כותרת
> C;
1/1
בריאות

ראומטולוג מומלץ

כרמיאלי בריאותפורסם: 24.04.22 , 09:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

במה מטפל ראומטולוג

כשיש בעיית חשמל בבית, נקרא לחשמלאי. אם נסתם הביוב, נקרא לאינסטלטור – לכל בעיה יש איש מקצוע שמוסמך לטפל בה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בגוף האדם. העניין הוא שגם הגוף שלנו מורכב ממערכות שונות, ולכל מערכת יש רופא שאחראי לטפל בה. למשל, על בעיות בטן פונים לגסטרולוג, הקרדיולוג אחראי על בעיות בלב ועוד. ומה עושים שלא ידוע מה מקור המחלה? תכירו, ראומטולוג מומלץ הוא הגורם אליו יש לפנות בנוגע לכל בעיה מהסוג הזה.

נשמע מבלבל? הרי איך אפשר לא לדעת מה מיקום המחלה בגוף? ומה בכלל עושים עם כאבי שרירים למשל או גידים שמגרדים ומציקים? על כל אלו, נענה מיד!

הכל על עבודתו של ראומטולוג מומלץ

ראומטולוגיה היא מילה שמקורה בשתי מילים יווניות עתיקות; 'ראומה' – זרימת נחל, 'לוגיה' – חקירה. כלומר, הראומטולוגיה הינו תחום שחוקר את הרקמות הרכות בגוף האדם; החיבור בין המפרקים, הגידים, ועוד. בשל המרקם הרך שלהן הן נראות כבעלות זרימה ומכאן קיבלו את שמן. ראומטולוג מומלץ עוסק ברבדים שונים בתחום:

  • אילו הן המחלות הראומטולוגיות? – ישנן לא מעט מחלות ראומטולוגיות הפוגעות ברקמות הרכות והמפרקים. המחלות המוכרות ביותר הן שיגדון, זאבת ודלקת מפרקים שגרונית, רככת ודלקות שונות התוקפות את כלי הדם. מעבר לכך, ישנן למעלה מ-200 מחלות תחת קטגוריה זו, ורובן דורשות טיפול של מומחה וביקורת תכופה בכדי למנוע התפתחות של המחלה והחמרה שלה.
  • מהם הגורמים למחלות? – המטרה היא לחפש את הגורמים למחלה, לנטרל אותם ולמנוע היווצרות המחלה. כשמדובר על מחלות ראומטולוגיות, אלו מחלות שבהן נוגדנים ו\או חומרים אחרים בגוף, תוקפים אותו. התקיפות הללו גורמות לחוסרים שונים, משקעים בעצמות ועוד. שם נוסף למחלות הללו הוא מחלות 'אוטו אימוניות' מהסיבה שמערכת החיסון תוקפת בעצמה את הגוף, וגורמת לנזקים שיכולים במקרי קיצון גם להביא למוות.
  • בדיקות גופניות – הראומטולוג מבצע בדיקות גופניות בכדי לקבל נקודת מבט על הגוף כולו, השרירים והשלד. למשל, מבחן שובר הוא דוגמה נהדרת. במבחן זה בודקים את הגמישות של הגב התחתון, והממצאים יכולים לאותת על בעיות ברקמות הרכות באזור. אלו אינן בדיקות מדויקות במאת האחוזים כמו בדיקות מעבדה למשל, אך הן יכולות ליצור תמונת מצב ברורה פחות או יותר שלפחות מכווינה לטיפול מתאים.
  • בדיקות רפואיות – ראומטולוג מומלץ יעשה שימוש במספר אפיקים בכדי לבדוק את מטופליו. הראשונה היא בדיקת דם לזיהוי נוגדנים בדם, ולאבחן בהתבסס על כך מחלה ראומטולוגית. בדיקה נוספת היא צילום רנטגן של האזור, לראייה חדה וברורה יותר שלו ומציאת פגיעות. עוד אופציה היא באמצעות נוזלים, אם קיימים כאלו כמובן. למשל, מפרק מלא בנוזלים יכול להצביע על שיגדון למשל או דלקת זיהומית. יש לשאוב את הנוזלים ולחקור אותם בכדי להגיע למסקנות.

כל מה שרציתם לדעת על ראומטולוגיה – במקום אחד

ברוכים הבאים! פורטל הבריאות מדיקו מזמין אתכם ללמוד על כל תחומי הרפואה והבריאות שמעניינים אתכם – בין אם מתחשק לכם ללמוד עוד על תחום מסוים או לקרוא על בעיה רפואית שצצה אצלכם, לחפש ראומטולוג מומלץ או כל רופא מומחה אחר, ועוד.

בלחיצת כפתור אחת תקבלו את כל המידע הנדרש אודות תחום רפואי מסוים, ולבחור את הרופא המומחה אליו תרצו להגיע. כך, תחסכו שעות רבות של חיפושים אחר המלצות וביקורות, כשכל מה שאתם צריכים נמצא ממש כאן במרוכז ובאופן נגיש. מי יודע, אולי הרופא הקבוע הבא שלכם נמצא ממש כאן, וכל מה שאתם צריכים זה רק להקדיש כמה דקות לחיפוש!