כותרת
> C;
1/1
בריאות

ערוכים לקראת המטיילים הרבים בחג הסוכות: *המדריך לטיול בטוח*

כרמיאלי בריאותפורסם: 03.10.17 , 10:04ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


בחג הסוכות צפוי הציבור בישראל, כבכל שנה, לגדוש את אתרי ומסלולי הטיולים בכל רחבי הארץ * לקראת החג נערך מד"א בכוחות מתוגברים ומגיש לציבור את המדריך המלא לטיולים בטוחים
 
חג הסוכות שופע אירועים ומהווה הזדמנות למשפחות רבות לצאת ולטייל בכל רחבי הארץ. לאור זאת, עולה כמות הקריאות המתקבלות במוקד החירום 101 של מד"א וצוותי מד"א נדרשים לטפל בפציעות מטיילים שנפצעו במהלך ימי חול המועד ברחבי הארץ, זאת לצד טיפול בפציעות שהתרחשו במהלך בניית הסוכה וההכנות הרבות לחג. על מנת לטפל במספר הפניות הגובר בעת החג, נערכים צוותי מגן דוד אדום לכוננות מוגברת בימים אלו בכל חלקי הארץ, וכחלק מכך גם מסוקי מד"א בצפון הארץ ובדרומה יעמדו בכוננות להזנקה בכל עת.
 
 
*לצד הכוננות המוגברת, מד"א מגיש לציבור המטיילים דגשים לשמירה על בטיחות:*
 
חג הסוכות הבא עלינו לטובה, מביא עמו גם מטיילים רבים, המנצלים את ימי השמש האחרונים לפני בוא החורף ומטיילים בכל פינה בארץ. על כן, נרשמות במד"א קריאות מרובות לטיפול בנפגעי התייבשות, תאונות דרכים וכן לחילוץ מטיילים שנותרו ללא מזון ושתייה באזורים שונים.
 
שימו לב:
- חשוב להתכונן מראש לטיול ולהצטייד בכמויות גדולות של שתייה - רצוי מים קרירים או קרים, לא פחות מ 3 ליטר מים לאדם. מומלץ ללבוש מכנסיים ארוכים, כובע עם שוליים רחבים, חולצות עם שרוול ארוך, נעליים סגורות (רצוי גבוהות) ובשום פנים ואופן לא סנדלים.
 
- הימנעו משיזוף יתר העלול לגרום למחלות עור ולכוויות! הצטיידו בקרם שיזוף בעל מקדם הגנה גבוה וחדשו אותו מדי כמה שעות.
 
- בימים חמים ובמהלך שהייה בחוץ מאבדים נוזלים ומלחים בזיעה ואפשר להגיע להתייבשות ועל כן מומלץ שלא לטייל ב"שעות החמות".
 
- הקפידו לטייל בשבילים מסומנים ולא לסטות מהם, מומלץ לטייל תמיד לכל הפחות בזוגות.
 
- יש להקפיד להשגיח על ילדים ופעוטות- הן בתוך הרכב והן מחוצה לו. שימו לב שלא להשאיר אף ילד ברכב ולו לדקות ספורות. רכבים מתחממים במהירות גבוהה ביותר ועלולים לגרום לסכנת מוות גם בזמן קצר. אין להשאיר ילדים ברכב ללא השגחה, גם כאשר המזגן פועל והחלונות פתוחים, מחשש שמא ייפגעו. בנוסף, הקפידו להשאיר לצד הילדים בספסל האחורי בקבוק שתיה, על מנת שיוכלו לשתות ויימנעו מסכנת התייבשות גם ברכב. בנסיעות ארוכות, יש להקפיד ולהצל את החלון שבסמוך לילד בעזרת חיתול בד או כיסוי חלון.
 
- במהלך הטיול, יש להקפיד שלא להרים סלעים ואבנים, להימנע מטיול בתוך צמחיה עבותה ולהקפיד לטייל אך ורק בלבוש ארוך ובנעליים גבוהות. גם בימים אלה, של סוף העונה החמה, ממשיכות להתקבל במד"א בקו חירום 101 קריאות על הכשות נחשים ברחבי הארץ- ועל כן יש לנהוג במשנה זהירות.
 
