כותרת
> C;
1/1
בריאות

סובלת מכאבי מחזור קשים? כדאי לשלול אנדומטריוזיס

כרמיאלי בריאותפורסם: 03.03.21 , 11:25ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

השיח על כאבי המחזור היה מאז ומעולם שיח מאתגר ולא ברור. חלק מהנשים סובלות מכאבי תופת שמשתקים אותן ליומיים, בעוד שאחרות לא מזהות כי הגיעה הווסת עד שיש הכתמה של התחתונים. אנדומטריוזיס הוא אחד מאותם גורמי כאב שקטים וחבויים שיכולים בהחלט להיות קו פרשת המים עבורך, ולסמן את ההבדל בין הכאב העז שאת חווה מדי חודש לבין מחזור נעים וחלק כמו של החברה הטובה או קרובת המשפחה שפשוט לא מבינה איך לך כל כך כואב כשהיא לא מרגישה דבר.

אם את סובלת מכאבי אגן כרוניים שמתגברים לקראת הווסת, כאבים בזמן קיום יחסי מין, דימום וסתי מוגבר, או אם את פשוט סובלת מכאבי מחזור קשים, מוטב לא להזניח ולפטור את עצמך מבדיקה במחשבה ש"זה יעבור לבד.." או "זה רק פעם בחודש".. למען הבריאות שלך, לטווח הקצר ולטווח הארוך כאחד – אם את סובלת כדאי שתלכי להיבדק ויפה שעה אחת קודם, למען איכות החיים שלך והבריאות שלך.

טיפולים אפשריים באנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא לא "מחלה חשוכת מרפא". יותר מזה, אחוז הנשים הגבוה הסובל מהתופעה (עד 5%), הנפוצה מאוד בגיל הפוריות ובעיקר בגילאים עשרים עד ארבעים, הוביל את המדע להעמיק ולחקור את התופעה שבעבר לא הייתה כלל במודעות, וכיום ניתן לטפל ולהקל את התופעות ואף להוביל להחלמה מלאה.

  • טיפול הורמונאלי – אחד הטיפולים הנפוצים באנדומטריוזיס, ולרוב הטיפול הראשוני הנבחר, הוא כמובן טיפול תרופתי. הטיפול ההורמונאלי באנדו' נועד להפחית את הכאב והדימום המוגבר המלווים את התופעה, וזאת על-ידי מניעת גירוי היתר של הרקמות. טיפול הורמונאלי זה ניתן לרוב בגלולות, אך במקרים מסוימים ימליץ הרופא המטפל על הזרקת התרופות בכדי להעצים את השפעתן.
  • הליך כירורגי – ניתוח פולשני הוא כמובן תמיד מורכב יותר מטיפול תרופתי, אך עומק ההשפעה התרפויטית שלו בהכרח הרבה יותר עמוק. בהליך הכירורגי המומלץ במקרים מסוימים של באנדומטריוזיס יוצאו נגעי האנדו' לגמרי מהשורש, לצד פינוי הדבקויות והיצרות שעלולה הייתה להיווצר עקב המחלה.

חשוב להבין את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהמהלכים, כולל את ההבנה כי הטיפול התרופתי-הורמונאלי בהחלט מקל על התופעות של הכאב והדימום המוגבר, אך לא מטפל בשורש הבעיה.

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

כדי לאבחן אנדומטריוזיס יש לבצע פרוטוקול הכולל סקירה מלאה של היסטוריה רפואית, הכוללת טיפולי עבר, תרופות שלקחת או לוקחת כעת, כולל הורמונים כמובן, היסטוריה כירורגית ואשפוזים, ועוד. חשוב להבין שישנו רכיב גנטי להיתכנות לאנדו' כך שחלק מהאבחון הראשוני ידרוש סקירה של ההיסטוריה הרפואית המשפחתית.

בנוסף יש לבצע הערכה מלאה של הווסת – אופי ועוצמת הכאב ומתי הוא מגיע בדיוק, אופי ועוצמת הדימום, אופי תופעות הלוואי של הווסת (תופעות בעיכול, במערכת השתן ועוד) וכמובן הסדירות, עם או בלי תכשירים שונים, גלולות או התקן. הבדיקות המעמיקות כוללות בדיקה גופנים לאיתור נגעים באזורים חשודים, וכמובן בדיקת אולטרא סאונד לאיתור אנדומטריוזיס.