כותרת
> C;
1/1
בריאות

התינוק סובל מגזים? יש מה לעשות

כרמיאלי בריאותפורסם: 31.01.24 , 17:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בתור הורים טריים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עומדים חסרי אונים מול הבכי של התינוק שלנו, שעה שאנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות. אל דאגה, זה טבעי ויש מה לעשות. גזים או בשמם השני: קוליק, זו תופעה בה התינוקות הרכים מרגישים אי נוחות באיזור הבטן. בדרך כלל אנחנו נראה את התופעה בשלושת החודשים הראשונים לחייו של התינוק הטרי. הסיבה לכך היא כי באותם חודשים מתפתחת אצל התינוק מערכת העיכול, מה שמעלה את הרגישות ואת תחושת אי הנוחות. אמנם, רבים מהתינוקות יצליחו להתגבר וירגישו טוב יותר בהמשך. עם זאת, הרי שמדובר על תקופה לא נעימה וכזו המעוררת תחושות קשות אצל ההורים, אשר רוצים בסך הכל להיטיב עם התינוק או התינוקת שלהם. מה בכל זאת אפשר לעשות? אנחנו כאן כדי לתת תשובות לכל.

כמה מילים על התופעה עצמה

דיברנו עליה בקצרה עם זאת אנחנו נרחיב כעת. קודם כל אנחנו רוצים לעזור לכם להבין מתי אפשר לחשוד בכך שאכן מדובר על תופעה של קוליק. הרי תינוקות רכים בוכים לעיתים קרובות ובדרך כלל ייקח לנו זמן להבין מה הדבר הגורם לתחושה של אי נוחות מהסוג הזה. אם אפשר לקרוא לכך 'החוק' בנוגע לתופעה הוא עיקרון השליש. כלומר, אם לאורך שלושה ימים או יותר, התינוק בוכה בערך שלוש שעות ביום ויותר לאורך שלושה שבועות לפחות ואם לא אובחנה בעיה רפואית אחרת, כנראה הוא סובל מקוליק. זה אמנם לא נעים ומעורר תחושות מורכבות אצלכם, ההורים. אבל שימו לב כי אנחנו מדברים על חלק מתהליך ההתפתחות הבריא של מערכת העיכול. אין כאן מקום להרגיש אשמים או להרגיש כאילו אתם עושים משהו לא בסדר. כאמור, בתום תקופת ההתפתחות של מערכת העיכול התינוק ירגיש הרבה יותר טוב והבכי החוזר ירד בהדרגה.

מה אפשר לעשות כדי לסייע לתינוק

לאור מה שאמרנו, בכל זאת, ישנן מספר פעולות אותן אנחנו יכולים לעשות כדי לגרום לתינוק להרגיש טוב יותר. כאן מופיעה רשימה חלקית:

  • להניח את התינוק כאשר הבטן לחוצה לזרוע: מה שבדרך כלל קוראים לו 'תנוחת הנמר' או 'תנוחת העץ'. תנוחה בה התינוק מרגיש לחץ באזור הבטן והדבר ידוע בתור מה שיכול להקל על כאבי בטן וכיוצא באלו.
  • כיפוף רגלי התינוק לאזור הבטן: תנועה המוכרת כמשחררת גזים ומסייעת לפעילות העיכול.
  • עקבו אחר התזונה של התינוק: בין אם אנחנו מדברים על תינוק יונק או על זה הניזון ממזון המיועד לתינוקות, לעיתים יש קשר בין סוג המזון אותו הוא מקבל או הכמות ובין התעוררות תחושת אי הנוחות המסוימת הזו. בעיקר אם התינוק אוכל אוכל מעובד, אפשר לחשוב על החלפה של המזון בו אתם משתמשים היום במזון אחר.
  • מציצה של מוצץ יכולה להקל: אנחנו יודעים כי לא פעם מציצת מוצץ מסייעת לפתיחת מערכת העיכול וכך התינוק מעבד את האוכל בקלות רבה יותר ובתוך זמן קצר הוא גם ירגיש הרבה יותר טוב.

האם יש תרופה היכולה להקל

באמת אפשר למצוא תרופה לגזים לתינוק במקומות שונים. אל תשכחו כי תרופה לגזים לתינוק לא יכולה לפתור את הבעיה לחלוטין. הרי המצב ישתנה רק כאשר מערכת העיכול תעבור שינוי. מה שאנחנו כן יכולים לעשות לעומת זאת זה לשפר את תנועת מערכת העיכול ולהקל על הכאב ואי הנעימות הנלווים.

ההמלצה שלנו היא להשתמש במה שנקרא תרופה טבעית לגזים לתינוק - כזו אשר לא מכילה חומרים כימיים. אלא, אפשר להניח אותה על הפיטמה בזמן ההנקה או לשים על הלשון של התינוק זמן קצר לפני האוכל ולראות איך פעילות מערכת העיכול משתנה גם כן. כך תהיו רגועים כאשר אתם יודעים כי התינוק שלכם מקבל בדיוק מה שהוא צריך ונצליח לעבור את התקופה המורכבת הזו בשלום.

קרדיט-Photo by Omar Lopez on Unsplash