כותרת
> C;
1/1
הבלוגיה

איך לשדרג את הזוגיות?

כרמיאלי פורסם: 28.04.17 , 10:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


סיגל צוקר ואריק סגל, בעלי “כחול” המרכז למיניות וזוגיות, סקסולוגית ועו”ס, מפתחי השיטה הממוקדת לשדרוג הזוגיות והעצמת האינטימיות ומנחי סדנת הדגל “זוגיות פלטינום” מספרים על האהבה, הזוגיות ומוסיפים המלצות ששווה לאמץ
מה זו אהבה?
פרופסור רוברט סטרנברג, פסיכולוג קוגניטיבי מאוניברסיטת ייל ניסה להבין את משמעות האהבה.
הוא חקר 35 גברים ו-50 נשים בגילאים 18-70 שהיה להם לפחות קשר אחד של אהבה בחייהם, בעקבות המחקר הוא הגיע למסקנה שגם אם יש הבדלים בעוצמת הרגשות בסיטואציות אלה ואחרות או בין אנשים אלה לאחרים, לכל קשרי האהבה יש בסיס משותף של תקשורת, שיתוף ותמיכה.
סטרנברג פתח את מודל משולש האהבה (1986) שיש בו מרכיבים רגשיים וקוגניטיביים כאחד. היבטים שונים של האהבה יכולים להיות מוסברים על ידי שלושת המרכיבים שיוצרים את משולש האהבה: אינטימיות, תשוקה ומחויבות.
לא כל החלקים מתקיימים בכל קשר, יש קשרים ללא מחוייבות, ללא תשוקה או ללא אינטימיות. אבל אהבה ממומשת וטובה נחשבת כאשר יש בקשר, בצורה משביעת רצון את כל שלושת המרכיבים: אינטימיות + מחויבות + תשוקה.
זוהי אותה אהבה אליה אנשים רבים כמהים ושואפים, במיוחד ביחסים רומנטיים. להגיע לאהבה כזאת, אומר סטרנברג, זה כמו להוריד במשקל, קשה אבל לא בלתי אפשרי. מה שבאמת קשה זה לשמור על המשקל לאחר הדיאטה, כמו לשמור על האהבה שתהיה חיונית ומתפתחת לאחר שהגענו אליה. 
 
מה קורה לאהבה שלי?
כן. זה לא כמו בהתחלה. ממש לא. רמות האינטימיות, התשוקה והמחויבות משתנות במשך הזמן וכך גם מערכות היחסים.
הכרוניקה של הזוגיות ידועה. והסטטיסטיקה אומרת הכל. אחד מכל ארבע זוגות בישראל מתגרש. רוצים את זה באחוזים? 26% מהזוגות בארץ מתגרשים. רוצים את זה במציאות? תסתכלו מסביב. כמה זוגות גרושים אתם מכירים?
בכל שנה עורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחקר מקיף על הגירושין בארץ, והנתונים עולים בצורה הדרגתית משנה לשנה.
והסיבות המובילות הן: בגידה, סוף האהבה, התפתחות שונה של בני הזוג, אי הסכמות בין בני הזוג וקשיים כלכליים. כסף, כן.
 
להחליף או לשפר?
הזוגיות נשחקת. שחיקה מתרחשת בכל אספקט בחיים שלנו, ובעיקר בעבודה ובזוגיות. מסקרים שנעשו עולה נתון מפתיע - אחוז גדול מהנשאלים סבור שאם מרגישים שחיקה, אין מה לעשות והדרך לשנות את זה היא להתגרש ולבנות מערכת יחסים חדשה. רק אחוז קטן יקח אחריות ויפעל כדי לשפר את המערכת הזוגית הנוכחית.
אפשר להתחיל זוגיות חדשה עם בן/בת הזוג הנוכחיים?
כן, זה אפשרי. גם אם אתם שקועים עד צוואר בשיגרה אפורה ובהרגלים שלא עובדים לטובתכם.
זוגות נשאבים לתוך שיגרה אינטנסיבית, רוב התקשורת נעשית בנושאים אופרטביים של ניהול הבית, הילדים, הכסף... למעשה הזוגיות נדחקת ונשכחת הרבה פעמים ורק כאשר מגיעים למשבר - מבינים עד כמה הפערים בין מה שחשבנו שיהיה בקשר למה שקורה בפועל - גדולים ולעיתים בלתי אפשריים לגישור.
במהלך 13 השנים האחרונות עבדו הזוג צוקר-סגל עם מאות זוגות, בשלבים שונים  של הקשר והמסקנה שהגיעו אליה היא ברורה וחד משמעית - אפשר להתחיל זוגיות פרק ב’ כבר בפרק א’ ולשפר ולשדרג משמעותית את כל שלושת המרכיבים של משלוש האהבה: האינטימיות, התשוקה והמחוייבות.
ואת זה הם למדו גם באופן אישי, שניהם בפרק ב’ ושניהם מודים, שאם היו להם את התובנות, הידע והכלים בזוגיות הראשונה - לא בטוח שהיו מגיעים לפרק ב’.
בגישה מעשית יחודית להם, שילבו את הנסיון המעשי עם הידע המקצועי ופיתחו שיטה לאבחון המצב האמיתי בזוגיות וכלים יישומיים שמאפשרים להטמיע את השינוי ולצאת לדרך חדשה ומשופרת.
איילת ודב מ. ממשתתפי הסדנה: “מגיע רגע בחיים שזוג צריך לעצור ולכוון מסלול מחדש. מודים לכם ומברכים אתכם (כל יום ולפעמים פעמיים ביום) על השיעורים המרתקים והמועילים שעזרו לנו לעשות את השינוי שהיינו צריכים. לא יאומן כמה שהקלישאה נכונה - להתאהב זה קל, לשמור על האהבה זה כבר סיפור אחר. אבל אחלה סיפור. קלטנו.”
עומר ויונית ל.: “חודש רביעי לזוגיות החדשה שלנו. החיים נראים אחרת לגמרי. שנינו מרגישים שהביחד שלנו עלה ליגה. אנחנו במקום שבחיים לא חשבנו שנהיה וזה משפיע פה לטובה על כולם.” 
 
