כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

עו"ד רונן לפיד ועו"ד אפרים בנדר על רשלנות רפואית של הקב"ן הצבאי

כרמיאלי חוק ומשפטפורסם: 23.02.18 , 09:40ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


קב"ן הוא קצין בריאות נפש שבהכשרתו המקצועית הוא פסיכולוג קליני או עו"ס ולעיתים אף פסיכיאטר אשר מתפקידו לתת מענה לחיילים שסובלים ממצוקה נפשית, טראומה, בעיות נפשיות או קשיי הסתגלות.
 
רשלנות רפואית פירושה מתן שירות רפואי תוך סטיה מרמת זהירות סבירה, וסטיה זו גרמה נזק למטופל שלא היה נגרם אלמלא סטיה זו. הרשלנות הרפואית לא קיבלה הגדרה עצמאית בחוק הישראלי אלא מבוססת על ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות המופיעים בסעיפים 35 ו- 36 לפקודת הנזיקין.
 
בדומה לתחומי רפואה אחרים, גם בתחום רפואת הנפש יכולים לצערנו להתרחש  מקרים של רשלנות רפואית. למשל, מקרים של התעלמות מסימפטומים או אותות מצוקה, אי שליחת חייל לבדיקות נוספות או מתן טיפול תרופתי שגוי ע"י הפסיכיאטר או הוראה על אשפוז כפוי כאשר לא היה בכך צורך. אשפוז כפוי פוגע בזכות הבסיסית ביותר של האדם, ולכן על המטפל לנהוג בזהירות רבה בטרם יפעיל סמכות זו על מנת שלא לכפות אשפוז כשאין הצדקה לכך.
 
תפקידו של הקב"ן הוא עדין ומורכב מאד, והוא מחייב רגישות רבה. אנשים שסובלים מבעיה נפשית הם לרוב רגישים יותר, פגיעים יותר, ואין להם יכולת לבטא את עצמם בצורה ברורה ולהסביר מה התסמינים שמהם הם סובלים.
 
קבלת החלטות לא נכונות ע"י הקב"ן או במהלך הטיפול הנפשי, עלולות להיות הרות אסון: נטיה אובדנית שלא אובחנה בזמן וכתוצאה מכך החייל שם קץ לחייו. לעיתים יש צורך בטיפול מיידי בסמוך לארוע טראומטי על מנת לשמור על בטחונו הפיזי והנפשי של החייל.  מתן טיפול מאוחר יכול לגרום להידרדרות המצב ולנזקים כבדים בחייו של החייל אשר יכולים לבוא לידי ביטוי בנכויות נפשיות, ובנזקים  פיזיים, משפחתיים וכלכליים בעתיד.
 
בע"נ 407/06 קבעה ועדת הערר כי חובותיו של רופא כלפי חולה הם לדאוג לאבחנה מתאימה ולעשות הכל כדי לברר את טיבה של המחלה. בידיו הידע המקצועי לעשות זאת ומותר לחולה לצפות לכך שהרופא יעשה הכל כדי למנוע תקלה בטיפול. הצבא חייב לדאוג לבריאותו של החייל שנזקק לשירותים רפואיים בעת היותו חייל.
 
עורך דין שמתמחה בתחום בריאות הנפש יסייע לנפגע לשמור על הזכויות שלו, שלעיתים נרמסות על ידי החברה תוך ניצול מצבו לרעה.    
 
  
הכותבים:
עו"ד רונן לפיד, סא"ל במיל. בעל משרד עו"ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין וברשלנות רפואית, לרבות תחום רפואת הנפש.
עו"ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

לאתר של רונן לפיד, משרד עורכי דין>>

אולי יעניין אותך גם
עתירה לבג"ץ: הורה למוסד לביטוח לאומי לשלם דמי אבטלה למאות אלפי השכירים שפוטרו או הוצאו לחל"ת - עוד לפני חג הפסח


משפטנים קוראים לפתיחת בתי המשפט למשפחה במתכונת מוגברת עקב הנסיקה בסכסוכי משפחה


משטרת ישראל במאבקה בנגע הסמים המסוכנים, חשפה תחנת סמים בכרמיאל, שהייתה מבצעת את עסקותיה בדרך של "טייק אווי"


2.2 מיליון שקלים קנס למפעל תדביק בפארק תעשיות משגב


בשורה לתושבי כרמיאל המשרד לשוויון חברתי יתקצב מיזם דיגיטלי של העיריה להטמעת מערכת 'תאורה חכמה'


תושב הצפון נפגע בתאונת דרכים ויפוצה בסכום של 775 אלף שקל למרות שחזר לתפקוד מלא לאחר התאונה


בדיקת פוליגרף לעובד - להגן על העסק שלך


לקראת הסילבסטר: כמה דוחות חילקה המשטרה בכרמיאל לנהגים שיכורים?


במסגרת הפעילויות היומיומיות המתקיימות יחד ולמען הקהילה, קיימו שוטרי משטרת ישראל אמש פעילות הסברה ייחודית לקשישים ולניצולי שואה למניעה מעבירות אלימות ורכוש