כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

עיצוב וסגנון - טפטים (מאת רונה לב כהן)

כרמיאלי סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 24.06.15 , 10:25ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 
תמונות מקטלוג הטפטים של חברת Eijffinger ההולנדית
אצל רבים מאיתנו יש בזיכרון קונוטציה שלילית לשימוש בטפטים. המקור לקונוטציה הזו טמון אי שם בשנות ה-70 וה-80, שבהן היו הטפטים בשימוש נפוץ בבתינו. חלק גדול מהטפטים היו אז באיכות ירודה שגרמה למראה זול עם חיבורים בולטים ועם קילופים. תהליך ההדבקה של הטפטים בתקופה זו כלל תוספות של דבק פלסטי שהפך את משימת הסרת הטפטים לכמעט בלתי אפשרית. וכך, עם הזמן ירדה קרנם של הטפטים, וויתרנו עליהם לטובת צבע וטקסטורות על הקירות.
בשנים האחרונות הטפטים זוכים לעדנה מחודשת ותופסים מקום של כבוד בעולם העיצוב. אנו שבים לפגוש אותם על קירות בתים ובתי עסק מעוצבים. גדולי המעצבים בעולם החלו לעצב קולקציות טפטים מקוריות והחברות הגדולות והנחשבות מייצרות טפטים עם סדרות של בדים תואמים. הטפטים שאנו פוגשים כיום הם באיכות גבוהה בזכות טכנולוגיות ייצור חדשניות, והם קלים להדבקה ולהסרה.
מגוון הטפטים הקיימים בשוק הוא ענק. בתוך המגוון נוכל למצוא טפטים בעלי הדפסים גרפיים מגוונים, גיאומטריים, עם פסים, עם פרחים ועם עיטורים אוריינטליים. לצד אלה קיימים גם טפטים המשלבים אפקטים של תלת-מימד, טפטים המשלבים צבעים מטאליים, טפטים המדמים תחושות של בדים כגון קטיפה, קנבס וסריג, וגם טפטים המיוצרים בשילוב חומרים טבעיים כמו קש, מינרלים וצמחים. ואם בתוך כל המגוון הזה לא נמצא את הטפט המתאים עבורנו, נוכל להיעזר בחברות המדפיסות טפטים בהזמנה אישית.
הטפטים יוצרים אווירה וסגנון. סביבם נוכל לבנות את הקונספט העיצובי ואת הצבעוניות הכללית. כל פריט ריהוט שבקרבתו נמצא טפט, יקבל תוספת "צבע ללחיים" וייראה עדכני ומרשים יותר. גם אם הסלון שלנו כמעט ריק וחסר אופי, קיר עם טפט יוכל ליצור תחושה ייחודית ומלאה יותר.
יחד עם זאת, בגלל הדומיננטיות שיוצרים הטפטים, המינון בשימוש בהם חייב להיות מדויק כדי לא ליצור תחושה מוגזמת. השימוש בטפט צריך להיעשות על פני קיר אחד בלבד בחלל, קיר שיהיה מרכזי ובולט. למרות שניתן למצוא כיום סדרות של מוצרי טקסטיל משלימים לטפטים באותם הגוונים והצבעים, השימוש בפריטי הסט הנוספים צריך להיות מינימלי ומרומז.
לנתוני החדר ישנו תפקיד מרכזי בבחירת הטפט. נתונים כמו: גודל החלל ומידת הצפיפות בו, הזווית שממנה רואים את הטפט, כמות האור וגובה התקרה, הם חלק מהנתונים שיכולים להגדיר איזה טפט יתאים לנו. טפטים דומיננטיים למשל, יתאימו לחללים שבהם השהייה קצרה, כמו: שירותי אורחים ומסדרונות, ופחות יתאימו לחדרי שינה או על קיר מאחורי מסך טלוויזיה. במקומות מסחריים כמו מסעדות, חנויות ובתי מלון, התעוזה בבחירת הטפט יכולה להיות מרחיקת לכת במיוחד, וככזאת היא תשאיר רושם חזק על השוהים במקום, תיצור תחושת תחכום ותשדרג את המראה כולו.
גם את סוג הטפט חשוב להתאים לפי תפקודו של החדר. אם חשוב לנו שהטפט יהיה רחיץ, ניאלץ לוותר על הטפטים הטבעיים במרקמי השעם, הקש היפני, המשי וכדומה, בשל היותם בלתי רחיצים.
חשוב שהקיר שעליו מודבק הטפט יהיה חלק לגמרי, ואם המפגש עם התקרה אינו ישר, מומלץ להדביק קרניז שיתרום לגימור מוקפד יותר.
לא קל לדמיין איך יתקבל הטפט על פני קיר שלם ולכן חשוב למצוא הדמיה של הטפט הנבחר בקטלוג או באתר החברה שמייצרת את הטפט. אם לא קיימת הדמיה כזו הקפידו להתבונן בטפט בחנות ממרחקים שונים ולבדוק כיצד מתקבל האפקט של הטפט בכל אחד ממרחקים אלו, מכיוון שההתבוננות בפועל בטפט תהיה שונה מהמרחק שבו אנו מתבוננים בו בקטלוג.
למרות הפיתוי לחיסכון בעלויות, מאוד לא מומלץ להדביק טפט לבד. כדאי להשאיר את המלאכה למדביק מקצועי שיבצע את מלאכתו בצורה איכותית, בייחוד כאשר הטפט שבחרנו הוא בעל דוגמאות המשכיות המחייבות דיוק רב בחיבורים.
"ומה אם יימאס לנו מהטפט?" אתם בוודאי שואלים...
ובכן, כאמור תהליך הסרת הטפטים כיום הוא פשוט ומאפשר בקלות יחסית לוותר על הטפט לטובת צבע או טקסטורה לחיפוי הקיר, או אפילו לטובת טפט חדש אם התמכרנו לאפקט הייחודי שהוא יוצר.