כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

מגרשים למכירה בצפון - להשקעה או למגורים?

כרמיאלי נדל"ן וכלכלהפורסם: 25.06.17 , 16:16ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


השקעות נדל"ן מהוות נתח רציני משוק ההשקעות של השנים האחרונות. בצד המחסור בדיור, פריחתם של פרויקטים רבים חדשים ויוזמות הממשלה המוצהרות שמטרתן להציע פתרון למחסור בדיור, אין זה פלא כי כל מי שיש לו מעט כסף עודף בחשבון הבנק, מנסה אף הוא להרוויח את חלקו במצב הקיים. בניגוד לאזור המרכז הרווי והיקר, ובניגוד לאזור הדרום (שעדיין נמצא בתהליכי פיתוח, אבל איננו נמצא במודעות המשקיעים), אזור הצפון פותח אינספור אפשרויות השקעה בנדל"ן, כאשר מגרשים למכירה בצפון נמצאים בראשן.

מגרשים למכירה בצפון - רכישה לצורך מגורים

לא מפתיע שהצפון נתפש בעיני שוחרי איכות חיים וסביבה ירוקה כאופציה המועדפת למגורים, מאחר ויש לו את כל מה שצריך כדי להפוך לסביבת מגורים איכותית. מצד אחד, הוא שופע הזדמנויות תעסוקה לשכירים ולעצמאים, ומצד שני, הוא מציע איכות חיים בסטנדרטים שהמרכז איננו יכול לעמוד בהם. בשל דלילות יחסית של אוכלוסיה, יכולות המועצות המקומיות להרשות לעצמן את שיריונן בתוכניות המתאר האזורית של כמות נאה של ריאות ירוקות (מדשאות, פארקים, חורשות וכד'), אשר משמרות את איכות החיים בישובים הצפוניים. כך שאם אם מתעתדים לבנות את ביתכם במו ידיכם (או באמצעות קבלן בניה), מגרשים למכירה בצפון זולים באופן משמעותי ממגרשים בעלי נתונים זהים במרכז.

רכישה לצורך השקעה

מאידך, ישנם בצפון גם מגרשים מסוג אחר - קרקעות שטרם הופשרו לבניה, אשר כיום, מסווגות בתוכניות המתאר האזוריות והעירוניות כקרקעות חקלאיות. קרקעות אלה נחשבות כזולות באופן משמעותי מהקרקעות המופשרות לבניה, ובחלק גדול מהמקרים, תעבורנה שנים עד שיושלמו התהליכים שמטרתם להפוך אותן לקרקעות לבניה. התשואה בהשקעות מסוג זה מתקבלת כאשר הקרקעות מופשרות לבניה והופכות להיות במרכז מוקד העניין של יזמים וחברות קבלניות. במקרים כאלה, מזנק מחירה של הקרקע פי עשרות ואף מאות אחוזים, ומי שרכש קרקע מבוקשת, יכול לגרוף לכיסו רווח נאה למדי. אמנם, אין "וודאות" כי הקרקעות יופשרו, לא כל שכן תחזית למועד הפשרה מדויק, אולם, ככלל, בטוח למדי לומר, כי מאחר והמחסור בדיור נמצא כרגע בראש סדר העדיפויות הלאומי (או מאד קרוב לו), הפשרה של רוב הקרקעות הינה בטוחה למדי, וזה רק עניין של זמן עד שקרקע זו או אחרת תופשר.

הציפור המקדימה זוכה בתשואה

בהשקעות, התזמון מהווה אלמנט רציני בהשגת התשואה המרבית, לכן, חשוב מאד לזהות מגמה קרוב מאד לתחילתה, לפני שכל המשקיעים "תופסים" טרמפ ומעלים את מחיר הרכישה. רכישת קרקע חקלאית לצורך השקעה, עונה בדיוק על הגדרה זו, מאחר ומרבית המשקיעים עדיין לא גילו את הפוטנציאל התשואתי הטמון בה. כדאי לבחון את האופציה בהקדם, על מנת לשמר את יתרון היכולת לרכוש את המגרש, אשר לדעתכם התשואה עליו תהיה הטובה ביותר, עוד בטרם שאר המשקיעים יגלו את הפוטנציאל.