כותרת
> C;
1/1
עסקים בכרמיאל

עינת לב ארי - תזונאית בכירה

כרמיאלי עסקים בכרמיאלפורסם: 03.01.14 , 12:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המפגש שלי עם עינת

המפגש שלי עם עינת התקיים בקליניקה שלה ברחוב הגפן שמאחורי היכל התרבות. חדר נעים, שולחן עבודה צנוע, מחשב וכרזות העוסקות בהמלצות לתזונה בריאה כמו גם תעודות המעידות על הכשרותיה הרבות של עינת, דיאטנית קלינית מנוסה, ששימשה כדיאטנית של המכביה 2005, בעלת תואר שני בתחום תזונה והתנהגות מביה"ס לבריאות הצבור , אוניברסיטת חיפה, ומוכרת כדיאטנית ע"י משרד הבריאות (בשפה מקצועית, דיאטנית רשומה). בכניסה לחדר הטיפולים ממוסגרים מאמרים שהתפרסמו על עינת ופועלה בעיתונים נחשבים כגון "זמנים מודרניים" בידיעות אחרונות. ספרה של עינת המיועד להורים וילדים "חולצת בטן" , מונח על שולחן העבודה. עינת לב ארי, אישה נאה ואצילית, אם לשתי בנות ממטולה, היא בת למשפחת חקלאים, הבכורה מתוך חמישה ילדים. כילדה, היא  גדלה על ברכיי התודעה לאכילת ירקות ופירות ובישול בריא ומגוון, תולדת השפעות שונות ומגוונות משום שאמה ז"ל אהבה ללמוד לבשל ולנסות מתכונים חדשים מהאנשים שבסביבתה: מהלבנונים שבאותה תקופה עבדו בישראל, מחברות שפגשה בשוק ולימדו אותה את רזי הבישול המרוקאי והפרסי או מהעולים החדשים, יוצאי מזרח אירופה. עינת עסקה בנושא האוכל, המשקל והדיאטות עוד בצעירותה, כמו נערות ונשים רבות אחרות בסביבתה, וכשביקשה תשובות לשאלות בנושאים מטרידים אלו, לא היה לה אל מי לפנות  משום שבתקופתה עדיין לא ידעו לטפל בסוגיות הללו,  בטח שלא בתחום הגוף והנפש. זו אחת הסיבות שעינת בחרה במסלול לימודי התזונה, שהכשירו אותה לטפל ולעזור, בין היתר, לנערות הסובלות מדימוי גוף לקוי ובעיות אכילה.
מקצוע התזונה נחשב למקצוע פרא רפואי, כלומר תומך רפואה ודיאטנים עוברים סטאג' (התלמדות מעשית) בבתי חולים ומבחן הסמכה. כיום עינת מדריכה דיאטנים בצעדיהם הראשונים בתחום. עינת עובדת שנים רבות כדיאטנית רפואית במסגרת קופות חולים וארגונים גדולים.
"בתחילת דרכי, רוב עבודתי התרכזה בתחום מתן מענה לאנשים הסובלים מעודף משקל, אך עם הזמן רכשתי התמחויות נוספות כגון תזונת ספורטאים, הנחיית הורים ומתבגרים וכמובן הפרעות אכילה, תוך התמקדות בתסמונת אכילה לילית אותה חקרתי בעבודת התיזה שלי לתואר ובה אני מטפלת באופן ייחודי בארץ.  אין הרבה דיאטניות המומחיות בתחום".
לגישת ה"דיאטה ללא דיאטה", או טיפול ב"אכילה רגשית", הגיעה עינת במהלך השנים מתוך הצורך למצוא מענה טוב יותר מ-"תפריט" או "תכנית תזונתית" ו/או "הוראות הפעלה" שתטפל לא רק במשקל אלא בגורמים פנימיים עמוקים יותר שהם הסיבה לעליה חוזרת במשקל (כפי שקורה, על פי המחקרים, לתשעים וחמישה אחוזים מהאנשים שהורידו במשקלם) אם לא מטפלים בהם במהלך התהליך. אז אם באמת מאסתם בכל הדרכים הישנות, עליתם, ירדתם, שמרתם, נפלתם, מעדתם, או כל שם אחר שיכול לתאר את היסטוריית המשקל שלכם, קחו אוויר, השאירו מעט אנרגיה ותגיעו למרכז של עינת. למקום הנכון המטפל גם בבן אדם ולא רק במשקלו או בפרופיל בדיקות הדם שלו.  המרכז נותן מענה לאכילה רגשית במסגרת טפול פרטני אך גם קבוצתי.