איך עושים את זה?
איך משנים את הדינמיקה בזוגיות? איך משנים הרגלים? איך יוצרים זוגיות חדשה?
עפ”י צוקר וסגל יש המון דרכים לעשות את זה וכל זוג יכול להביא לשיפור, הקושי הוא לעשות את הצעדים הראשונים.
ההרגלים הם כל כך חזקים. הפחד משינוי. הנטייה להישאר עם המוכר והידוע גם כשלא טוב. אמונות שמעכבות, כמו: אצלנו זה לא יעבוד ואני אחרת... וככה זה בכל זוגיות. אנחנו מספרים לעצמנו הרבה סיפורים כדי לא לצאת מאזור הנוחות שלנו, גם אם הוא כבר לא נוח במיוחד.
אז הבנתם שאתם זקוקים לשינוי! החלטתם לקחת אחריות על הזוגיות, לנהל אותה ואתם מחויבים. השאלה הראשונה שתשאלו את עצמכם: איפה הזוגיות שלנו היום לעומת מה שחשבנו? 
בדקו - עד כמה אתם מרוצים? בשיתוף? בפירגון? מרגישים שווים? נאהבים? בכל תחומי הזוגיות המשמעותיים? האם הציפיות שלכם מהזוגיות התממשו? איפה כל אחד מכם נמצא?
רוב הזוגות מתקשים להגיע לתשובות אובייקטיביות, בעיקר בגלל שיש לא מעט משקעים וגם בגלל הדרך שבה רגילים להתנהל.
במציאות, כולנו יודעים שכשמדובר בשינוי הרגלים משמעותי, כזה שמשנה את החיים, כמו בשינוי הרגלי תזונה, פיתוח כושר גופני התוצאות הטובות ביותר ויכולת ההתמדה לאורך זמן - מתקבלות רק עם ליווי והכוונה מקצועיים. קשה לנו לבד. כי כשאף אחד לא מסתכל - אפשר לחטוף איזה עוגייה, אפשר לקצר את האימון, אפשר לדלג על זמן הזוגי, כי... בתכלס - ככה אנחנו רגילים. בסדנה עם סיגל ואריק, אתם לא לבד. הם מכירים כבר את כל הסיפורים ויודעים למקד אתכם בדרך לזוגיות משופרת.
 
מה אפשר לעשות כבר עכשיו?
להזכיר לעצמכם כל יום שמשולש אהבה שווה במיוחד מורכב משלוש צלעות - אל תוותרו על אף צלע אחת.
אינטימיות - אני אוהב/ת אותך! הרגשת הקרבה ועוצמת הרגשות שבני זוג חווים בקשר אוהב. אינטימיות  מתפתחת לאט וצומחת בין בני הזוג. אל תזניחו אותה. גם זוגות אוהבים זקוקים לתזכורת. מילה חמה, שיתוף, פירגון, ליטוף, הבעת הערכה, נשיקה אמיתית, חיבוק שמראה כמה אנחנו אוהבים כשכבר כמעט שכחנו, כל אלו עושים נפלאות למצב הרוח והופכים אותנו לאנשים טובים, בריאים, מחויכים וטובים לסביבה.
מחוייבות - שימו את הזוגיות בלו”ז - בניגוד לתשוקה ולאינטימיות, מחויבות מתחילה ממצב של אפס כאשר נפגשים לראשונה, והולכת ומתעצמת ככל שמכירים אחד את השני יותר. היו מחוייבים לקשר כדי לפעול לטובתו.
הכל עניין של בחירה וסדרי עדיפויות. ממש כפי שאנחנו יכולים לקחת פסק זמן מהעבודה לצורך בדיקות רפואיות, טיפולי שיניים, תור לטיפת חלב עם התינוק וכן הלאה... היו מחוייבים לשיפור הזוגיות שלכם. קבעו פגישה לזמן זוגי ופגישה נפרדת לניהול הזוגיות.
תשוקה - כן, יש סקס אחר. הצלע השלישית והשווה. התשוקה מביאה להתעוררות פיסיולוגית ולצורך העז  להיות מעורב בקשר מיני. שלא כמו האינטימיות, התשוקה מתפתחת במהירות אבל קשה לשמור על רמות של עוצמה לאורך זמן. ההרגל מעמעם את ההנאה.
התשוקה המינית היא חלק בלתי נפרד מהמהות שלנו בעולם. בזכותה עדיין לא ניכחדנו והיא אחת ההנאות הגדולות ביותר שאנחנו יכולים להפיק מהגוף שלנו, כשאנחנו אוהבים - קודם כל את עצמנו ואחר כך את בן/ת הזוג. דברו על זה. מצאו דרכים להגדיל את התשוקה, לשפר אותה. קראו מאמרים, טיפים, לכו ביחד לחנות סקס, בחרו בהנאה ובעונג. איתם יגדלו גם האינטימיות והמחוייבות. תרוויחו בענק.
נשמע כמו עוד מטלה? נכון. אבל בואו לא נשכח שזו כנראה העבודה הנעימה ביותר עם השכר הגבוה ביותר שניתן לקבל. ללכת לישון עם חיוך. לקום בחיוך. ליהנות מהזוגיות במיטבה ולמקסם את האהבה.