כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

משתלת גליל צמחים על הטיפול בגינה בקיץ

כרמיאלי סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 31.05.15 , 10:56ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


מדשאה
יש להקפיד על כיסוח סדיר כל 7-10 ימים, לפי סוג הדשא.
יש להקפיד לא לכסח יותר מאשר 1/3 עליון של הדשא בכל כיסוח (ובמקרה של איחור עדיף לרדת לגובה הדשא הרצוי במספר כיסוחים ולא בפעם אחת).
בתחילת הקיץ רצוי לשמור על גובה הדשא נמוך ככל האפשר, ולהעלות את גובה הכיסוח רק בסוף יולי. דשא שעדיין לא דושן\זובל יש לדשן או לזבל בכמויות על פי החומר בו משתמשים.
בדשנים לטווח קצר יש לחזור על הטיפול על פי ההוראות הספציפיות לכל חומר.
בדשא צומח אך מצהיב מטפלים בתכשירי ברזל. רצוי להשקות את הדשא בלילה או בבוקר, כשהוא ממילא רטוב מטל. ההשקייה צריכה להיות סדירה, כל 4-7 ימים, על פי התנאים המקומיים וצמאון המדשאה (חישוב כמות המים לפי צריכה יומית של 3-4 ליטר למ"ר ליום).
זו העונה הטובה לשתול דשא בכל השיטות. חשוב להקפיד על הכנת הקרקע (יישור, טיוב, מניעת עשבים) והכנת מערכת השקייה יעילה. (דפי הדרכה לשתילת דשא במשתלה )

ורדים
כדי להמשיך ולקבל פריחה שופעת, יש לקטום פרחים לאחר שנבלו ע"י קיצור הענף למחצית אורכו, או לחלופין לקטוף את הפרחים הביתה. יש לדשן בדשן איטי תמס או קומפוסט (אם לא ניתן באביב) או בדשנים אורגנים.
חשוב להקפיד על השקיה סדירה, בכמות מים יומית של 7 ליטר לשתיל ליום. לורדים מטפסים ושיחים גדולים מאוד- עד 10 ליטר ביום. בקרקעות כבדות ניתן להסתפק בהשקייה שבועית, ובקרקעות קלות כל 3 ימים.  כדאי לשים לב לסימני מזיקים ומחלות, ולפעול במהרה בהתאם להנחיות המופיעות מטה.

עצי נוי
יש להתמיד בהשקיית עצים. הצמאה גורמת להם לנזק בלתי הפיך (הזדקנות, הפחתה בפריחה ועוד). עץ בן שנה שנתיים צריך לקבל 4 ליטר מים ביום, עץ בן 3 שנים צריך לקבל 5-6 ליטר מים ביום ועצים מבוגרים יותר משקים רק אם אין שטח מושקה צמוד להם אשר הם מקבלים את מימיו.
ממשיכים לעצב עצים צעירים: יש לדכא על ידי גיזום (הקצרה) כל ענף בעץ הצעיר אשר אינו מיועד להיות בעתיד חלק משלד העץ. הענפים המקוצרים ייגזמו כליל רק כאשר העץ יגיע לעיצובו הסופי.
מלבד גיזומי עיצוב משתדלים לא לגזום עצים בקיץ, מחשש לחשיפת יתר של העץ לשמש. במקרה של חשיפה לשמש בגלל גיזום חריף שיש הכרח לבצע (שבר וכו') מלבינים את גזע העץ והזרועות החשופות לשמש בעזרת סיד או לובן. בשתילת עצים בקיץ יש להקפיד לשתול עם גוש שורשים שלם שלא יפגע בשתילה. יש לשתול באדמה רטובה ולהקפיד על השקיה סדירה למניעת התייבשות גוש השורשים. מאידך, יש למנוע מהעץ שהות מתמדת בבוץ, המונעת אוויר מהשורשים. רצוי מאוד לחפות גומות עצים בחומרי חיפוי כמו קש, נסורת, טוף, חצץ וכו', להורדת טמפרטורת הקרקע ולהקטנת התאדות המים מפני הקרקע.

