כותרת
> C;
1/1
בריאות

צריכת גבינות בתפריט היומי של ילדים

כרמיאלי בריאותפורסם: 25.06.17 , 11:50ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:בשנים האחרונות, אין זה סוד, אנחנו רואים שני תהליכים שהם לא בהכרח קשורים אחד לשני, אך יש ביניהם קשר מסוים. תהליך אחד הוא ניסיון קבוע לבנות תפריטים שיכולים להתאים לילדים מבחינה בריאותית. בין אם מדובר בתפריט ארוחת בוקר, תפריט ארוחת צהריים, תפריט לערב ותפריט כלל לכל היום. תהליך שני הוא, ניסיון להגדיר בצורה ברורה, כמה גבינות וחלב אנחנו אמורים לצרוך והאם זה בכלל בריא כפי שחשבנו בעבר.
מן הסתם, אם מחברים את שני התהליכים גם יחד, הרי שאנחנו יכולים למצוא לא פעם התעסקות בשאלה, מהי תזונה נכונה לילדים וכמה גבינה ומוצרי חלב אמורים להיות בה. על מנת לענות על השאלה השנייה, נענה תחילה על השאלה הראשונה, מה זו תזונה נכונה לילדים וכיצד היא נקבעת.
הגדרה של תזונה נכונה בכלל ובפרט תזונה נכונה לילדים, נקבעת באופן הבא:  גדילה וחיזוק רקמות הגוף, חיזוק של נוגדנים למחלות ונגיפים בגוף,  מניעת חוסרים תזונתיים. לכן תזונה נכונה אצל ילדים, צריכה להכיל, מרכיבי אנרגיה, איזון נכון בין פחמימות, שומנים וכן חלבונים, גיוון במרכיבי המזון, הפחתה בכמויות הסוכר והנתרן (מלח), וכן יש לוודא שהילד מבצע פעילות ספורטיבית לצד שמירה על תזונה נכונה.
בחלק הבא של המאמר, נתייחס לשאלה השנייה, מה כמות הגבינות שילדים אמורים לצרוך בתפריט יומי.
על הקשר בין גבינות לילדים
גבינות כידוע הן מקור לחלבונים, הם נחשבים למקור טוב לשם כך. לכן ילד אמור לצרוך גבינות מסוגים שונים. הבעיה היא, שיש גבינות שמנות, כאלה שכוללות 20 אחוז ומעלה, מה שאומר שהילד עלול להשמין כתוצאה מכך. בעיה אחרת היא, שגבינות מכילות הרבה נתרן,  לכן אי אפשר להגזים בכמות הגבינות שהוא צורך.
בדרך כלל, ילדים צורכים גבינות כאשר הם אוכלים פיצות, פסטות, כריכים עם גבינות, או כשהם מניחים גבינות על מאכלים שונים (בין אם בשר, ירקות או כל דבר אחר). כמו בכל דבר, המידתיות היא מה שחשובה. זה טוב שהילד יאכל גבינות, אך צריך לוודא שהוא לא מגזים בכך.
ההמלצה היא כן למרוח גבינות לבנות בכריכים (גם בגלל שהן בריאות ויש להן אחוז שומן נמוך בדרך כלל, אך גם בגלל שהן עדיפות על ממרחים אחרים), כן לצרוך גבינה צהובה אך לא יותר מ-60 גרם, במנה, וכן אפשר לצרוך גבינה מלוחה אך גם כאן בכמות מדודה.
חשוב לומר לפני סיום, מצד אחד יש לאפשר לילד ליהנות מהאוכל, להכיר מזונות שונים, במיוחד אם הוא עושה פעילות ספורטיבית, הוא צריך את זה בשביל אנרגיה. מצד שני, רצוי להיות עם היד על הדופק, ליצור תפריט מאוזן, אפילו אם זה אומר שיש להתייעץ עם אנשי מקצוע, כך תוכלו לספק לו את מה שהוא צריך בכמויות הנכונות.