כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

עורך דין צבאי – מתי אנחנו זקוקים לו וכיצד אנחנו יכולים לשכור אותו

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 04.12.16 , 16:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


כשאנחנו שומעים בחדשות על אירועים שקשורים לבית דין צבאי, זה בדרך כלל מתקשר לנושאים שקשורים למה שמתרחש בשדה הקרב לאירועי חבלה מסוגים שונים. אך האמת שמרבית המשפטים הצבאיים, מתעסקים בנושאים שמוכרים לנו גם מהחיים האזרחיים, עבירות סמים, מין, אלימות וכדומה. מאחר ומערכת המשפט הצבאית מתעסקת בנושאים אלה באופן נפרד מהמערכת האזרחית, הרי שבאופן טבעי יש לא מעט משפטים בתחומים אלו.

כל חייל, בסדיר, קבע או מילואים אשר חשוד בעבירות אלו, עלול להגיע לבית משפט צבאי בשביל להישפט. גם אם מדובר בחייל מילואים, עצם העובדה שהוא ביצע את העבירה בהיותו לובש מדים, הרי שהמשפט ייערך במסגרת הצבא על פי הדין הצבאי. במקרה כזה אין לו ברירה אלא להיעזר בעורך דין צבאי.

עורך דין צבאי הוא למעשה, עורך דין רגיל, כלומר מישהו שמתעסק גם במשפט אזרחי אך הוא מתמחה במשפט צבאי ולכן הוא יכול לייצג חשודים במסגרת משפטים צבאיים. אנחנו יכולים למצוא חלוקה בין עורכי דין צבאיים פרטיים לכאלה שמשתייכים לסנגוריה הצבאית. עורך דין צבאי פרטי, בדומה לעורך דין אזרחי פרטי, הוא כזה שניתן לשכור את שירותיו בכסף למקרה מסוים, והוא יחליט האם מעוניים לקחת אותו ולייצג את החשוד בו. לעומת זאת, עורך דין צבאי בסנגוריה הצבאית מתעסקת בתיקים שהוא מקבל מהצבא, כשאין לחייל אפשרות לשכור עורך דין צבאי בכסף. מן הסתם, שניהם אמורים לעשות הכל בשביל לייצג בצורה הטובה ביותר את הלקוחות שלהם, אך עורך דין צבאי פרטי, לרוב, לא ייקח כמות תיקים בלתי מוגבלת וייבחר את מי לייצג, בעוד שעורך דין בסנגוריה הצבאית עלול למצוא את עצמו מייצג כמות עצומה של חיילים, דבר שסביר להניח ייפגע ביכולת שלו לייצג אותם.

מתי אנחנו נצטרך עורך דין צבאי
כמו שאנחנו יודעים ומכירים מתוכניות טלוויזיה רבות, אנחנו נזדקק לעורך דין צבאי מהרגע בו אנחנו הופכים חשודים בעבירה מסוימת. מן הסתם, אם עשינו זאת אז מוטב שמלכתחילה יהיה לנו עורך דין שיוכל לייצג אותנו, אך גם אם לא עשינו, אסור לנו להשאיר את הזירה ריקה. אנחנו צריכים להיות מיוצגים על ידי איש מקצוע שידע כיצד לעבוד מול החוקרים, מה לייעץ לנו לעשות, כיצד לזרז או לעכב תהליכים ובאופן כללי, הוא ידע כיצד לנהוג כשאנחנו נמצאים בחקירה של משטרה צבאית או בבית המשפט.
עורך דין צבאי יכול להיות רק מי שהתמחה בדין הצבאי וקיבל אישור לייצג חשודים מהצבא. חשוב לומר, הזכויות שלנו כחשודים, אינם שונים מהזכויות שלנו כחשודים באזרחות, לכן מותר לנו להיעזר בעורך דין ולא לענות לשום שאלה מבלי שהוא נמצא לידנו. כמו כן אנחנו זכאים לדעת בדיוק במה אנחנו חשודים, על מנת שנוכל להתגונן בהתאם נגד האישומים.