כותרת
> C;
1/1
חדשות

ראיון עם ראש עירית כרמיאל - עדי אלדר

כרמיאלי חדשותפורסם: 03.07.14 , 09:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.כשנכנסו ללשכתו של עדי הוא ברך אותנו בברכת ברוכים הבאים. זאת אינה הפעם הראשונה שאני מבקר בלשכתו של עדי, אך בכל פעם הוא הקפיד לברך אותי בברכת "ברוך הבא" ונתן לי תחושה ביתית ונעימה. הגעתי להתיישב על שולחן הישיבות, אך אצל עדי בלשכה אין דבר כזה. יושבים על הספה על כוס קפה, בדיוק כמו בבית.
עדי הסביר שהוא מתנצל כיוון שלא יוכל להקדיש לנו יותר מידי זמן: "לצערי יש לי לוויה של תושב ותיק שאני צריך להספיק אליה". עדי מקפיד, במידת היכולת, להיות נוכח בכמה שיותר אירועים (משמחים ועצובים כאחד) של תושבי העיר. בכל זאת עשה רושם שעד שלא הגיעו למשוך אותו החוצה, הוא פשוט לא רצה לצאת.
בחירות וכהונה של (מעל) חמש קדנציות: "הבחירות הראשונות היו הקשות מכולן, הדלת שלי תמיד פתוחה בפני התושבים, אני ראש עיר של כולם"
במהלך הראיון נכנסו ויצאו מספר עובדים שביקשו להעביר לעדי דברים, והיה מאוד מרשים לראות אותו מקבל את כולם בנימוס והקשבה. אפשר לומר מה שרוצים על ראש העיר שלנו אבל ככה זה עם עדי – הדלת היא תמיד פתוחה.
עדי אלדר חוגג ניצחון שישי רצוף"אני כבר 25 שנים מקפיד לפגוש את כלל התושבים. אין הרבה ראשי ערים שתושב יכול להתקשר ללשכה, להתלונן על דברים הקשורים אלי או לאחד מעובדי ותוך שבועיים מקסימום אגיע אליו לפתח ביתו ואטפל בנושא. כך אני חושב שהדברים צריכים להתנהל, אני מקפיד לומר לעובדי העיריה בכל ישיבה – אינני כאן כדי לשרת אתכם ואינכם כאן לשרת אותי, כולנו כאן כדי לשרת את תושבי העיר". עדי מוסיף גם כל הזמן שהוא איננו קונצנזוס, איננו נבחר על ידי כולם, אל הוא בהחלט ראש העיר של כולם. "לא כולם מסכימים איתי וישנם הרבה מאוד דעות וזה בסדר גמור, אך אני וצוות העירייה משתדלים לטפל בכל מה שאנחנו יכולים. הכי חשוב הוא שאנחנו לומדים ומנסים להשתפר כל הזמן".
ועדיין אני מקשה קצת על עדי ומזכיר לו שעבר מערכת בחירות קשה מאוד. מבלי להיכנס לפרטים של מי אמר מה ומאיזה צד, הפעם זה ממש לא עבר חלק והתחושה הכללית הייתה ממש לא טובה. עדי חייך ואמר "בן כמה היית כאשר התמודדתי לראשונה לראשות עיריית כרמיאל? אלו היו בחירות קשות ומתישות שכללו 2 סיבובים ומאבק קשה. כאשר ברוך ונגר ז"ל נפטר הייתי בכלל יועצו של השר נבון, והרגשתי שהגיע זמני להתמודד". אגב נבון אז אמר לתושבי כרמיאל משפט שכל כרמיאלי ותיק ודאי זוכר: "אם עדי יבחר לראשות העירייה: אתם מנצחים ואני מפסיד, ואם לא - אתם מפסידים ואני מנצח!". ממשיך עדי ונזכר: "בבחירות התמודדתי מול עו"ד עמוס סוזני שהיה יו"ר האופוזיציה דאז ומול גיורא רוזנטל גזבר העירייה באותה התקופה. אם אתם חושבים שאז הייתה מערכת בחירות עדינה ומנומסת, אתם טועים. ניסיתי לנסות לשכנע את גיורא להתאחד כיוון שכיוונו לאותם הקולות, אך לשווא – מה שהפך את ההתמודדות לקשה במיוחד. בתום הסיבוב הראשון חסרו לי 8 קולות בלבד, מה שגרר סיבוב שני שבו ניצחתי. ומאז ועד היום אני ראש העירייה".