עצי פרי
עצי הפרי דורשים יותר מים מעצי הנוי. יש להשקות לפי 2.5-3 ליטר לכל מ"ר של היטל נוף העץ, ולדשן בדשן איטי תמס. בקרקעות גירניות, בהן יש הצהבת עלים בגלל חוסר ברזל, יש לטפל בעצים בכילאט ברזל (כמו "סקווסטרין" וכו') בכמות של 1.5 גר' לכל ליטר מי השקייה, או ע"י הצנעת כפית כילאט ברזל מתחת לטפטפת על כל מ"ר של היטל נוף העץ (יש לכסות את הברזל באדמה למניעת התפרקותו באור השמש). חוזרים על הפעולה אחת לשבועיים עד להעלמות ההצהבה.
הקטנת נזקי זבובי פירות המטילים בתוך הפירות נעשית על ידי תליית מלכודות צהובות עם דבק, מלכודות עם פתיון- "פרי Free" או "סרהטראפ" פתרון אקולוגי המושך את הזבובים וקוטל אותם, או ריסוס העץ ב"סקסס"- חומר המשלב פתיון למשכת הזבובים וחומר הקוטל אותם. יש להתחיל בטיפולים מייד עם חניטת הפרי. ניתן גם לעטוף הפירות בשקיות נייר או לעטוף את כל העץ ברשת נגד חרקים. כדאי לשים לב לסימני מזיקים ומחלות, ולפעול במהירות בהתאם להנחיות המופיעות מטה.
מזיקים ומחלות
החם והלחות בקיץ מעודדים את התפתחות הצמחים אך גם את המזיקים והמחלות שלהם,
עש המנהרות של ההדרים – תוקף את הלבלוב הצעיר, נובר בו וגורם לעיוות העלים והתייבשותם. ניתן לרסס ב"נימיקס", להגמיע ב"קונפידור" ישירות לבית השורשים, ליד הטפטפת, או למרוח את הגזע ב"מוספילן". או לרסס בחומר האורגני "נימיקס"
אקריות- עכבישים זעירים המוצצים את מוהל העלים והפירות וגורמים לנזק רב, עד כדי נשירת עלים ופירות (ורדים, הדרים, שיחים ופרחים שונים). נמצאים בדר"כ בצד התחתון של העלה. בדר"כ יופיעו נקודות שחורות בצד העלה התחתון וכתמים מבריקים בצדו העליון. ניתן לרסס בחומרים האורגניים "נימגראד", "טימור C" ו"גניקן". יש לחזור על הטיפול כל 5-7 ימים.
כנימת עש הטבק- חרקים קטנים ולבנים. כשנוגעים בצמח הנגוע הם מתעופפים בבת אחת ונראים כענן לבן. הם מוצצים את מוהל העלה, יושבים בדר"כ על צדו התחתון ומפרישים טל דבש רב. ניתן לרסס או להגמיע ב"קונפידור" וכן בחומרים האורגניים: "נימפר", "בוטניגארד" ו"נימיקס 45".
כנימות עלה- חרקים קטנים, ירוקים,שחורים או צהובים. מוצצים את מוהל העלה, בעיקר על לבלוב צעיר. מופיעים בדר"כ בקבוצות גדולות. המציצה גורמת לעיוות העלים והפרחים. כמו כן, מפרישים טל-דבש המשמש כמצע להתפתחות פטריית הפייחת. ניתן לרסס ב"מלתיון",  "סטארגארד", "קונפידור" וכד', או בחומרים אורגניים: "ברק", "נימפאר",  "זהרנאט", "זהרנוי", "בוטניגארד" ו"טימור c ".
נמלים – לא מהוות מזיק בגינה אבל משמשות כסמן שיש מזיקים על הצמחים ,הן ניזונות מטל הדבש שהכנימות מפרישות ומעבירות מזיקים ומחלות מצמח לצמח. הדברה על ידי פיזור  "טלסטאר", "מרקורי", "דיזידור", או החומרים האורגנים: "אבקת נמלים", "ברקן", או שימוש במלכודת נמלים. לנמלת האש- "מרקורי גרגרי" או "הימנופטור".
זחלי עשים ומזיקי קרקע– אוכלים את עלי הצמחים. ניתן לפזר "ספסן" (פיתיון המכיל חמר הדברה), "מרקורי" או "טלסטאר" בין הצמחים, או לרסס את הצמחים ב"סימשופר" או "סטארגארד", או בחומרים האורגניים "יהלום", "פרוביט" או "טריסר סופר". אם מדובר בדשא אפשר להשתמש ב "מקסגארד" המשלב דשן וחמר הדברה נגד מזיקי קרקע.
קימחון- מחלה שסימניה כתמי אבק לבן הדומה לקמח על העלים. כשמופיעים סימני המחלה יש לרסס ב"אקוגן ספרול", "סיסטאן" "פוליקור" וכד'. או בחומרים האורגניים "נימגראד", "טימורקס" ,"גניקן" ו "סולפארון".
חילדון- מחלה שסימניה כתמים בצבע חום-כתום בצדו התחתון של העלה וצהוב בצדו העליון. כשמופיעים סימני המחלה יש לרסס ב"סיסטאן", "ספרול", "פוליקור" וכד', או בחומרים האורגניים : "טימורקס", "גניקן" ו"סולפארון" .
את טיפולי ההדברה יש לבצע בצמחים מושקים. אין לרסס צמחים הסובלים מיובש. יש לרסס בשעות הקרירות של היום, כשאין רוח. יש לנקוט בכל אמצאי הזהירות כפי שמופיע על התווית.
ההנחיות לשימוש בחומרי הדברה הן בגדר המלצה בלבד, אין אנו אחראים ליעילות השימוש או לנזקים העלולים להגרם למשתמש או לצמחים בגין השימוש.
כנגד מרבית המזיקים והמחלות ניתן להשתמש גם בתכשירים אורגנים\ביולוגים. בדר"כ יעילותם קטנה יותר מהתכשירים הכימיים, אך הם אינם מזיקים לסביבה ולאדם, וניתן לרסס גם על ירקות ותבלינים, תוך הקפדה על הוראות היצרן.

