כותרת
> C;
1/1
בריאות

"יותר אנשים מבינים ומעריכים את המקום והיכולות של הרפואה הסינית"

כרמיאלי בריאותפורסם: 02.09.20 , 10:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

"יותר אנשים מבינים ומעריכים את המקום והיכולות של הרפואה הסינית"

איתי אלבז מכרמיאל, בעל קליניקה לרפואה סינית ומתמחה בצילום אנרגטי ובטיפול באלקטרו-קריסטל לצד הרפואה הסינית המסורתית , מגלה כי "באופן ויזואלי ניתן לראות את הצ'קרות ובלתי ניתן להתעלם מהיחס של הצ'קרות למערכת הפיזית והנפשית"

דלית מור

"מזה שנים רבות הרפואה הסינית היא נחלת הכלל, כשיותר אנשים מבינים ומעריכים כיום את היכולות שלה בטיפול ובאיזון הגוף, כבר בכל קופות החולים משלבים גם רפואה משלימה". כך אומר איתי אלבז, תושב כרמיאל, המתמחה בטיפול ובצילום אנרגטי לצד רפואה סינית מסורתית.

איתי החל את מסע חייו בעולם הטכנולוגי, המהפך והשינוי המקצועי שלו התרחש, לאחר שנחשף באינטרנט לטכנולוגיות הצילום האנרגטי שפותחה על-ידי מדען וממציא אנגלי בשם ד"ר אולדפילד. "מכיוון שאני בבסיסי אדם טכני התרשמתי מכך שהתגלתה דרך מדעית למדוד ולאבחן את אנרגיות הגוף שלנו, בדיוק כפי שאנחנו מבצעים בדיקות דם או צילום רנטגן על מנת לאבחן את מצב הגוף שלנו. היום כבר אי אפשר להתעלם ממערכת היחסית של הצ'קרות, המערכת הפיזית והאספקט הנפשי שבגופנו".

הוא טס לאנגליה על מנת ללמוד ישירות מד"ר אולדפילד, ובהמשך למד במשך ארבע שנים רפואה סינית, על מנת שיוכל לשלב אבחון וטיפול – שילוב בין ידע לבין פרקטיקה של רפואה סינית יחד עם טכנולוגיה חדשנית.

מה רואים בצילום אנרגטי?
" הטכנולוגיה היא ויזואלית, שזה מאד נגיש ונוח, והיא מאפשרת לראות את הצ'קרות והרובד האנרגטי שבגופינו, היום כבר אי אפשר להתעלם מהקשר של הצ'קרות למערכות הפיזיות והנפשיות, לא פעם בעזרת הצילום אני רואה דברים שמעלים שאלות והן בתורן מציפות דברים מהעבר, לעיתים זאת הייתה מכה פיזית שאדם קיבל ושכח ממנה ולפעמים משהו מנטלי או בין לבין, ניתן ממש לראות את חוסר האיזון בצילום ואת ההלימה ביניהם. הגוף הפיזי והאנרגטי פועלים כיחידה אחת בלתי ניתנת להפרדה, לכן האבחנה והטיפול האנרגטיים משלימים את האבחנה והטיפול הקונבנציונאל".

כיצד אתה מתייחס לרפואה הקונבנציונלית?
"רפואה היא רפואה, בין אם היא פיזית או אנרגטית, הייתרון הוא להבין שיש כאן פוטנציאל טיפול ואבחנה משתי האסכולות והשילוב יכול להביא לתוצאות טובות בהרבה משל כל אחת בנפרד.
בלימודי רפואה סינית לומדים על כל מערכות הגוף – כולל כימיה, גנטיקה, פרמקולוגיה ועוד. אין כאן פסילה או התבדלות, זה בעצם ההבדל בהתפתחות הרפואה האנרגטית מ'אלטרנטיבית' ל'משלימה', החזון שלי הוא השילוב הבלתי נמנע לכדי רפואה אחת שלמה.