הבחירות הנוכחיות היו קשות בעיקר בגלל שנכנס שחקן חדש לעולם –הפייסבוק. היום כל חכמולוג יכול לגשת למחשב ולכתוב כל מה שמתחשק לו. ב-25 שניות אפשר למחוק 25 שנות עשייה".
שלא תבינו לא נכון; עדי אלדר מעריך ומשתמש בפייסבוק לטובתו כל הזמן, אך הוא נזהר ומזהיר כי הכלי הזה יכול להיות הרסני. "כאשר מישהו כותב משהו שמגיע לכל כך הרבה אנשים בזמן קצר מאוד, אתה יכול לצעוק על הגבעות ולנסות להוכיח בדיעבד... המסר עובר מאוד מהר, בין אם הוא נכון או לא. כל הצדדים השתמשו בפייסבוק לטובה ולרעה אך השחקן הזה לא שינה את המשחק עכשיו, אלא את המשחק לשנים הבאות".
"יש כאלה שלא מסכימים איתי וזה בסדר גמור, הניסיון שלי לימד אותי לקבל את הדעות של כולם. פעם הרב הראשי של כרמיאל הרב מרגלית, סיפר לי שמגילת אסתר נגמרת במשפט 'ומורדכי היהודי היה אהוד על רוב אחיו', איך יכול להיות להיות? גיבור ומציל העם אהוד רק על רוב ולא על כל אחיו? המשל היפה הזה מלמד שפשוט אין 100%".
ניסיתי למשוך בכל כוחי מעדי סקופ: האם נראה אותך מתמודד בבחירות הבאות? חיוך עדין ונפנוף ביד עזרו לי להבין שלסקופ מהסוג הזה אני אצטרך להמתין.
כרמיאל חוגגת חמישים. "אני אוהב את כרמיאל בדיוק כפי שהיא, בעוד חמישים שנים כרמיאל תהיה מודרנית ותכפיל את כמות תושביה"
עדי אלדר מאוד מתרגש מחגיגות היובל לכרמיאל. כילד אני זוכר את כרמיאל חוגגת חצי יובל, עדי אלדר אז היה ראש עיר צעיר ושאפתן – מעניין אם הוא דמיין ש-25 שנים קדימה הוא עוד יכהן כראש העיר ויוביל מהלכים בה. " זה בלתי אפשרי לסכם את כל המטרות שהצבתי לעצמי לאורך השנים, אני יכול להגיד בבטחה ש 99% מכל הבטחה שהבטחתי, קוימה" אומר עדי וממש לא מסכם תקופה. "העבודה כאן אינה נגמרת".
עדי גם מתייחס לאיכות החינוך בעיר: "אנחנו משקיעים מספרים חסרי תקדים בשיפור איכות החינוך. כ- 50% מתקציב העיריה מוקדש לחינוך. אנחנו אחד הערים הראשונות בארץ שהטמיע את תוכניות כיתות כחמות וחדרי מחשבים חכמים".
ובכל זאת מה חסר בכרמיאל? עדי אומר בחיוך "אנשים אומרים לי כל הזמן שחסר כאן ים. לא רק שאני לא יכול לסדר את זה, אני אוהב את כרמיאל בדיוק כפי שהיא".
מבט לעתיד: "עיר מודרנית ותוססת עם 100 אלף תושבים, מרכז רפואי גדול ואוניברסיטה"
אני שואל את עדי איך נראה את העיר כשהיא תחגוג 100? "אני יכול להגיד לך שכבר לא אהיה פה" אומר עדי בבדיחות, "אתה תוכל לבקר אותי ליד אזור התעשייה". ובכל זאת עדי נותן התייחסות רצינית לכרמיאל בת ה-100: "נהיה עיר מודרנית ומתקדמת בכל התחומים. כרמיאל תהיה תוססת עם תוספות שישדרגו אותה פלאים: אוניברסיטה, מרכז רפואי גדול ותיירות ענפה שתוגבר באמצעות בתי המלון שבדרך והרכבת שאוטוטו כבר כאן. את הזרעים אנחנו נוטעים היום. אנחנו מרכז הגליל וכך גם יהיה בעוד 50 שנים – אין ספק".
