כותרת
> C;
1/1
בריאות

כך תזהו שהאדם מולכם עובר שבץ מוחי

כרמיאלי בריאותפורסם: 10.06.21 , 10:57ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אחת הסיטואציות המפחידות ביותר שקיימות, היא כשאדם מולנו עובר שבץ מוחי ובמקרים מסוימים אנחנו אפילו לא יודעים על כך. שבץ מוחי עלול לפגוע מאוד באיכות החיים, לגרום לנכות ובמקרי קיצון אפילו למוות. כדי למנוע זאת, יש ללמוד כיצד לזהות סיטואציה כזו ולטפל בה במהירות האפשרית, בכדי להפחית באופן ניכר את הנזקים שנגרמים למוח במהלך ההתקף.

ברוב הפעמים, אדם הלוקה בשבץ מוחי לא מסוגל לדבר ולבטא את תחושותיו, כך שהכרחי שהסובבים אותו יידעו כיצד לזהות את התסמינים ולהציל את חייו. האירוע המוחי מתרחש כשאיזור מסוים במוח לא מקבל מספיק דם, כשקיימים לרוב שני סוגי שבצים שעלולים להיגרם מכך; שבץ איסכמי הנגרם כתוצאה מפגיעה ברקמת המוח, בדומה לפגיעה ברקמת הלב בזמן התקף לב. בנוסף, שבץ מורגני הנגרם מקרע או דליפה בכלי הדם, מה שפוגע ברקמת המוח. חשוב לציין שבמרבית המקרים מדובר בשבץ איסכמי.

מהם התסמינים של שבץ מוחי

הבעיה שלא תמיד קל לזהות שבץ מוחי שהרי התסמינים יוכלו להופיע באופן פתאומי, או להתקיים בשקט לאורך שעות ואף ימים, כשהם משתנים בהתאם לאיזור הפגוע במוח. אדם הלוקה בשבץ יכול לעתים לאבד את התחושה בצד מסוים בגוף, לאבד את היכולת לדבר, לחוש סחרחורות וחולשות, דיבור קטוע ומעט מוזר, רפיון בשרירי הפנים ועוד. כך, אם אתם חושדים שאדם בסביבתכם עובר שבץ, יש כמה פעולות שכדאי לבצע:

  • בקשו מהאדם לחייך בכדי לוודא ששרירי הפנים פועלים כהלכה
  • בקשו ממנו להושיט ידיים קדימה בכדי לבחון האם השרירים פעולים ושהאדם מרגיש את חלקים אלו בגופו
  • בקשו ממנו לדבר, נסו לנהל שיחה והקשיבו היטב לאופן ההגייה של המילים, לקצב הדיבור ועוד

אם שמתם לב שמשהו לא כשורה, כעת הכל עניין של תזמון. אמנם נכון שאי אפשר למנוע שבץ מוחי אבל אפשר לזהות אותו בזמן ולטפל בו; כשמדובר באנשים שמגיעים עם היסטוריה רפואית או שהינם בעלי גורמי סיכון רבים לשבץ, המעקב הרפואי חשוב מאין כמותו. בנוסף, ישנם טיפולים מונעים שמצליחים למזער את הסיכויי לשבץ מוחי. כך, אם גם לכם יש היסטוריה רפואית רוויית שבצים מוחיים, כדאי להתחיל בטיפולים מונעים כבר מעכשיו.

מה עושים כששמים לב שמשהו לא בסדר?

לא את כל התסמינים של שבץ מוחי אפשר לראות בעין, אבל כשכן, יש לפנות באופן מידי לבית החולים גם אם בסופו של דבר תישלל האפשרות לשבץ. במידה וזהו אכן שבץ מוחי אזי יתחילו בטיפול מיד; אבחון באמצעות תשאול על האירוע, בירור ההיסטוריה הרפואית, בדיקות דם, אק"ג והדמייה, ועוד. הטיפול הסופי יהיה תלוי בסוג השבץ – אם מדובר בשבץ איסכמי הטיפול יהיה תרופתי או צנתור, אם השבץ הוא המורגי הדרך היחידה לטפל בו תהיה ניתוח במטרה להפסיק את הדימום הפנימי.