כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

מה ההבדל בין ביטוח דירה לבין ביטוח תכולת דירה

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 21.07.19 , 09:08ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כנכס המשמעותי ביותר שיש לרובנו, הדירה, לכן הגיוני שביטוח דירה הוא אחד הדברים ההגיוניים והחשובים ביותר שחשוב לעשות. כולנו יודעים שהחיים עלולים לזמן לפתחנו בעיות ואף מקרים מצערים כמו שריפה, שאליהם חשוב שנהיה מוכנים. הדרך הטובה ביותר להגן על הנכס יקר הערך שלכם היא על ידי רכישת פוליסת ביטוח דירה. פוליסת ביטוח דירה נחלקת לשני חלקים – ביטוח מבנה וביטוח תכולה.

באפשרותכם לרכוש רק אחד מהשניים, אך כיוון שהם משלימים זה את זה ומבטיחים לכם, יחד, כיסוי מלא לעתות צרה, מומלץ מאוד לא לוותר על אף אחד מהשניים. אך בטרם תרכשו את הפוליסות, כדאי שתדעו במה מדובר: מה זה ביטוח מבנה ומה זה ביטוח תכולה, ומה ההבדלים ביניהם?

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה מכסה נזקים שעלולים להיגרם כתוצאה משריפה, שיטפון, פיצוץ וכדומה, מדובר לפגיעה הן למבנה עצמו והן למתקנים הצמודים לו – הקירות, המרפסות, הצנרת, הגדרות, התקרה, הרצפות וכדומה. בנוסף, ניתן להוסיף כיסוי כנגד נזקי מים ונזקים שנגרמו עקב רעידת אדמה.

ביטוח תכולה

ביטוח תכולת דירה, לעומת זאת, כשמו כן הוא, נועד לכסות על נזקים שנגרמו לתכולת הדירה ולא למעטפת החיצונית שלה. גם כאן תכסה הפוליסה נזקים שיגרמו עקב שריפה, שיטפון ופיצוץ, ובנוסף גם על אובדן של תכשיטים בעקבות גניבה, שוד, פריצה או מעשה זדון מעין זה. גם לפוליסת תכולת דירה ניתן להוסיף הרחבה לכיסוי במקרה של רעידות אדמה. התכולה הכלולה בפוליסה היא כל הרכוש והחפצים הנמצאים בתוך הדירה, כולל בשטח הגינה ובחדר המדרגות.

כל פוליסה מגדירה תנאי בסיסי לקיומה, הכוללים את התנאים והמצבים הספציפיים בהם ניתן להפעילה, ואת האלמנטים הספציפיים שיזכו את המבוטח בפיצוי, במקרה שיינזקו. בנוסף, ניתן להוסיף לכל פוליסת ביטוח דירה גם הרחבות כאלו ואחרות, המאפשרות למבוטח להתאים את הפוליסה למצבים מהם הוא חושש יותר ומעדיף להיות מוגן ומוכן לקראתם.

הרחבות ביטוח בפוליסה

הרחבות לדוגמא בביטוח המבנה הן הוספת כיסוי לגינה ולצמחיה שבה, כיסוי לדודי חשמל או דודי שמש, כיסוי שברים בזגוגיות, זכוכיות, מראות וגם כיורים, אסלות, שיש וכדומה. כל המקרים הנ"ל מכוסים כחלק מהפוליסה הכללית. ישנן גם הרחבות נוספות כמו כיסוי לאופניים המוחזקים מחוץ לדירה, כיסוי לחפצים של אורחים הנמצאים בדירה, ריהוט גן וכדומה. הרחבות נוספות לביטוח תכולה הן כיסוי לפעילות עסקית בדירה וביטוח 'כל הסיכונים' לתכשיטים וחפצים יקרי ערך, הכולל כיסוי שלהם עקב נזק בלתי צפוי כמו אובדן, תאונה או גניבה של חפצים אשר נמצאים מחוץ לשטח המבנה.

עלות פוליסת ביטוח דירה

כל פוליסת ביטוח דירה כרוכה בתשלום פרמיה חודשית, אשר גובהה נקבע בהתאם לנפח הכיסוי, כלומר מדובר על הרחבות שהוכנסו או לא הוכנסו לפוליסה, קשורות לעברו הביטוחי של המבוטח ו/או של הנכס ולגובה הסכום לכיסוי. במקרים מסוימים, אם אכן יווצר אחד מהמצבים הכלולים בפוליסה, והמבוטח יבקש לתבוע פיצוי מחברת הביטוח, המבוטח יידרש לשלם השתתפות עצמית. גובה ההשתתפות העצמית יוגדר מראש לגבי כל סעיף רלוונטי, אותו ישלם המבוטח והוא ינוכה מסך התשלום המגיע לו על פי הפוליסה.

ברוב המקרים ההשתתפות העצמית היא מינורית ביחס לגובה הפיצוי שיתקבל ומסתכמת בכמה מאות שקלים בלבד. על מנת להבטיח כי תרכשו פוליסת ביטוח המתאימה בדיוק למידותיכם ולמידות הנכס שלכם, יש לבחור בחברת ביטוח מהימנה ועתירת ניסיון, ולהקפיד לבדוק בסקר השוק שלכם גם את גובה הפרמיות המבוקש וגם את היקף הכיסוי המוענק עבורן. במקרים מסוימים יהיה עדיף לבחור פרמיות גבוהות מעט יותר אם תמורתן יתקבל כיסוי מקיף יותר. לפני החתימה על הפוליסה יישלח לביתכם נציג של חברת הביטוח על מנת להעריך את שווי הנכס ותכולתו. לאחר מכן תוכלו לפרוט את כל סעיפי הפוליסה, לבחור את ההרחבות הרצויות לכם ולהבטיח כי הפוליסה מותאמת לצרכיכם. חשוב לבחור בחברת ביטוח המציעה מקצועית עם שירות אמין, זמין, מקצועי ובהיר, ושנציגיה פנויים לעמוד לשירותכם בכל עת בה תזדקקו להם.

להזמנת ביטוח דירה או ביטוח רכב ברכישה מהירה וקלה דרך המובייל אתם מוזמנים להיכנס לאתר גו ביטוח - https://www.go-ins.co.il/

תמונה: אתר שאטר סטוק