כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

יש ברשותכם מטבע עתיק? זה מה שאתם צריכים לדעת

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 28.09.23 , 09:07ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

זה קורה לא פעם ולא פעמיים. אתם מסדרים את הבית של סבא וסבתא, עורכים פינוי לבית הישן של ההורים ולפתע, מוצאים מטבע ישן ולא ממש יודעים מה לעשות איתו. אם אתם רוצים לשמוע את המטבע בתור סוג של מזכרת זו כמובן אופציה, אבל קיימות אלטרנטיבות נוספות. במאמר הבא אנחנו רוצים לעשות לכם סדר ולהסביר, איך אנחנו מודדים ערך של מטבע עתיק ואיך אנחנו עוזרים לכם לממש את הזכויות שלכם על המטבע במלואן. קחו נשימה, אנחנו מתחילים.

כמה מילים על ערך הכסף מאז ועד היום

כדי להבין באמת כמה כסף שווה, אנחנו רוצים רגע לקחת צעד אחורה ולדבר על התפקיד של הכסף בעולם. בימיו של האדם הקדמון, בני האדם התגוררו בשבטים. בתחילה, כל שבט ייצר לעצמו את המוצרים אשר שימשו אותו בחיי היום יום. בני השבט טוו חוטים לתפירה של בגדים והם היו אלו האמונים על ליקוט של צמחים כמו גם על צייד. עם הזמן, בני האדם התפתחו ולמדו לסחור אלו עם אלו. המהפכה החקלאית הובילה את בני האדם לגדל גידולים שונים בעצמם וכך הם למדו לחיות במקום אחד ולא לנדוד יותר. בהמשך, גילו בני האדם כי הם יכולים לסחור בסחורות שונות תמורת סחורות אחרות, גידולים אחרים אותם גידלו בני השבט השני. הכסף נוצר רק מאוחר יותר. הרעיון הבסיסי קבע כי אפשר להחליף את סחר החליפין במערכת מסודרת, אשר תקבע מה הערך של כל סחורה, בהשוואה לזהב או כסף. המטבעות אותן אנחנו מכירים היום התפתחו רק מאוחר יותר. המטבע נועדה לקבוע כמה שווה מוצר מסוים ביחס למטבע המקומי. כדי להוזיל את ייצור המטבעות, החלו ליצור מטבעות מסוגים שונים של מתכות. כלומר, מטבעות לא יוצרו רק מזהב, אלא גם מכסף, נחושת ואפילו מפיסת נייר, כמו השטרות המוכרים לנו היום.

איך אנחנו קובעים את ערך המטבע

אם ברשותכם יש מטבעות עתיקים למכירה, אנחנו יכולים לומר לכם כי אנחנו קובעים את ערכם על פי שני מדדים שונים:

המדד הראשון, האם אותם מטבעות עתיקים למכירה הם בעלי ערך היסטורי

לצורך ההשוואה, אם ביסודות של הבית שלכם התגלו ממצאים ארכיאולוגים ובין היתר מצאתם מטבעות עתיקים מימי מרד בר כוכבא למשל, הרי שהמטבעות הללו שווים הרבה מאוד כסף. לא משום שהמטבע עצמו עשוי חומר ששווה משהו, אלא משום שהמטבעות יכולים לעניין אספני עתיקות למשל וכיוצא באלו. כמובן אתם לא חייבים למצוא בהיכרח מטבעות עתיקים מימי מרד בר כוכבא, גם מטבעות עתיקים למכירה מימי הביניים באירופה או מארצות המזרח יכולים לעניין אספנים ברחבי העולם ואלו ישלמו לא מעט כסף בעבורם.

המדד השני, מה ערך החומר ממנו עשוי המטבע:

כאמור, לא תמיד מטבעות עתיקים למכירה עשויים מתכת השווה משהו. אבל לעיתים, אם המטבע עשוי זהב לדוגמא, אפשר להתיך את הזהב, לשקול אותו ואתם יכולים לקבל על כך תמורה כספית. למשל אם מצאתם לירות מימי המנדט הבריטי או אפילו אם נמצאים ברשותכם שקלים ישראלים אשר יצאו משימוש כבר לפני שנים.

אנחנו כאן כדי לעזור לכם

אתם כמובן לא חייבים להבין בתחום כדי ליהנות מהתמורה עבור מטבעות עתיקים למכירה. אנחנו כאן נשמח לעזור לכם בעניין הזה. אצלנו תמצאו מומחים אשר יבחנו את המטבעות הנמצאים ברשותכם ויעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בעניין הזה. אל תהססו, צרו עימנו קשר עוד היום ונשמח לסייע לכם.

קרדיט-Photo by Priyansh Patidar on Unsplash