הדברת עשבים
יש להשתמש רק בקוטלי עשבים המורשים לשימוש בגן הנוי על פי התוויות שלהם. יש להקפיד לקרוא ולרסס על פי ההנחיות של התווית של החומר. ריסוס מומלץ. רק במקומות שעישוב ידני לא ידביר את העשבייה.
יש לרסס רק בשעות שאין רוח בכלל, כדי למנוע פגיעה בצמחי נוי. עשבים חד שנתיים קיציים ניתן לרסס בחומרים סיסטמטים כמו "ראונד אפ" בריכוז על פי סוג העשבים. ההדברה יעילה יותר כשהעשבים ירוקים וחיוניים.
יש להמתין כשבועיים-שלושה עד לתמותה מוחלטת של העשבים לפני עקירתם, עשבים במדשאה ניתן לדכא בדרך כלל על ידי כיסוח סדיר ונמוך. עשבים דגניים או זני דשא אחרים המשבשים את המדשאה ניתם להדביר בליטוף ב"ראונד אפ" (צביעת הדשא במברשת או ספוג בריכוז של 20%-30% כדי לא לפגוע בדשא עצמו), או בריסוס כשהעשב מופיע בכתמים גדולים והדשא כבר פגוע ממילא. עשבים רחבי עלים במדשאה ניתן לרסס ב"טומהוק".
בגינה חדשה יש לפעול מראש למניעת עשבייה- יש להקפיד שהקרקע המיובאת תהיה נקייה מעשבייה רב-שנתית, יש להקפיד ולהשתמש בקומפוסט נקי מזרעי עשבים ולא להשתמש בזבל טרי.
לפני שתילת דשא יש להשקות את השטח להנבטת זרעים ולרסס אותם לאחר שנבטו או לרסס את המשטח במונע נביטה, כמו "רונסטאר", "גליגן" וכו', ולהמטיר לאחר הריסוס להפעלת החומר.


עונתיים קיץ
פרחי החורף והאביב כבר סיימו את פריחתם, וימשיכו לפרוח רק במקומות קרירים ומוצלים. כדי לקבל פריחה קיצית יש לשתול פרחי קיץ: פטוניה, וינקה זוחלת וזקופה, טגטס גבוה וננסי, ורבנה, צלוזיה, ציניה גבוהה וננסית, דליה ננסית, סלסלי כסף, קוסמוס, פורטולקה, גומפרינה ועוד...
מומלץ לשתול בכמה גלים, כדי ליהנות מפריחה מתמשכת.
יש להקפיד על השקיה מסודרת .

תבלינים וירקות
בקיץ מתאים לשתול דלועיים כמו: מלפפון, קישוא, דלעת, מלון ואבטיח. סולניים כמו: עגבנייה, פלפל, פלפל חריף, חצילים וכד', וירקות שורש כמו: גזר, סלק, צנון, צנונית ועוד.
גידול הירקות בשמש מלאה והקפדה על השקייה מסודרת.
בקיץ ניתן לשתול את כל סוגי התבלינים: שמיר פטרוזיליה, כוסברה, קורנית, בזיל, אורגנו, זעתר, נענע, מנטה, עשב לימון, שיבה, מרווה רפואית בצבעי עלים שונים, מרוות אננס, הממתיק הטבעי סטיביה ועוד...
גידול התבלינים בשמש מלאה עד חצי צל והקפדה על השקייה מסודרת.
את העונתיים, התבלינים והירקות ניתן לקנות כשתילים מוכנים ואפשר גם להכין שתילים לבד: מזרעים, אותם יש לזרוע לפי הנחיות היצרן ישירות בקרקע, או במנבטות. יש להקפיד ולשמור על מצע לח מהזריעה ועד הנביטה והתבססות השתיל.

לאתר של גליל צמחים>>