כותרת
> C;
1/1
עיריית כרמיאל

האכלת חתולי רחוב ללא פיקוח תורמת להתפשטות הכלבת

כרמיאלי עיריית כרמיאלפורסם: 06.03.18 , 12:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


מתחילת 2018 דווחו 27 מקרי כלבת רובם התגלו בתנים, עלייה של כ- 450% מהתקופה המקבילה אשתקד. אחת הסיבות להידבקות החתולים בכלבת היא כניסתן של חיות בר לישובים בחיפוש אחר מזון. שאריות המזון שמחלקים תושבים מתוך חמלה לחתולי הרחוב משמשות למאכל חיות הבר הנגועות בכלבת.
 
החשש שחיות בר בתוכן חיות נגועות בכלבת יתקפו כלבים משוטטים או חתולים גבוהה ואחת הסיבות לכך היא מקבצי חתולים שנמצאים בפינות האכלה ברחוב.
כבר היום מפגשים עם חיות בר כגון חזירי בר, תנים, שועלים, שפני סלע ועוד בשטחים עירוניים הפכו לשכיחים. אין מדובר בתופעה בשולי העיר בלבד ולכן צריך לדעת כיצד להתמודד איתה. קרבתן של חיות הבר לבני האדם גורמת להגברת הסיכויים לתוקפנות מצידן שיכולה להסתיים בתקיפה מסוכנת.
 
הקשר בין החתולים לחיות הבר הוא ישיר וכמו בטבע - מקור מזון מביא בעקבותיו חיות בר. חיות הבר בדיוק כמו החתולים נמשכות אל המזון ומגיעות אל מקום האכלה. כך, הן מתקרבות אל חצרות בתי המגורים, אל הגינות הציבוריות ואל בתי הספר, בדיוק כמו החתולים התרים אחר אוכל.
 
בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מבהירים כי בעת האכלת חתולי רחוב מומלץ לשמור על הכללים הבאים: יש להאכיל את חתולי הרחוב במזון יבש ואיכותי, בזמנים ומקומות קבועים, בכמות הנדרשת לכל ארוחה ולא מעבר לכך. כמו כן יש להקפיד לאסוף את שאריות המזון ואת כלי האוכל בגמר ההאכלה. ניתן להשאיר כלי מים נקיים בלבד ויחד עם זאת לדאוג שהמקום יישאר נקי ולא יזמין אורחים בלתי רצויים כמו מכרסמים וחיות בר. יש לדאוג ככל שניתן לבריאותם של החתולים המואכלים ולגלות ערנות למצבם הרפואי.
 
ד"ר אבי צרפתי, יו"ר הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מציין כי: "לחיות הבר תפקיד חשוב בטבע ואין כל צורך לפגוע בהן. יחד עם זאת יש להימנע ממפגשים של חיות בר באשר הן עם חתולי בית ורחוב. לכן, האכלת חתולי רחוב צריכה להיעשות בצורה נכונה. בזמן האכלת החתולים ולאחר מכן יש לשמור על האזור נקי משאריות מזון. האכלה נכונה עם ליווי והשגחה תמנע את התקרבותם של תנים בפרט וחיות בר בכלל, תמנע טריפת ופציעת חתולים ותסייע בעצירת התפשטות מחלת הכלבת".