כותרת
> C;
1/1
בריאות

פרו-נשית: היתרונות בצריכת פרוביוטיקה לנשים

כרמיאלי בריאותפורסם: 30.06.20 , 11:09ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הפרוביוטיקה היא אחת מהתגליות המרעננות של זמננו. יתרונותיה רבים, היא מתאימה לרובנו וכל אחד מאיתנו עתיד להרוויח מצריכתה בדרך כזו או אחרת ובפרט – נשים. אז איך היא מסייעת למין היפה? המדריך הפרוביוטי לנשים לפניכן

אירית אשכנזי

כבר בעבר הוכרה הפרוביוטיקה כחיונית ביותר לשמירה על בריאות טובה. החיידקים והמיקרואורגניזמים הטובים אשר נמצאים בה, מסייעים בשמירה על איזונם של חיידקי המעיים ומציעים מגוון רחב של יתרונות בריאותיים נפלאים.

באשר לנשים, מטיבה הפרוביוטיקה אף יותר שכן נשים נוטות לסבול יותר מגברים מבעיות עיכול ושמירה על איזון זה של חיידקים חשובה עבורן מאוד. במצב זה למשל, הקפדה על תזונה פרוביוטית הכוללת מאכלים כדוגמת ירקות חמוצים, יוגורט, קוטג' ועוד רבים, צפויה לסייע במיוחד אך שילובה יחד עם תוספים שונים ומתאימים של פרוביוטיקה לנשים עשויה להביא לפתרון הבעיה.

עם זאת, צריכת פרוביוטיקה בקרב נשים חיונית לא רק בפתרון בעיות עיכול ומעיים ומשחקת תפקיד חשוב במצבים בריאותיים רבים – לפניכם כמה מהעיקריים שבהם.

מקלה בעצירות של מערכת העיכול הנשית

מערכת העיכול הנשית רגישה בהרבה מזו של הגברים ונוטה לפתח עצירות בקלות יתרה יותר, הגורמת בתורה לתחושת אי-נוחות רבה. נשים רבות המתקשות לשמור על יציאות סדירות ובריאות פונות לטיפול אנטיביוטי בעוד שחלק גדול מהן מתבייש לפנות לטיפול רפואי ונאלץ לחיות עם תחושת העצירות הלא נעימה. במצב זה, מציעה הפרוביוטיקה תמיכה בטוחה ויעילה להתמודדות עם הבעיה בשני מישורים: האחד הוא סיוע למערכת העיכול לעבד מהר יותר את המזון ולעודד יציאות סדירות והשני הוא הקלה בכאבים ובנפיחות במערכת העיכול על־ידי עידוד אכילה על בסיס קבוע שתוביל ליציאות סדירות יותר. מספר מחקרים אף הוכיחו כי צריכת פרוביוטיקה למשך חודש מפחיתה תסמיני שלשול ועצירות ומכאן שעבור אלו הבוחרות לפנות לטיפול טבעי יותר – היא מהווה פתרון יעיל.

מסייעת בירידה במשקל

בנוסף להקלה המשמעותית שמעניקה הפרוביוטיקה למערכת העיכול, משפרים החיידקים הטובים בה גם את יכולתו של הגוף לרדת במשקל. חלק מכם שניסה דיאטה כזו או אחרת בעבר, ודאי יודע שהשלב הראשון בתהליך הירידה במשקל הוא ירידה בנפיחות ובאגירת הנוזלים ורק לאחר מכן שלב הירידה במסת השומן בגוף ולשם כך, דרוש תפקוד טוב של מערכת העיכול.

מחקרים מצאו כי תוסף פרוביוטי להרזיה יעיל מאוד בקרב נשים. במחקר אשר נערך בשנת 2015 מצאו החוקרים כי נשים בעלות עודף משקל שעברו דיאטת הרזיה במשך 12 שבועות ונטלו זן מסוים של תוספי פרוביוטיקה, איבדו משקל רב יותר מאלו שעברו את אותה הדיאטה ללא התוסף הפרוביוטי. זאת ועוד, העידו החוקרים כי הנשים שצרכו את התוסף אף הוסיפו לרדת במשקל גם במהלך 12 השבועות שלאחר מכן ואילו משקלן של הנשים בקבוצה השנייה נותר יציב. על אף שבמחקר זה נבדקו גם קבוצות של גברים, לא נרשמה אצלם ירידה משמעותית במשקל ביחס לקבוצת הנשים.

שומרת על בריאות הנרתיק

יתרון משמעותי נוסף לצריכת פרוביוטיקה בקרב נשים הוא יכולתם של החיידקים הטובים שבתערובת לסייע לאיזון החומציות הקיימת בנרתיק האישה. מחקרים רבים הוכיחו כי חיידקים אלו עוזרים לשמור על איזון ברמות החומציות בנרתיק וכך מונעים מחיידקים רעים הגורמים לזיהומים להתפתח בתוכו.

מומחים רבים בתחום הרפואה האלטרנטיבית אף מאמינים שטיפול באנטיביוטיקה לבעיות בנרתיק הוא זמני שכן מדובר בבעיה שפתרונה תלוי בעיקר ברמת החיידקים הטובים בגוף. לכן, רובם ממליץ לנשים אשר סובלות מדלקות בדרכי השתן ומזיהומים ווגינליים לצרוך פרוביוטיקה על בסיס קבוע לצד דיאטה מאוזנת ובריאה.

מסייעת לשמירה על בריאות העור

בקרב נשים רבות קיימת חשיבות רבה לשמירה על עור חלק ונעים למגע. בדומה לאזורי הבטן והנרתיק, גם בעור מצויים מיליוני חיידקים שאיזונם יתרום רבות לשמירה על בריאותו ומראהו. למעשה, תמיכה תזונתית של פרוביוטיקה יכולה לסייע בטיפול בבעיות עור כמו אקזמה, אקנה, דלקות אלרגיות ורגישות יתר לצד ריפוי פצעים ונזקי עור. יתרה מזאת, ארגון הבריאות העולמי אף ממליץ לנשים בהריון אשר סובלות מאקזמה ואלרגיות ליטול פרוביוטיקה מאחר והיא מצמצמת משמעותית את הסיכוי בהעברת בעיות אלו לילדיהן בעתיד.

מסייעת לפעילות המערכת החיסונית

בנוסף לתפקידיה במערכת העיכול, בתהליך ההרזיה ובשמירה על בריאות הנרתיק והעור, תומכת הפרוביוטיקה גם בתפקודה של מערכת החיסון בהתמודדותה עם חשיפה לאורגניזמים לא טובים במהירות וביעילות רבה יותר. גוף מחקרי בתחום זה מראה כי חיידקי פרוביוטיקה ממלאים תפקיד חיוני בחיזוק המערכת החיסונית ובמחקר אשר פורסם בשנת 2011 נמצא כי נטילת פרוביוטיקה מסייעת בהפחתת חומרת ומשך תסמיני הצטננות.

אם כן, נראה כי לפרוביוטיקה תפקיד חיוני בחיינו והיא בעלת יתרונות רבים ומגוונים – בפרט עבור נשים. בין אם אתם סובלים מעצירות, נפיחות או סתם החלטתם להתחיל תהליך של ירידה במשקל – לקיחת מוצרים פרוביוטיים שישמרו על בריאותכם ויקלו על התהליך היא בהחלט שיקול משמעותי שיש לקחת בחשבון.

קרדיט לתמונה: Shutterstock