- מומלץ להתקין על מכשיר הסלולרי את אפליקציית 'מד"א שלי' הכוללת מדריך עזרה ראשונה למקרי חירום ודרכה ניתן בלחיצת כפתור ליצור קשר עם מוקד החירום 101 של מד"א כשהאפליקציה שולחת באופן אוטומטי, גם במקומות בהם אין כיסוי לאינטרנט סלולרי את המיקום המדויק של מזמין האמבולנס, דבר שיסייע רבות לאתר את הנפגע באזורים פתוחים ושאינם מוסדרים.
 
- הישמרו במיוחד בקרבת מקורות מים! חל איסור מוחלט לאפשר לפעוטות ולילדים להסתובב לבדם לצד מקורות מים ללא השגחת מבוגר. חל איסור מוחלט לרחוץ בחופי ים שאינם מוכרזים ובחפים ללא השגחת מציל. שימו לב לגדר גם בריכות פרטיות, לסגור את דלתות חדר האמבטיה בבית - על מנת שלא לאפשר לילדים למעוד חלילה אל תוך מים העלולים לסכן את חייהם.
 
- שימו לב: תנועה רבה צפויה בכבישי ישראל במהלך כל ימי החג וחול המועד. יש להימנע מנהיגה בחוסר תשומת לב, מעיסוק בסלולרי בעת הנהיגה, ואף התעסקות ברדיו, או בכל דבר אחר העלול להסיט את תשומת ליבו של הנהג ולו לרגע מן הכביש.
 
- מומלץ להצטייד בערכת עזרה ראשונה תקנית של מד"א לכל מקרה.
 
מדי שנה תקופת החגים מביאה עמה מחסור עונתי במנות דם, ועל מנת ששירותי הדם של מד"א יוכלו לספק מנות ומרכיבי דם לבתי החולים, יש צורך בתרומות של כל סוגי הדם, בדגש על סוג דם O ו- Rh שלילי מכל הסוגים  (O-, A-, B-, AB-). במד"א קוראים לציבור להגיע אל עמדות התרמות הדם של מגן דוד אדום שיוצבו בקניונים, באתרי התיירות, בתחנות מד"א השונות ובמקומות ציבוריים נוספים ברחבי הארץ, ולתרום דם. מידע על עמדות התרמות דם ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובתhttp://www.mdais.org/damביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון ובטלפון 03-5300400 בו ניתן לקבל גם מידע על סוג הדם באמצעות מענה קולי אוטומטי וממוחשב שמזהה ומבין דיבור.
 
עלולים לחול שינויים במקומות ההתרמה ו/או במועדי התרמות הדם - לפני הגעה למקום רצוי להתעדכן מראש
 
המעוניינים להזמין צוות מתרימים לקבוצות מארגנות (מעל 30 אנשים) יכולים לפנות בנושא לשירותי הדם של מד"א בטלפון 5643*
 
 
*מנכ"ל מד"א, אלי בין:* "לצד הפעילות השגרתית של מד"א להצלת חיים, במהלך ימי חג הסוכות כוחות מד"א יעמדו בכוננות מיוחדת ויתנו מענה רפואי מהיר ומקצועי למי שיזדקק לכך. בימי החג וחול המועד אנו עדים לפציעות של מטיילים, שלעיתים ניתן להימנע מהן אם מקפידים על כללי בטיחות בסיסיים וחשובים. אני ממליץ לציבור להישמע להמלצות מד"א ולנהוג במשנה זהירות. בשם כל עובדי ומתנדבי מד"א, אני מאחל חג סוכות שמח ובטוח לכל בית ישראל".
 
להורדת אפליקצית מד"א שלי הכוללת מדריך עזרה ראשונה 
 
זכי הלר
דובר מד"א