כותרת
> C;
1/1
הלב של כרמיאלי

היכרו את החווידע כרמיאל

כרמיאלי הלב של כרמיאליפורסם: 19.09.19 , 12:56ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הכירו את איילת ברטוב, בת 51 אמא לארבעה ילדים, גרה בכמון. בעלת תואר ראשון במדעי החיים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה ומזה חמש שנים, מנהלת את החווידע בכרמיאל.

החווידע, מרכז מדע חוויתי הנמצא בסמוך לבית הנוער הריימאנס. עיריית כרמיאל תומכת בחווידע ומספקת שירותים שונים לפרוייקט חשוב זה. לחווידע מגיעים בכל בוקר, ילדים במסגרת בתי הספר וגני החובה, לפעילות שנמשכת שלוש שעות.

הילדים תמיד שמחים להגיע, תמיד אקטיביים, חוקרים ומעשירים עצמם בידע ובחוויות.

ילדים מגני החובה בעיר מגיעים לשלושה ביקורים בשנה ועוסקים בנושא על פי בחירתם.

תלמידים מבתי הספר היסודיים פועלים במעבדה במערך ניסויים מדעיים התומך בחומר הנלמד בכיתה.

יש קשר הדוק בין בתי הספר בעיר לבין החווידע. בימי שיא בבתי הספר צוות מדריכים מגיע ומפעיל תחנה מדעית ובמהלך קייטנות בחגים מתקיימת פעילות מדעית בבתי הספר.

זהו מקום של הזדמנות.

הזדמנות ללמוד מדעים בדרך חוויתית, בדרך של משחק, דרך של ניסויים במעבדה המצוידת וגם באמצעות יצירות מדעיות מצחיקות ומהנות.

החווידע הוא מרכז מיסודו של פר"ח – למכון דוידסון לחינוך מדעי.

עמותת פר"ח שמה לה למטרה לצמצם פערים בחברה הישראלית ואחת הדרכים היא לחשוף את הילדים המגיעים לחווידע, לאותן החוויות אליהן נחשפים ילדים במרכז הארץ, שם לדבריה של איילת יש הרבה יותר אפשרויות בילוי, הם נגישים יותר למוזיאונים, למרכזים טכנולוגיים ולמרחבי למידה חדשניים.

זו הסיבה, משתפת איילת, שבשנים בהן היא מנהלת את המרכז, וכאחראית על התכנים, אירחה תערוכות מדעיות מ"גן המדע" ממכון דווידסון.

התערוכה הראשונה "מצרים העתיקה" אחריה הגיעה "תערוכת המוח" ובימים אלה עוזבת את החווידע תערוכת "סודות הים" כשהפעילות האחרונה במסגרת התערוכה של "סודות הים" הוקדשה במהלך חודש אוגוסט האחרון ליצור מיוחד, הפינגווין, ציפור שנראה כמו יונק. דרך יצירות ופעילות מהנה, הילדים למדו על תכונותיו היחודיות.

בצוות החווידע יש כ-40 מדריכים, סטודנטים המקבלים עבור פועלם בחווידע מילגת פר"ח המסייעת להם בזמן הלימודים.

הם לומדים באורט בראודה ובמוסדות אקדמיים בצפון. רובם תושבי כרמיאל והם מעבירים את הפעילות, מדריכים את המבקרים הצעירים המגיעים לחווידע.

גם הסטודנטים בעצמם צומחים ומתפתחים בחווידע ומקבלים כלים לחיים. לומדים להציג מול קהל, להעביר מסרים ורוכשים בטחון עצמי. הפעילויות מתקיימות גם בשעות אחר הצהריים לקבוצות מאורגנות. בחגים מתקיימים בחווידע אירועי שיא לקהל הרחב ומשפחות רבות מגיעות עם ילדיהם בתיאום והרשמה מראש.

עוד בחווידע, ימי הולדת עם ניסויים מדעים, לילדי גן וכיתות א-ב. ביום ההולדת הילד החוגג הוא המדען. הוא מכין ניסויים בעזרת המדריך במעבדה ומזמין את חבריו להשתתף. זו השנה השלישית בה מקיימים חוג לגו בחלק מגני החובה בכרמיאל.

אל הגן מגיעים שניים, שלושה סטודנטים בשעות הצהריים כאשר המטרה לחשוף את כל ילדי הגן, ובעיקר בנות למשחק בלגו. בדרך כלל בגן בנים ניגשים לשחק בלגו, בזמן שבנות ניגשות לפינות משחק אחרות. התכנית מפתחת מיומנויות מוטוריות, חברתיות ושכליות, מעודדת יצירתיות, חקר הנדסי, ראייה מרחבית ומציאת פתרונות הנדסיים.

מטרת החוג היא שכל ילדה וילד ייחוו חוויית הצלחה וייהנו מתהליך התכנון והבניה.

השנה יעסקו בחווידע בנושא של בנייה והנדסת מבנים. תלמידים מבתי ספר יסודיים וגני חובה יוכלו לבחור, בכל יום של פעילות, בין מערכי מעבדה שונים לסדנת בנייה פעילה.

התלמידים יבנו בסדנה עם אבני לגו, חלוקי נחל, בניית מסלול מצינורות ועוד. במסגרת הסדנה יבואו לידי ביטוי שיקולים הנדסיים, עבודת צוות, תקשורת ומנהיגות.

בחווידע מתקיים חוג טבע וסביבה בחצר. החוג הוא ללא עלות והילדים פועלים בגינה, שותלים, גוזמים וגם מתלכלכים. "חשוב בעיני שכל ילד יגע באדמה, יזרע זרעים של עגבניה, גזר ופלפל ויעקוב אחרי מעגל הצמיחה וגם כמובן יקטוף ויאכל את הירקות.

בעידן בו הילדים מבלים מול מסכים, חשוב לי להציע אלטרנטיבה אחרת. בסוף החורף אפשר לשמוע אצלנו קול צהלות ילדים המוצאים תפוח אדמה למאכל מתוך האדמה הבוצית, אותם יבשלו במדורה ויאכלו לאחר מכן."

השנה מיד אחרי החגים החוג יתקיים בימי שלישי אחר הצהריים. הסיפוק הגדול של איילת היא השפעת הפעילות בחווידע על ילדים והרגע בו הם מגלים כי מדע יכול להיות מהנה והחשש ממנו מתפוגג.

כאמור, בשנה זו ביקרו 17000 מבקרים בחווידע והאתגר של איילת לחדש ולמגנט לפעילות עוד ועוד מבקרים צעירים באמצעות מוצגים חדשים ופעילויות מהנות. עוד מתכננת איילת, הקמה של מרחב עשיינות, מרחב בו הילדים יוכלו ליצור ולהתנסות בחומרים שונים ולאפשר לדימיון שלהם להוביל אותם למחוזות רחוקים.