כותרת
> C;
1/1
בריאות

בנייה בטוחה: איך לצמצם את תאונות העבודה בענף הבניה?

כרמיאלי בריאותפורסם: 15.12.20 , 13:43ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

תופעת תאונות העבודה בבניה הפכה לנפוצה מאד בשנים האחרונות, עד שנראה כאילו אין דרך של ממש לצמצם אותה, שלא לדבר על מיגור התופעה לחלוטין.

רק כדי לסבר את האוזן, בשנת 2019 נהרגו 40 פועלים בתאונות עבודה בענף. אז איך ניתן לצמצם תאונות בענף הבניה? כל התשובות.

הדרכה לעבודה בגובה

הסטטיסטיקה לא משקרת ובמקרה שלנו היא מצביעה על כך שמרבית תאונות העבודה נגרמות כתוצאה מעבודה בגובה באתרי בניה.

בין אם מדובר בעבודות שמתבצעות בסנפלינג, פיגומים, מנופים או במות הרבה, הסיכונים לעבודה בגובה הם כל כך רבים ולצערנו בעבור מי שחווה אותה הסיכוי לצאת ממנה בחיים הוא לא גדול.

לכן יש חשיבות מכרעת לכל הקשור להדרכות עבודה בגובה, זאת על מנת שכל הפועלים העוסקים בעבודה יהיו מודעים לסכנות, לנהלים ויצמצמו למינימום את הסיכוי והסיכון לנפילה מגובה.

על העובד לדעת באלה מצבים הוא עשוי לאבד את שיווי המשקל שלו, איך הוא אמור להתמודד עם מצבים בהם הוא לא מרגיש מספיק בטוח ואיך מתנהלים כשעובד אחר חווה מצוקה.

כמובן של כל העובדים שמבצעים עבודות בגובה להחזיר בהיתר מיוחד שמתיר להם לבצע עבודות כאלה, היתר המצביע על כך שהם עברו את ההכשרה המתאימה, יודעים לבצע את העבודה בגובה ולהצביע על ליקויים טרם ביצוע העבודה.

מינוי ממונה בטיחות

תפקידו של ממונה הבטיחות הוא פשוטו כמשמעו, להיות אמון על כל נושא הבטיחות באתר הבנייה. באחריותו לנהל יומן בטיחות, לקבל את כל הפניות בנושא הבטיחות ולהיות אחראי על כל הציוד במתחם.

על ממונה הבטיחות לבנות תיק הדרכות מסודר לכל פרויקט ולכל תת פרויקט באתר ולוודא שכל העובדים יעברו את ההדרכות הרלוונטיות אליהם ובשפה שלהם. לעובד שלא עבר הדרכת בטיחות מסודרת אזור לבצע כל עבודה במסגרת הפרויקט.

קבלן בנייה שלא ימנה מומנה על הבטיחות ולא יוודא שהעובדים שלו עברו את כל ההדרכות הנדרשות בחוק, פשוט עובר על החוק וצפוי לעונשים וקנסות כבדים.

שלטי בטיחות באתר הבניה

ברוב המקרים אתרי הבניה הם אתרים גדולים המכילים כמות גדולה של ציוד ותנועה רבה של אנשי מקצוע, לעיתים כאלה שכלל לא מכירים את האתר. על מנת לסייע לכל העובדים להשתלב כמו שצריך באתר ולפעול על פי הנהלים, יש להציב שלטי בטיחות.

בדרך כלל מדובר בשלטים מאד פשוטים המזהירים מפני סכנה כל שהיא כמו נפילה, מדרגה לפני ועוד. את השילוט הזה יש להציב בכל אזור המועד לסכנה, על מנת לצמצם את הסיכוי לתאונת עבודה למינימום.

ככל שיוצבו יותר שלטים באתר, כך העובדים ירגישו שהם נמצאים בסביבה מלאת סכנות וישמרו על עצמם. ככל שהעובדים ירגישו שהם נמצאים בסוג של שגרה, האדישות תגבר והסיכוי לתאונות יגדל בהתאם.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר - https://ilanzada.co.il/

צילום - freepik