כותרת
> C;
1/1
חדשות

הרצאה מרתקת בנעמ"ת בנושא אלימות במשפחה

כרמיאלי חדשותפורסם: 25.11.13 , 09:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
צילום תמונות: איימי

"בלעדייך אני חצי

"בלעדייך אני חצי בנאדם בלעדייך אני בעצם כלום" - אחרי ההרצאה הזאת פתאום המשפט הזה  קיבל משמעות אחרת.

ההרצאה "בין אהבה לאלימות" עם אורית עירון, מנהלת מרכז גליקמן תל אביב, שהתקיימה אתמול (ראשון) במרכז נעמ"ת בעיר, החלה בדקה דומייה לזכר דב לאוטמן ז"ל.

אידית אבוד, יו"ר נעמת, מעידה על אורית עירון שהיא הכוהנת הגדולה, ולא פלא שמכל הארגונים המחזרים אחריה בערים הגדולות היא מפרגנת בחזרה דווקא לאידית אבוד: "אידית דוגמת מופת על עשייה מקצועית לאורך שנים." מספרת עירון.

וגם לסטייסי שורצגלס עובדת סוציאלית שמנהלת את המרכז לטיפול המשפחה בכרמיאל במינהל לשירותים חברתיים בעיריית כרמיאל, מפרגנת אורית ואומרת: "סטייסי היא בין נשות המקצוע הטובות ביותר שהכירה בתחום ועם מסירות ללא גבולות".

הבית לנשים מוכות, הוקם כמודל ייחודי בשנת 1993 בתל אביב. השכנים נבהלו מהרעיון שבשכונה שלהם יסתובבו טיפוסים מפוקפקים ועל כן פנו לבית המשפט לעכב את תהליכי הבנייה, אך שופט פסק שהבניין יקום וכך היה: בשנת 1996 נפתח הבית.

המבנה המחולק לשני אגפים - קיים מרכז טיפול הפתוח לתושבי תל אביב המחפשים עזרה, ובחלק השני- זהו מקלט לנשים מוכות.

עם הזמן נתקבל מכתב מהתושבים שמתנצלים על שלא הבינו את חשיבותו של המקלט והיום אף מתנדבים בו.

אחרי עשרים וארבע שנות עבודה בנושא, אומרת אורית כי אלימות קיימת לא רק במשפחות מצוקה, גם נשות עסקים מכל תחום סובלות מאלימות.

כמה סוגי אלימות קיימים בין בני זוג, זה יכולה להיות דחיפה, צביטה, סטירה, משיכת שיער , זה יכול להיות מלווה בסימנים ויש היודעים להכות מבלי להשאיר סימן.

אלימות פיזית מתחילה בקטן ויכולה להסתיים גם ברצח.

השנה נרצחו 14 נשים.

אלימות פיזית, היא פלילית על פי חוק! אם אישה סובלת, עליה לפנות בדחיפות לייעוץ, אלא אם כן אם קיימות חבלות, ואז רצוי צילומים לראייה ולפנות לתחנת המשטרה. האישה צריכה להבין שמי שעומד מול הבעל, מול בן הזוג המכה, זו לא האישה, זו המדינה, היות והוא עבר על חוק המדינה.

קיימת גם אלימות מינית, שימוש בכוח, נשים לרוב מתביישות לדבר על כך. אלימות של איומים ברצח, מחויבים לדווח בתחנת המשטרה, גם צד שלישי ששמע או ידע על כך.

סוג נוסף של אלימות לא פחות קשה הוא אלימות מילולית, משהו שקיים בתוך הדינמיקה של בני הזוג, זו לא עבירה אבל מתישה וכואבת.

תופעה נוספת קיימת: היא הטרדה מאיימת על ידי גברים קנאים, שתלטניים, ואובססיביים המבטאים זאת עם או בלי מכות. הם לא בהכרח מכים, אבל מסוכנים מאוד. יותר מתשעים אחוז מהנשים שביקשו להיפרד מגברים שכאלה נרצחו.

היום חוקרים בתחנות המשטרה מתייחסים בכובד ראש, כאשר אישה מדווחת על הטרדה מסוג זה – זוהי עבירה כאשר אדם פוגע בשלוות חייך, בפרטיות או בחירות של אחר.

אלימות מתחילה ביחסי חברות, יש סימנים, למרות שבדרך כלל הוא לא יכה. אחרי החתונה, זה מתחיל במיוחד עם ההיריון של האישה, כשהיא עייפה, לפעמים פחות נחמדה. עם לידת התינוק הוא גם מרגיש מקופח, שם מתחיל התסכול , לרוב יתחיל בלפגוע בדברים האישיים שלה, מעלים דברים, קורע, זורק, הורס ושובר. כמובן שהטלוויזיה תמיד מוגנת, "זה שלו". והמכה לרוב גם תגיע.

האישה מתחילה לסגור חלונות, "אבא של הילדים היא חושבת",  זה לא נעים. שלא ידעו שרק לא ישמעו השכנים. חייבים לדעת שאין רק מכה אחת וזהו, זהו מעגל אלימות, אסור להיות "אילמות לאלימות" למרות שאחרי שהוא נרגע, הוא שוב לוחש אהבה, מתנצל, מתפייס אם הוא רגיש גם יבכה ויגיד שלא התכוון וכמובן שיבטיח שיותר זה לא יקרה.

במהלך האירוע שהתקיים בנעמ"ת נשמע השיר החדש של ירדנה ארזי – אישה חדשה.

חיים קינן ויהודה פוליקר כתבו בהשראת סיפור אמיתי שיר אשר קורא לאישה המוכה לעזוב את בן זוגה.

צריך לזכור שהקורבנות העיקריים הם הילדים.  גם אם חשבת שהם ישנים, הם שומעים, הם יודעים והם מחקים. הם דור ההמשך של המכים או לחילופין יהיו הקורבנות המוכים.

אלימות באה במחזוריות, רובם היו קורבנות. הסיפורים שאורית מספרת לנו הם המציאות שעולה על כל דימיון.

העצה היחידה שאורית מבקשת מאיתנו לתת לחברה שמשתפת אותנו היא לפנות לקבל ייעוץ מקצועי,  לא לתת עצות לא מוסמכות מכיוון שזה כמו פצצה מתקתקת, ובטח לא אמירות שיפוטיות כמו "אני במקומך מזמן הייתי הולכת". אישה במצב הזה היא חייבת מערכת תומכת.

נשים נוהגות להתקשר לקבל עזרה, רק כאשר קורה משהו אחר, כאשר האלימות משתנה, אם עד עכשיו רק  שבר חפצים, ועכשיו החל להכות, סביר שהיא תפנה לעזרה.

אורית מאמינה במניעת אלימות והצליחה לשלב בצבא תוכנית שתסייע בכך. לאחר מכן החלה להפעיל את הפרוייקט עם גיל צעיר יותר. כיתות י' ויא'. חלק מהעבודות שנעשו במהלך הפרוייקט  תלויות על קיר בנעמ"ת.

בסופו של האירוע, יצאתי עם הבנה ואמונה שניתן לטפל באלימות.

לכל מי שזקוקה לסיוע - המרכז לטיפול המשפחה ישמח לעזור בכל בעיה 04-9088123

אולי יעניין אותך גם