תחום נוסף שבו התמחתה עינת במהלך השנים הוא טפול תזונתי משפחתי. היא מציינת כי פעם מיומנות הבישול עברו מאם לבת, אך היום אימהות מבשלות פחות (ועסוקות יותר , לצערנו, במשקל דיאטות ורזון)  והאוכל המהיר, המוכן, זמין יותר ומצוי בבתים רבים. התוצאה היא שהדור הצעיר אוכל מזון תעשייתי, שהוא לא בריא, לא מזין ועשיר בקלוריות, ואנו רואים עלייה מתמדת באחוז הילדים השמנים. הורים שמביאים את ילדיהם לטיפול בשל עודף משקל או בררנות אכילה מביעים תסכול, וחוסר אונים  מול הפרסומות והטרנדים המקובלים המשפיעים על העדפות המזון של בני המשפחה: חטיפי אנרגיה, משקאות קלים, חטיפים ומעדנים... כחלק מהדחף ליצור שינוי חברתי, גם בתחום דימוי הגוף הנשי, אשר נמצא כגורם המרכזי להתפתחות הפרעות אכילה והשמנה, כתבה עינת את הספר "חולצת בטן, נועה רוצה להיות רזה ואמא של נועה רוצה להיות רזה" . את הספר ניתן לרכוש באופן ישיר  בקליניקה או באינטרנט . הספר זכה לכבוד גדול ותורגם לאנגלית במהלך השנה האחרונה, ניתן לרוכשו בחנות Amazon .
"המשימה שלי היא להחזיר למשפחות את הידע והרעיונות לבישול וארגון תפריט בריא וביתי, וזאת באמצעות סדנאות וקבוצות" אומרת עינת. "הורים רבים לא קיבלו את הידע הזה מהוריהם, הולך וגדל לנגד עינינו דור של ילדים שהזנתו מתבססת על אוכל קנוי, מהיר, תעשייתי, עתיר במלח, סוכר ושומן. אותם ילדים לא יודעים מה הוא טעם פרי טרי, ירק טרי, קטניות ומוצרי חלב פשוטים. הם מאבדים מגיל צעיר את הרגישות למגוון טעמים וריחות וההנאה שבאוכל מסורתי ומגוון נמנעת מהם". עינת מעבירה סדנאות במקומות עבודה ולצוותים חינוכיים בנושא ברוח תנועת הסלואו פוד שקמה כתנועת נגד לפסט פוד( מזון מהיר).
עינת דיאטנית מוכרת בארץ ומופיעה באופן קבוע בתכניות כגון תכנית הבריאות של פרופסור קרסו ותכניות בוקר כגון "סדר יום חדש" של אקי אבני והילה נחשון. היא כותבת רבות ומתראיינת לרדיו ולעיתונים. באזור שלנו היא בין הראשונים בתחום.
כדיאטנית קלינית רפואית, מגיעים אל עינת אנשים רבים עם מגוון של בעיות שדורשות ייעוץ.       אופי הטיפול בו מאמינה עינת הוא טיפול המבוסס על הבנת תהליכים והתבוננות עצמית, במקביל  לארגון תפריט המושתת על מזון בריא ומותאם אישית.. כלי טפול כגון דמיון מודרך והתמקדות, קלפים טיפוליים וקשיבות משמשים חלק משיטות הטפול בהן היא משתמשת באופן משולב וייחודי.
ולקינוח: תחום חדש ובלעדי בארץ , קוסמטיקה תזונתית, לראשונה, פה בכרמיאל: עינת  פיתחה תחום חדש ומציעה חבילת טפול ייחודית  לשיקום ושמירה על עור בריא, זוהר ומוצק המחזיר את הברק לעור הפנים. החייאת העור היבש מתבצעת רק באמצעים תזונתיים. הטפול מתאים לנשים משנות השלושים לחייהן אשר אותות הזמן ונזקי השמש מתחילים להיראות לעין כמו גם לנשים בכל גיל שרוצות להרגיש טוב יותר עם עורן באופן שיהיה פחות יבש וסדוק. הטפול מאוד מתאים גם לסובלים מסוכרת עם נטייה לדלקות עור וחתכים המתקשים להירפא וכמובן מסייע להשלת אחוז השומן בגוף וצמצום היקפים.
שירותיה זמינים גם לחברי קופות החולים - לאומית ומכבי.
לפרטים נוספים כנסו לאתר של עינת לב ארי