כיום בדומה לרפואה הקונבנציונאלית מדובר ברפואה שקיימת כבר אלפי שנים וכל הזמן מתקדמת, מעמיקה ולעולם לא דורכת במקום, כל הזמן לומדים וחוקרים עוד ועוד כדי לשפר את כלי האבחנה והטיפול שלנו.


אני נתקל עדיין ברופאים ומטופלים שבעקבות דעות קדומות פוסלים לחלוטין את הרפואה המשלימה או את הרפואה הקונבנציונאלית, אותם אנשים עדיין מתייחסים לתחום כ'אלטרנטיבי' למרות שההתייחסות הזאת מזמן חלפה לה מהעולם. זה נכון שטיפול בכאבי גב לדוגמה לא מצריך התייחסות מעמיקה לכאן או לכאן אבל במצבים שיש בהם אבחנה של מחלות כרוניות ברקע, אדם חייב לדעת לשלב הכל. כשמגיע אלי אדם עם אבחנה כרונית משמעותית ומבקש שאעזור ללא הטיפול הקונבנציונלי, אני תמיד מסביר שאין אחד בלי השני, אין גוף בלי נפש ואין נפש ללא גוף, השניים כרוכים אחד בשנייה לצורך הקיום שלנו אדם חייב להיות מוכן לעזור לעצמו ולקבל על עצמו תהליך טיפולי אם הוא רוצה להרגיש טוב יותר, וגם להפך: להיעזר רק ברפואה קונבנציונלית ללא שילוב ברפואה משלימה במקרים כאלה זהו חוסר אחריות. תחום הרפואה המשלימה התפתחה, וכיום הרופאים משתפים איתה פעולה וגם בקופות החולים ממליצים לפנות אליה. אבל אם למשל, אדם יתקשר ויאמר שברגע זה הוא עם לחץ בחזה וכאב או קוצר נשימה, ה"טיפול" הוא כמובן להזמין אמבולנס", אומר איתי בחיוך.

האם יש מספר מפגשים מינימליים שמומלץ לקחת?
"קשה מאוד להגדיר מראש, כי זה משתנה בין מטופל למטופל וקשור לסיבות שבגללן הגיעו אלי לקליניקה. המפגש הראשון הוא ארוך יותר, נמשך שעה וחצי וכולל תשאול שלי: שאלות שרופא לא נוהג לשאול כמו: כמה שעות ישן אתה ישן? כמה שעות אתה עובד?, האם אתה נהנה בעבודה? ושאלות נוספות. תוך כדי שיחה צפים דברים, כמו למשל המצב בבית או תאונה שהוא עבר, ועוד. המבט הרחב הזה מאפשר לנו לראות ולהתייחס לכל אורח החיים של האדם שמולי וכמובן מאפשר למי שמגיע להרגיש בנוח לחשוב על עוד דברים שלא ציינו קודם, כי זה מרגיש פתאום שאולי ראוי לציין גם, שלא נוח לי בבטן מזון מסוים, או שכשאני קם מכיסא יש לי לפעמים סחרחורת או רואה נקודות שחורות בשדה הראיה שלי ועוד. גופנו מאותת לנו ללא הפסק על מצוקות ודברים שמפריעים לנו, אבל לא תמיד אנחנו שמים לב לכך. לפעמים אנחנו מרגישים שלא נוח לנו, ופשוט ממשיכים בחיינו. אנשים נוטים להגיע לרופא רק כשהמצב כבר בלתי נסבל ובלתי נסבל משמע שלא להמשיך להמשיך בשגרת חייהם ולהתעלם ממנו. חשוב לציין שאין כאן קסמים, אלא טיפול שהוא למעשה תהליך. הרפואה המשלימה לא רק מטפלת כשישנה בעיה, אלא מסייעת גם באיזון הגוף. מספיק שמרגישים אי-נוחות על מנת להגיע אפילו לשני מפגשים, כדי למנוע החמרה, במידה והבעיה חמורה יותר אז הטיפול ממושך יותר כמובן. אני, אישית, ממליץ להגיע גם בשגרה בה אנחנו מרגישים טוב, כדי לשמר את המצב ולהישאר מאוזנים, הרפואה המשלימה היא למעשה רפואה מניעתית במקור, הבעיה היא שזה לא נתפש לנו כיום כדבר הגיוני, אבל עם הזמן אנשים נעשים יותר ויותר קשובים לגוף שלהם ופתוחים ומכירים יותר את יעילות הרפואה הסינית והרפואה המשלימה בכלל".