אז מה מהפרויקטים בקדנציות השונות מרגיש לעדי הכי מוצלח: "אני מסתכל על כל הדברים שנעשו בתקופתי ואני יכול להצביע בגאווה על שלל פרויקטים תחבורתיים יפים כמו כביש 6, רכבת, מניעת הקמת תחנת כח מזהמת מתחת לאזור התעשייה בר לב שאני זוקף גם לזכותו של פואד בן אליעזר שקיבל את הטיעונים שלי וכביש עוקף קריות (22) שהיה אגב אמור להיות בתשלום ובהתערבותי נפתח בחינם. אמרתי דאז לשר התחבורה שהוא יוכל לגבות תשלום מתושבי הצפון, ביום שבו יגבו כסף מתושבי המרכז על נתיבי איילון. הגינון בעיר הוא נפלא. הטיפול בצמחיה מגיע עד לפתח הבתים, אנחנו מהערים היפות בארץ שנעים לגור בה" נזכר עדי. "אך באמת מה שאני אקח איתי לעד, הוא המיזם של פארק המשפחה. אני יכול להגיד בגאווה שזהו פרויקט שאפתני שחלמתי עליו, ואני משאיר אותו במתנה לילדי כרמיאל לנצח. אגב; עוד לא סיימנו את ההשקעה בו, מתוכננים שדרוגים בעלויות גבוהות, הוספת נדנדות שחסרות לילדים ופרויקט מדהים בשם "עץ המוצצים" בו יוכלו ילדי העיר להיפרד מהמוצצים שלהם לנצח לקול משמע הסיפור של הסופרת לי טרכטמן."
אנחנו ממש לא עוצרים כאן אומר לי עדי: "אנחנו מתכוונים להוציא כ- 20,000,000 ₪ לטובת שיפור העיר, במות לנוער, מצלמות שירשתו את העיר, מתקני ספורט ועוד ועוד... אגב; יש לי סקופ בשבילך: יש תוכנית סגורה כבר לצביעת כל הכבישים ואבני השפה בעיר בעלות של כ- 400,000 ₪".
הפסטיבל ה- 27: "פסטיבל המחולות חגיגה אמתית, העבודות בכניסה המערבית יופסקו בזמן הפסטיבל"
פסטיבל המחולות יתקיים בשבוע הבא בפעם ה-27 ועדי אלדר נרגש בכל פעם מחדש. "במהלך שלושת ימי ולילות הפסטיבל  מגיעים לכרמיאל למעלה מרבע מליון אנשים. זו חגיגה אמיתית. אני מבקש מתושבי העיר להיות מסבירי פנים ולקבל את האורחים כמו שכרמיאל יודעת לקבל אורחים ואני מאחל לכולנו הנאה מלאה" מציין עדי ומוסיף בממלכתיות "מגיע לעם ישראל גם לשמוח" משפט שמקבל משמעות ענקית (נאמר לפני מציאת גופות החטופים).
ואפרופו פסטיבל שאלתי את עדי מה עם העבודות והפקקים הנוראיים? "הבנייה בכניסה המערבית נועדה לחזק את קטע הכביש ולהטמיע תשתיות לטובת הרכבת. לצערי המצב גרם לפקקים אדירים. לעיריית כרמיאל אין קשר לצורת העבודה, אך אני בקשר מתמיד עם כל הגורמים הרלוונטיים לרווחת התושבים: מפקד המחוז, מהנדס העיר, מנהל הפרוייקט, מנכ"ל מע"צ, וראש מתנ"ע צפון. אני דואג לכל התושבים- לי יש יכולת לדבר עם מקבלי ההחלטות, אך אתם יכולים להתקשר (2120*) ולהתלונן בפני מע"צ על המצב העגום. כולי תקווה שהמצב ישתפר בקרוב".
