כותרת
> C;
1/1
בריאות

איך עושים בדיקת gbs עצמית לגילוי סטרפטוקוקוס מקבוצה B?

כרמיאלי בריאותפורסם: 10.10.21 , 14:35ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה B, או GBS, הוא סוג של חיידק שמופיע באופן טבעי במערכת העיכול ובתעלת הלידה של אחת מכל ארבע נשים הרות. למרות שרק כמה תינוקות שנחשפים לחיידק נדבקים, ההשלכות של החשיפה עלולות להיות חמורות ולכלול:

  • הפלה
  • לידת תינוק מת
  • מחלות חמורות
  • ואפילו מוות לאחר הלידה.

ברוב המקרים, GBS גורם לזיהום בדם, דלקת קרום המוח ודלקת ריאות. בחלק מהמקרים, עלולות להתרחש מוגבלויות כגון עיוורון, חירשות, אתגרים נפשיים או שיתוק מוחין. איך נשם הרות יכולות להגן על תינוקותיהן? הן יכולות להתחיל עם איסוף המידע שמסביר איך עושים בדיקת gbs עצמית, ולהתייעץ עם הרופא לגבי השלכות תוצאות הבדיקה והרכבת תוכנית טיפול.

בדיקת gbs עצמית ויעילות התוצאות

נשים הרות שאינן חשות בנוח לעבור בדיקת GBS שכרוכה בהחדרת ספוגית לנרתיק על ידי קלינאי, או שהן רוצות לקחת תפקיד פעיל יותר בהריון שלהן, צריכות להבין איך עושים בדיקת gbs עצמית ולהגיש את ספוגית הבדיקה לניתוח במרפאות חוץ.

הדאגה ליעילות הבדיקה העצמית שכיחה, אבל כבר בשנת 1997 חוקרים קבעו כי דגימות ספוגיות שנאספו על ידי המטופלות נחשבות ל"רגישות לפחות כמו הליך הבדיקה באמצעות ספוגית שמבוצעת על ידי רופאים".

איכות ערכות בדיקת GBS עצמית

חשוב שנשים יידעו לא רק איך עושים בדיקת gbs עצמית, אלא גם באילו סוגי ספוגיות להשתמש למשימה כה חשובה. ספוגיות הבדיקה מיוצרות בטכנולוגיה מתקדמת שהופכת כל קווצה של סיבים למברשת דמוית קטיפה שיוצרת מאות אלפי נקודות מגע לאיסוף ושחרור דגימות בצורה מעולה.

המספר המוגבר של תאי היעד, בהשוואה לשימוש במקלוני בדיקה, מסייע בשיפור הרגישות של בדיקות האבחון. ערכות בדיקות חדשות שנוצרו לשימוש בהליכים האיכותיים לניתוח קליני של דגימות בדיקות GBS, מסייעות לנשים להבין את הכדאיות של ביצוע הבדיקה כשהן אינן מעוניינות או אינן יכולות לבצע את הבדיקה במרפאה.

מהם גורמי הסיכון להעברת GBS לתינוק?

גורמים מסוימים תורמים לסבירות גבוהה יותר שהתינוק יידבק ב-GBS אם תוצאות הבדיקה יהיו חיוביות. הסיכונים כוללים:

  • התחלת צירים לפני השבוע ה-37 להריון.
  • לידה שעשויה להימשך יותר מ-18 שעות.
  • חום קל שאינו מוסבר במהלך הלידה.
  • לידה קודמת של תינוק עם זיהום GBS.
  • נוכחות GBS בשתן או זיהום בשלפוחית השתן שנגרם על ידי GBS.

מה קורה אם תוצאות בדיקת GBS חיוביות?

אם תוצאות בדיקת GBS חיוביות, או שלאישה יש את אחד המצבים לעיל, היא תטופל באנטיביוטיקה תוך ורידית כאשר הלידה תתחיל, או אם יש לה ירידת מים מוקדמת. למרות שזה נדיר, התינוק עדיין יהיה במעקב צמוד לזיהוי בזמן של סימפטומים של זיהום, שעשוי להופיע בשבוע הראשון או לאחר מכן.

סוג הזיהום המוקדם יכול להיות רציני מאוד ולכן נשים עם תוצאות חיוביות ל-GBS צריכות היות מטופלות במהלך הלידה. אם התינוק מראה סימנים של זיהום GBS, הוא יטופל באנטיביוטיקה.

חשיבות למידת טכניקות בדיקה עצמית

כדי לסייע לנשים להגן על תינוקותיהן מפני דלקת בקבוצת B, חשוב שנשים יידעו את השלבים הכרוכים בבדיקה ויבינו איך לבצע בדיקת gbs עצמית באופן נכון. הידע השלם חשוב כדי שנשים יוכלו להיות בטוחות שהן מבצעות את הבדיקה כראוי, ורופאים צריכים להדריך אותן לגבי ביצוע הבדיקה ולענות על כל שאלותיהן.

אם יש לכן שאלות נוספות לגבי ביצוע בדיקת GBS עצמית, או לגבי שימוש במוצרים הרפואיים החד פעמיים המצורפים לערכת הבדיקה, צרו קשר לשיחה עם רופא או איש צוות רפואי לקבלת הדרכה מלאה.

צילום:freepik