כותרת
> C;
1/1
דת בקהילה

תשמישי קדושה

כרמיאלי דת בקהילהפורסם: 20.10.17 , 09:07ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


יהדות היא העתיקה שבדתות המונותאיסטיות. אמונה זו עיצבה למעשה את דמותו וזהותו של העם היהודי, ליוותה אותו בגדולתו ובמפלתו ומנעה את התפוררותו בגלות, כשארץ ישראל, כל שכן מדינת ישראל היו מושא לתפילה וכמיהה ולא מושג גיאוגרפי.
כלי פולחן יהודיים או תשמישי קדושה, כפי שאנו מעדיפים לכנות אותם הנמנים על הממצאים הארכיאולוגיים השכיחים בחבל ארץ זה, המוכיחים מעל לכל ספק את הקשר של עמנו לאדמה הזו. מבחינה היסטורית תשמישי קדושה ציוני דרך המתווים את תולדות העם היהודי מימי קדם ועד ימינו. לא בכדי שמו של בצלאל מונצח בתורה לצד שמותיהם של משה ואהרון. בהקשר זה ניתן להזכיר גם את החנוכייה שמסמלת את חנוכת בית המקדש בתקופה ההלניסטית ואת התבליט על עמוד טריאנוס הרומי, המתאר את המנורה בת שבעת הקנים נישאת בידי חיילים רומאים אחרי חורבן בית המקדש השני.
בימי תור הזהב בספרד הפכו תשמישי קדושה למעשי אמנות במלוא משמעות המילה וגם לאוצרות של ממש. הם יוצרו בידי  בעלי מלאכה ואמנים מהשורה הראשונה מחומרים מובחרים, מתכות יקרות ואבני חן. אולי בתקופה זו הפכו תשמישי קדושה לסמל סטטוס, המצביע לא רק על אמונתם של בעלי הבית אלא על מצבם הכלכלי והחברתי.
בימים האפלים של גירוש יהודי ספרד והמרתם בכוח לנצרות תשמישי קדושה עוצבו בהתאם. "חנוכיית האנוסים" עוצבה כמשולש, אליו צמודות שתי מראות. המשולש השתקף במראות כך, שנוצר דימוי של מגן דוד. בתקופה אפלה עוד יותר נמצאו תשמישי קדושה בגטאות ובמחנות. כל אחד ואחת מאתנו, ללא קשר ליחסו לדת מייחס לתשמישי קדושה משמעות מיוחדת. גם בביתם של אנשים חילוניים לחלוטין לכאורה תמצאו תשמישי קדושה וחפצי יודאיקה כאלה ואחרים.
רשימה בסיסית של תשמישי קדושה כוללת ספרי קודש, תפילין ומזוזות, תלית, לרבות תיקי הנשיאה ונרתיקים. עיצובם של חפצים אלו לא השתנה כמעט מאז נכנסו לשימוש. לצד זה ניתן למצוא חפצים שאמנם אינם תשמישי קדושה במלוא מובן המילה, אך חלק בלתי נפרד מההווי היהודי, כגון פמוטים, צלחות פסח וחפצי יודאיקה שונים, הנמצאים בכל בית. ניתן למצוא חפצים אלו בכל עיצוב – מווינטג' ועד לעיצוב מינימליסטי מודרני. לתשמישי קדושה ומוצרים דומים תרומה משמעותית לעיצוב הבית והטבעת חותם אישי
לכרמיאל אין היסטוריה מקראית או חשיבות דתית מיוחדת, אך ניתן למצוא כאן מגוון רחב של תשמישי קדושה ומוצרים נלווים לפי טעמכם: בעיצוב מסורתי או מודרני, פשוט או יוקרתי, שיקשט את ביתכם או ישמש מתנה מצוינת שתתקבל בברכה.