כותרת
> C;
1/1
מדורים נוספים

מערכת בטיחות לרכב – מהם הסוגים הקיימים?

כרמיאלי מדורים נוספיםפורסם: 23.06.21 , 11:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

זה מצחיק לחשוב על איך בעבר לא הייתה חובה על שימוש בחגורות בטיחות אפילו, אך המחיר בכבישים בשנים האחרונות נתן את אותותיו, ולצד ההתפתחויות הטכנולוגיות מערכת בטיחות לרכב הפכה למצרך חובה. השימוש במערכת בטיחות לרכב הציל חיים לא פעם, וישנם סוגים רבים.


היום נעשה לכם קצת סדר בכל סוגי מערכות הבטיחות לרכב:

  • מערכת ABS – מערכת ABS הינה מערכת בטיחות לרכב שתפקידה הוא למנוע נעילה של הגלגלים בזמן של בלימה וניתן למצוא אותה באופן מובנה כמעט בכל רכב שיוצר החל משנת 2000 ומעלה. זוהי מערכת חיונית במיוחד בעתות של בלימת חירום והיא מאפשרת שליטה והיגוי ברכב במצבים מסוג זה. היא עובדת באופן כזה שהיא מזהה שהבלמים נכנסים לפעולה ומונעת מצבים של נעילת גלגלים והחלקה בלתי נשלטת תוך כדי שהיא מגבילה את עוצמת הבלימה. לולא מערכת ABS, רכב בזמן בלימת חירום יכול היה לסטות מהכביש עד כדי התהפכות הרכב כולו.

  • מערכת ESP – מערכת ESP הינה מערכת בטיחות לרכב המבוססת על מערכת ה-ABS שמוסיפים לה חיישני בקרה ותוכנה מיוחדת, כאשר תפקידה הוא לשפר את האחיזה והיציבות בכביש בזמן של בלימת חירום. היא פועלת באופן כזה שהחיישנים מזהים מצבים של החלקה, סחרור או של סטייה חמורה, והיא מחשבת את הכיוון של ההגה ביחס לתאוצת הרכב בכל רגע נתון, והיא פועלת באופן אוטומטי. המערכת הזו מובנית ברוב הרכבים שיוצרו החל משנת 2010 ומעלה, והוכח שהיא מקטינה את כמות הנפגעים בתאונות חירום מסוג זה ב-30%!

  • חגורות בטיחות – פתחנו את מאמר זה בזיכרון מן הימים בהם לא הייתה חובה על שימוש בחגורות בטיחות, וכיום אנחנו לא יכולים אפילו לדמיין מצב כזה. חגורות בטיחות זו מערכת בטיחות לרכב בסיסית, ויצרני הרכבים בשנים האחרונות אף הגדילו ועשו והתקינו מערכת שמתריעה כאשר אחד מן הנוסעים לא חוגר חגורת בטיחות. בנוסף לכך, ברכבים מן השנים האחרונות ישנה אף מערכת שכוללת מנגנון נעילה ומערכת מותחנים שנכנסים לפעולה כאשר הרכב מזהה מצב של בלימת חירום.

  • כריות אוויר – כריות אוויר נחשבות כמערכת בטיחות לרכב בסיסית מאוד, שנועדה להגן על הנהג והנוסעים ברכב בזמן תאונה, בכך שהן משמשות כחיץ בין הנהג, לנוסעים, להגה, ומן הדלתות והחלונות. כיום, לא ניתן למצוא רכב שלא מותקנות בו כריות אוויר. לאחר שהחיישנים מזהים פגיעה ברכב משתחרר גז מיוחד בלחץ גבוה לתוך מעטפת הפלסטיק של הכרית. חשוב מאוד! כאשר נוסעים עם תינוק ברכב, חשוב מאוד לנטרל את כריות האוויר.

מערכת בטיחות לרכב מזווית חדשה לגמרי

לרוב כשאנו מדברים על מערכות בטיחות לרכב קיימת נטייה לחשוב על עזרים טכניים הקשורים ברכב עצמו. עזרים אלו בהחלט משפרים את איכות חיינו ותורמים לצמצום הסכנות בכביש, אך בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, לא ניתן להתעלם מבעיה מרכזית שהולכת ומחמירה עם הזמן - התמכרות לנייד. אחד הגורמים הבולטים לתאונות דרכים הוא שימוש בטלפון בזמן נהיגה ועל פי הנתונים ניכר כי אמצעי ההרתעה הרבים אינם מספיקים.

מהסיבה הזאת בדיוק נוצרה מערכת מסוג חדש, מערכת המונעת שימוש באפליקציות מסיחות דעת במהלך הנהיגה, באופן אוטומטי וללא צורך בשיקול דעת הנהג. מערכת חכמה זאת מסוגלת לזהות את הנייד של הנהג (באופן בלעדי) ולהכניסו למצב "מוגן" בו לא מתאפשר שימוש באפליקציות מסיחות דעת אך ניתן להוציא שיחות ולהיעזר בתוכנות ניווט. לשם הפעלת מערכת בטיחות ברכב מסוג זה עליכם להתקין באופן חד פעמי את יחידת הבקרה ולהוריד את האפליקציה הייעודית (הכוללת שירותי ענן) של חברת SaverOne.