לא יכולתי שלא לזרוק משהו בנושא הקרוב לליבי – הספורט בעיר.  אז מתי נראה כאן קבוצת כדורגל בליגת העל? "נושא הספורט הוא נושא חשוב" אומר עדי ומוסיף: "העירייה משקיעה משאבים רבים באולמות השונים ובמגרשי הספורט, הצלחתה של קבוצה תלויה רק בה ובמשקיעים שלה, היכולות של רשות מקומית להשקיע בקבוצות ספורט הן מוגבלות ביותר, שכן התקציב העירוני במוקדש לספורט חייב להיות תואם ליכולת של הרשות..".
עוד כמה קטנות אישיות על עדי אלדר:
מה מרגש אותך? "אני מתרגש בכל פעם שאני נפגש עם תלמידי גני הילדים ובתי הספר, יש לנו ילדים חכמים, עם תודעה לנושאים כמו: אהבת לרעך כמוך, הצורך בשמירה על איכות הסביבה ואני נרגש בכל פעם מחדש מהאהבה שיש להם לעיר".
מה כרמיאלי בעינך? "לתושבי כרמיאל יש מה שנקרא "לוקאל פטריוטיזם" גאוות המקום. כשכרמיאלים נפגשים בארץ ובעולם, גם אם הם לא מכירים אחד את השני הם מרגישים שייכות וקירבה. זה מחמם את הלב. גם העובדה שכולם שומרים על היופי והניקיון של העיר, זה כרמיאלי בעייני. אין עוד עיר כמו שלנו בארץ!".
בעד מי אתה במונדיאל? "ראשית אני מצטער שישראל לא שותפה לחגיגה הזו. אין לי העדפה מיוחדת לאף קבוצה. אני בטוח שהקבוצה הטובה ביותר היא שתזכה בגביע המונדיאל".
ומה אנחנו לא יודעים עלייך? "אני מאוד אוהב לשיר".

עדי אלדר לא מזמן חגג יום הולדת 70, ופורטל כרמיאלי מבקש לאחל לו מזל טוב עד 120, בריאות ואריכות ימים.
  
אולי יעניין אותך גם
שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עכו, נהריה וכרמיאל
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
לראשונה מזה שנים רבות הוקמה עמותה בכרמיאל שכל עניינה טיפול בבעלי חיים
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
פיצוץ רכב בכרמיאל - כתוצאה מכך ארבעה פצועים באורח קל.
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עכו, נהריה וכרמיאל
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
לראשונה מזה שנים רבות הוקמה עמותה בכרמיאל שכל עניינה טיפול בבעלי חיים
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
פיצוץ רכב בכרמיאל - כתוצאה מכך ארבעה פצועים באורח קל.
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
*שב״כ ומשטרה חשפו התארגנות טרור מאזור הצפון שתכננה לבצע פיגועים בישראל. כתבי אישום הוגשו נגד המעורבים.*
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
כרמיאל מרכינה ראש, ועצובה
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
יום עצוב בכרמיאל
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
יום חמישי הקרוב ניפגש ברחבת עיריית כרמיאל לשחרור החטופים
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
רשת "סאלח דבאח ובניו" במבצע חסר תקדים – שלל מוצרים בשקל
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.
"אין בעולם מספיק תפילות כדי לעמעם כאב סבוך געגועים"
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר; יש אשר יכנו אותו מר כרמיאל. הוא אתנו כבר 5 קדנציות ועוד 8 חודשים, ולא מרגיש לשנייה אחת שעבודתו כאן הסתיימה. "מודה על הזכות שניתנה לי כל בוקר, עובד קשה ומתרגש מפארק המשפחה". על הבחירות: "הבחירות הראשונות היו הקשות ביותר" על כרמיאל: "לא צריך לקרוא לה בירת הגליל – היא פשוט כזאת" ועל עצמו: "אוהב לשיר". ראיון חגיגי עם התושב מספר 1.