כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

תכנון הגינה מאת גליל צמחים

כרמיאלי סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 24.06.15 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 לפני שתתחילו לחפור בורות ולפרוס צינורות , הבה ננסה לבחון את הגורמים שצריכים להילקח בחשבון בתכנון הגינה, אפילו קטנה.


לפני שנתחיל, מומלץ בחום למי שעדיין נמצא בשלב הבנייה,לעשות פעולה פשוטה וזולה לביצוע של הפרדת מים אפורים ממי השירותים לשם אפשרות שימוש להשקיה בעתיד . מומלץ גם לאלה שאינם חושבים להשתמש באפשרות הזובעתיד הקרוב.

נתחיל מהשטח:
מיקום המגרש ביחס לשטח הקיים מסביבו, למגרשים שכנים – קיימים או מתוכננים , לנוף- קרוב ורחוק, התייחסות למשטר הרוחות, התייחסות לכבישים, שטחים ציבוריים, צמחייה קיימת במגרש ומחוצה לו.
האם יש לנו שטח ישר, מדורג או משופע. כיצד נחבר בין האזורים השונים, האם קיימים קירות תומכים או מסלעות - כיצד ינוצל השטח במיטבו?
איך תהיה התנועהשלנו בשטח – שבילים ,אבני פסיעה, מדרגות?
האם תהיה גישה חיצונית לשטח – לאילו מטרות .
כיצד נטפל במי המרזבים? לשימוש, מניעת נזקי סחף והחדרה לקרקע.
כעת – לאחר שבחנו את המצב הקיים הנתון, עלינו להחליט על חלוקת השטח ליעודים השונים שאותם אנו מעוניינים לכלול בתוכו כמו למשל:
פינת משחקים לילדים, פינות ישיבה, בריכת דגים, איזור למנגל, גינת ירק, גינת תבלינים, בוסתן עצי פרי, פינה לבעלי חיים, קומפוסטר ועוד.
אם אנו מתכננים שימוש במים אפורים, מי גשם ומזגן – היכן נמקם את הציוד הנדרש?

מכאן נוכל לגשת לתכנון הצמחייה בגינה:
תכנון הצמחייה דורש ראיה כוללנית ארוכת טווח מאחר והשטח השתול נראה אחרת לחלוטין ביום השתילה, אחרי שנה, שנתיים, חמש שנים, בחורף, באביב ובשאר עונות השנה.
נסקור כמה משתנים שחייבים להילקח בחשבוןבעת תכנון צמחייה וגינה כדי למנוע אכזבה בהמשך כי זאת לדעת – לגינה פנים רבות המשתנות כל הזמן.
צבעים: אילו צבעי פריחה ועלווה יהיו לנו ומתי ואיזה שילובים נקבל.
עונות: איך תראה הגינה בעונות השנה השונות – עלווה, שלכת, פריחה, פירות.
נוף: האם על הצמחייה להסתיר, להפריד, להצל, לאפשר צפייה בנוף? האם על הצמחים להשתנות לפי עונות השנה כדי לקבל שמש בחורף וצל בקיץ?
האם אנו מעוניינים לתת דגש על צמחיה חסכונית במים, לאור המצב הקיים?
חשוב להכיר את הצמחייה כדי למנוע אי נעימויות בעתיד: יש צמחים הצומחים לגובה, יש המשתרעים, יש מטפסים ויש צמחים נמוכים. ישנם גם צמחים בעלי שורשים תוקפניים או צמחים שתלטניים שאולי לא נרצה בגינה קטנה, יש צמחים העלולים לסבול מעודף השקיה ויש כאלו הצורכים הרבה מים – לכל אחד יש למצוא את המקום המתאים לו כדישנוכל ליהנות ממנו ושלא ייצור הפרעה בעתיד.
זמן: איך תראה הצמחייה לאחר שתגדל, היכן יהיה הצל אחרי שנה ואחרי חמש שנים? מה לעשות עד שהעץ שמתוכנן להצללה יגיע לגובה המתאים – איך יתנהגו הצמחים שימצאו עצמם בצל? איך תתפקד הגינה בבוקר ובערב. האם ברצוננו לשבת בבוקר בצל, איך לא נסבול אחר הצהריים משמש בעיניים?
תחזוקה: כיצד נתכנן גינה עם תחזוקה מזערית ועם מינימום השקיה.
צמחי תועלת: האם נרצה צמחים לתה? פירות? ירקות? כמה נרצה לעבוד כדי לקבל תוצאות סבירות?
אילו צמחים רגישים למחלות? אחרי כמה זמן נתחיל לראות תוצאות? האם לחסל את הקשרים עם הירקן?
ריחות: אילו ריחות פריחה ופירות נעימים לנו? האם נרצה ריח מסוים לסלון או לחדר השינה? מאילו ריחות נרצה להימנע?
קולות: האם על הצמחייה לחסום רעש?
חיות: האם יש לנו חיות מחמד – מה תהיה השפעתן על הצמחייה? כיצד נתייחס לביקור חיות שכנות – מחמד או בר? כיצד נתייחס לביקור ציפורים חדשות?
תקציב השקעות: אחרי הכול או אולי לפני הכול –מהו תקציב ההשקעות שברצונכם להקצות והאם אתם יכולים לבצע את כל ההשקעה במועד אחד? אם לא, מה חשוב לעשות קודם. כדאי להקצות את המשאבים בעת תכנון תקציב הבניה כדי שיישארו משאבים לסוף התהליך.
תכנון גינה המנסה לתת תשובה למרב השאלות הרשומות כאן ולכאלה שעלולות לצוץ אצל כל אחד מכם הוא מלאכה מורכבת הדורשת ידע נרחב, ראיה כוללנית וניסיון מוכח ורב שנים.
כדאי לכן להיעזר בגורמים מקצועיים.
אנו בגליל צמחים נוכל לעזור לכם במגוון אפשרויות. יעוץ במשתלה, יעוץ בביתכם, תכנון גינות מפורט וליווי בזמן ביצוע הפרויקט.

לאתר של "גליל צמחים" >>