כיצד אתה מרגיש דרך המטופלים את ההשפעה של הקורונה?
"כשחזרתי לעבוד אחרי הסגר ראיתי כיצד התקופה השפיעה עלינו בדרכים שונות. אנשים מבוגרים שלא יצאו מהבית ושלא התראו עם נכדיהם, אנשים שהיו פעילים ולפתע מצאו את עצמם יושבים בבית, יחסים טובים או לא טובים בבית צפו. הרבה מטופלים הגיעו, גם וותיקים וגם חדשים שלא הכרתי קודם לכן, כשהבעיה העיקרית הייתה מצבם הנפשי שהיה לא טוב ולפעמים חמור. כמו שמקבלים מכה ואחריה המקום מגליד, עדיין ניתן לראות בצילום חוסר איזון וכשיש חוסר איזון נפשית, הוא עלול להתגבש לרובד הפיזי וליצור תקיעות. אחרי טיפול רואים בצילום כיצד זה נעלם. טיפול במתח הנפשי שהתגבש אצל המון אנשים אחרי הסגר שהיה בתחילת הקורונה, הקל משמעותית על רוב מה שהפריע להם, בין אם זה על הנשימה, הפרעות שינה, בעיות עיכול ועוד. פה בעצם נמצאת דוגמה נהדרת למקום שבוא הרפואה הסינית אפקטיבית יותר מהרפואה הקונבנציונאלית".

מה בעיקר אתה אוהב בתחום?
"אני אוהב את כל המכלול, ובמיוחד את תחום המחקר והטיפול, כי אני נוהג כל הזמן להתעמק וללמוד. אבל אני נהנה במיוחד מתחושת הסיפוק כשאני עוזר למטופל שסבל ממשהו משמעותי, שפתאום לא כואב הצוואר, לא כואב הגב, יכול לנשום לרווחה, שהוא יכול ללכת לקניות לבד. כשמגיע אלי אדם עם כאב גב, זו תחושת סיפוק מדהימה לשמוע ממנו אחרי הטיפול שהוא הולך סוף כל סוף בקלילות בבית, יכול פתאום לעבוד בגינה ולא הרגיש כך במשך שנים. גם הטיפול באלקטרו קריסטלי הוא יעיל לא פחות, במקרי קיצון כמו בכוויות אותן הוא מנטרל לחלוטין, בדלקות או בכאבים אקוטיים.
למרות היעילות הידועה של הרפואה הסינית לטיפול במגוון מצבים אקוטיים וכרוניים כאחד עדיין חשוב לזכור שמטרתה של הרפואה הסינית הוא לאזן את הגוף, לכן כל אחד שמרגיש "נורה אדומה" קטנה שמאותתת לו בגוף מוזמן לבוא למפגש אחד או שניים רק כדי להשיב את הגוף לאיזון ולמנוע החמרה.


"לכולנו מגיעה שעה אחת עבור עצמינו בשבוע לא? אני מעדיף לקבל אנשים בקליניקה גם בשעות הערב ובימי שישי ולא להגיע למצב של ביקורי בית לטיפולים מיוחדים שאנשים כאובים ולא מסוגלים לזוז. כל אחד ואחת יכולים לפנות שעה אחת בשבוע, זה מגיע לכם "

הקליניקה של איתי נמצאת בכרמיאל, ליד היכל התרבות.
לתיאום פגישה או ייעוץ – 072-3925181