כותרת
> C;
1/1
בריאות

טיפול בחרדה חברתית

כרמיאלי בריאותפורסם: 28.04.21 , 10:18ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

חרדה חברתית היא תופעה רווחת באוכלוסייה, בעבר היא כונתה פוביה חברתית. זו הפרעה המתארת לחץ ופחד מתמיד מפני מצבים חברתיים שונים, ואדם הסובל מחרדה חברתית חושש באופן קבוע מהערכות, ביקורות ושיפוט שלילי בסביבה. האדם חושש ממצבים חברתיים בהם הוא עלול לסבול מפחד ומבוכה קשה, מעלבון, מפגיעות שונות, מתחושת נחיתות וכו'. לכן, האדם נמנע מסיטואציות חברתיות והתפקוד היומיומי שלו נפגע באופן משמעותי.

תופעת החרדה החברתית – הקדמה

חרדה חברתית נפוצה בקרב אנשים בכל הגילים, היא יכולה להופיע בעוצמות משתנות. החרדה החברתית עשויה להופיע בזמן שיחה עם אדם אחר או קבוצה של אנשים, במפגש עם אנשים חדשים, באירועים חברתיים כמו מסיבות, חתונות וכדומה, בהרצאה לפני קהל, בעבודה כאשר צריכים להעביר פרזנטציה או לשאת דברים בפני קהל ועוד.

אדם הסובל מחרדה חברתית חווה תחושות גופניות והתנהגותיות המשפיעות על תפקודו בחברה, הוא עשוי לסבול מדופק מהיר, הזעה, נשימה מהירה, סומק בלחיים, רעד לא רצוני ובלתי נשלט בקול, פחד חריף ותחושה כאילו הוא נמצא תחת זכוכית מגדלת של אחרים. כתוצאה מחרדה חברתית רבים נמנעים מפעולות המעוררות את תחושת החרדה והתסמינים הנלווים, לכן האדם יתקשה ליצור קשרים חברתיים, והוא צפוי להתקשות בעבודה ובזוגיות.

כדאי לדעת כי הסיבות לתופעת החרדה החברתית אינן ידועות, בדיוק כמו בהפרעות חרדה אחרות, אך לעיתים התופעה נובעת בגלל גורמים גנטיים שעדיין לא זוהו על ידי החוקרים. אם סובלים מתסמיני חרדה חברתית חשוב לעבור אבחון מקצועי, וזיהוי מדויק של הגורמים המעוררים את החרדה מהווה צעד ראשוני בטיפול ההתנהגותי הנדרש.

תסמינים עיקריים של חרדה חברתית

התסמינים העיקריים של תופעת החרדה החברתית הם פחד ו/או מתח במצבים חברתיים שונים בהם האדם חושש כי אחרים ישפטו אותו או במצבים שבהם עליו להפגין את יכולותיו. אדם הסובל מחרדה חברתית עשוי להתנהג בצורה מבישה, מוזרה ואפילו בצורה פוגענית כלפי אחרים. החרדה יכולה להופיע לפתע וללא התראה מוקדמת ולגרום לאדם לקושי ליצור קשרים חברתיים, לנהל שיחות עם אחרים, לאכול מול אנשים אחרים, לשוחח ועוד.

בין התסמינים המוכרים של חרדה חברתית ניתן למצוא דפיקות לב מואצות, הזעה, מתח נפשי גבוה, לחץ המלווה בכאב, תחושה של עילפון מתקרב ועוד. כמו כן, אחד התסמינים של התופעה הוא הימנעות ממפגשים חברתיים ובידוד חברתי.

דרכי טיפול בחרדה חברתית

הטיפול המומלץ כיום על ידי המומחים הוא משולב, כלומר לאחר אבחון חרדה חברתית מציעים טיפול פסיכולוגי המבוסס על טיפול התנהגותי וקוגניטיבי (CBT) בשילוב טיפול תרופתי. הטיפול הפסיכולוגי מתחיל בהערכה של המחשבות והמצבים שמעוררים את החרדה החברתית אצל המטופל. בהמשך הטיפול חושפים את המטופל לסיטואציות שונות המעוררות את החרדה החברתית אצלו ומסייעים לו עם כלים שונים כמו הרפיה ודמיון מודרך כדי להקל על התסמינים של התופעה. בשנים האחרונות החלו להציע גם טיפול בחרדה חברתית באמצעות מציאות מדומה, ובנוסף במהלך הטיפול הפסיכולוגי מעניקים למטופל כלים ומיומנויות המאפשרים לו להתמודד עם הסיטואציות החברתיות בצורה יעילה ולחזק את הביטחון האישי שלו.

הטיפול התרופתי מבוסס על תרופות מרגיעות שתפקידן למתן את התגובות הפיזיולוגיות ולאפשר לאדם להתמודד היטב בסיטואציות חברתיות שונות, אחת התרופות היעילות נקראת פרופרנולול אך יש תרופות נוספות.

למה כדאי לפנות לפסיכיאטר מומחה לטיפול בחרדות?

חרדה חברתית פוגעת בתפקוד האדם, הן במצבים חברתיים והן במישור התעסוקתי והבין אישי. החרדה עלולה להתפתח כבר בגיל 13 ולהשפיע על התפתחותו של הנער. מאחר ובני אדם הם יצורים חברתיים המעוניינים להשתלב בחברה ובקהילה, חשוב לעבור אבחון מקצועי על ידי פסיכיאטר מומחה לטיפול בחרדות. לאחר האבחון הפסיכיאטר המומחה ימליץ על הטיפול המתאים ביותר, בדרך כלל טיפול התנהגותי קוגניטיבי בשילוב תרופות יעילות.