כותרת
> C;
1/1
לימודים

קירות מדברים ערכים באורט פסגות

כרמיאלי לימודיםפורסם: 29.08.17 , 10:07ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: אלכס הובר


כשתלמידי אורט פסגות יגיעו ב1 בספטמבר לבית הספר, תחכה להם הפתעה גדולה באמת. שלושה מרחבים בבית הספר עברו, במהלך החופש, שדרוג מקצה לקצה, ומסתם "עוד מסדרון" בבית הספר הם הפכו למרחבי התכנסות נוחים ומרהיבים לתלמידים, גם לצורך ישיבה בהפסקות, וגם לצורך "למידה אחרת".

מסבירה בתיה כץ, מנהלת בית הספר: בשנים האחרונות הולכים ומתגברים שינויים באפיונים של מרחבי למידה בארץ ובעולם. האפיונים כוללים שינויים מרחיקי לכת בתפיסות מרכזיות בפדגוגיה חדשנית למאה ה - 21 ויישומם בפועל של עיצובים, שדרוגים ושיפור של תשתיות קיימות וגם תמורות מאתגרות בבנייה חדשה של מרחבי למידה. השינויים כוללים בחובם התאמות לצרכים משתנים ומתפתחים של בתי הספר והקהילות שלהם. מחקרים רבים שנעשו ברחבי העולם, מעידים על כך שמרחבי למידה משפיעים על תפיסותיו ועל עיצוב עולמו של התלמיד ואף משפרים תהליכי למידה ומוטיבציה אצל התלמידים.

שלושה מרחבים הוקמו באורט פסגות, ובשלושתם הותקן על הרצפה דשא סינטטי, פוזר ריהוט צבעוני, מזמין ונוח, והתלמידים פשוט צריכים להגיע וליהנות.

מוסיפה כץ: "המטרה ביצירת מרחבי הישיבה החדשניים הייתה בעיקר ליצור עבור התלמידים סביבה מיטבית, כזו שתגרום לתלמידים להרגיש בבית, שתיצור אינטראקציה נעימה וחיובית בין התלמידים לבין עצמם ובין התלמידים והמורים. בנינו מרחבים עם חללים פתוחים בעלי תכונות חברתיות ושיתופיות מובהקות שגם מעניקים, בו זמנית, תחושת חופש. התייחסנו לשימוש נכון ותורם של אור, צבעים נעימים ואנחנו בטוחים שהדברים ישפיעו על האקלים הבית ספרי.

 

במרחבי הלמידה וכן במקומות נוספים בבית הספר עוצבו גם הקירות בעיצוב מיוחד. מסבירה כץ : "בניגוד למה שהיה מקובל עד היום במרבית בתי הספר, כאשר הקירות הם לכל היותר מקום אותו ניתן "לקשט", אנו רואים בקירות ביה"ס סביבה לימודית של ממש  המאפשרת לתלמיד למידה פעילה, "אחרת" ברוח התיאוריות הקונסטרוקטיביסטיות המתקדמות בהוראה. כחלק מהתפיסה המערכתית לחינוך ערכי שהכנסנו לבית הספר בשנה שעברה, גם הקירות שלנו "מדברים ערכים", ובעיקר את הערך אותו בחרנו להדגיש – "כבוד האדם באשר הוא אדם". ואכן, ניתן למצוא על הקירות במרחבי הישיבה ציורים מתוך הספר "הנסיך הקטן" ועליהם משפטים המתייחסים לאדם וכבוד האדם, משפטים ואיורים מתוך ספרו של ד"ר סוס, ובמקביל גם שירים של חנה סנש, וטשרניחובסקי העוסקים באדם.