי תרבות ופנאיפורסם: 21.09.16 , 10:57ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
שנת יציאה: 2016
במאי: מיכל אביעד

סבתא ג'קלין מספרת

"דימונה טוויסט" הוא סרט שמפתיע בפשטותו. אין כאן גימיקים, רק  נשים מבוגרות היושבות מול המצלמה ומספרות על העלייה ארצה, על ההתיישבות בדימונה ועל החיים בה. אין פה גילויים מפתיעים, סודות משפחתיים ומזימות בין לאומיות. רק עדויות, סיפורים ומחשבות שמגוללות הנשים המרתקות האלה. רובן עלו ממרוקו, חלקן מתוניס ואחת מפולין, בשנות ה-50 וה-60 שךל המאה הקודמת, והגיעו כילדות או כנשים צעירות לעיירת הפיתוח.
אין די מילים לתאר את החוויה המזככת שבצפייה ב"דימונה טוויסט". מיכל אביעד, בימאית תיעודית ותיקה ומוערכת, איתרה את הגבירות המתאימות ביותר לתפקיד ויחד הן יצרו מארג סיפורי על ילדות, על נעורים, על חלומות, על אכזבות ועל אהבות שחוו הנשים האלה באמצע השממה המדברית. הן מספרות פרטים יבשים, סיפורים אישיים, אנקדוטות משעשעות ויחד יוצרות תמונת עולם ייחודית שיש בה את כל התמצית של החיים בארץ.
זהו סיפורם של הציונות וקיבוץ הגלויות וגם תמונת עולם אנושית נוגעת ללב של אנשים שמחפשים משמעות במקום מבודד ודל בהזדמנויות.    
הגבירות הנכבדות שהתיישבו לספר על חייהן, מפיקות מרגליות. סיפוריהן מרגשים ומצחיקים, מחכימים ורלוונטיים לכל דור ולכל אדם. סיפורים על מאבקים ועל השלמה ובעיקר על תשוקה לחיים. אלה נשים שנפל בחלקן לחיות בין שני עולמות, בין שתי יבשות, בין שני דורות ותפיסות עולם.
פניהן של הגיבורות מצולמים בתקריבים יפים, אי אפשר לנתק מהם את המבט. אלה דווקא צילומי הארכיון והצילומים המבוימים שפעמים רבות לא עומדים ברמה של הסיפורים המסופרים. יש בהם משהו סתמי שלא מוסיף ולא גורע.
"דימונה טוויסט" הוא ממתק קולנועי חברתי-אנושי מענג ומעורר השראה. מומלץ בחום.

אולי יעניין אותך גם